Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy prawidłowe jest opodatkowanie usług świadczonych przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt stawką VAT - 7%. Zdaniem Pana stawka w wysokości 7% jest właściwa dla usług wykonywanych przez Schronisko.

sygnatura: III-2/4407int-4/VAT/05/RP

autor: Izba Skarbowa w Łodzi

data: 2005-08-31

słowa kluczowe:schronisko dla zwierząt, usługi weterynaryjne

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 18.04.2005r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim z dnia 7.04.2005r. Nr US-III-443/18/2005- zmienia zaskarżone postanowienie.

Z posiadanego przez tut. Organ materiału wynika, że w oparciu o zawartą z Gminą umowę prowadzi Pan schronisko dla zwierząt. Obok adopcji psów, usług hotelowych (przetrzymywanie psów) schronisko zapewnia całodobową opiekę weterynaryjną na podstawie umowy zlecenia zawartej z lekarzem weterynarii (właścicielem lecznicy dla zwierząt).Mając wątpliwości dotyczące świadczonych przez schronisko usług, pismem z dnia 10.02.2005r. wystąpił Pan z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim odnośnie stawki podatku od towarów i usług na usługi weterynaryjne.

W ocenie organu pierwszej instancji stawka ta wynosi 22%, z uwagi na fakt, iż usługi opieki weterynaryjnej wykonywane są przez osobę fizyczną, a nie instytucję.Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie podziela, w rozpatrywanej sprawie, powyższej argumentacji organu podatkowego.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W przedmiotowym załączniku pod pozycją Nr 152 wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku. W załączniku nr 4 (Wykaz usług zwolnionych od podatku) pod pozycją Nr 9, wymienione zostały usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Z powyższego wynika, iż kategorią usług objętych grupowaniem PKWiU 85, wyłączonych ze zwolnienia od podatku od towarów i usług są usługi weterynaryjne.

Zauważyć należy, iż w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług w w/w pozycji nr 152 użyto zwrotu wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi nie są zwolnione od podatku.

Według słownika wyrazów obcych PWN instytucja - (łac. instytutio - urządzenie) to zakład o charakterze publicznym, zajmujący się określonym zakresem spraw, działający w jakiejś dziedzinie.

W ocenie tut. Organu dokonując wykładni pojęcia "instytucji" (zakładu) należy mieć na uwadze definicję zakładu leczniczego, która zawarta jest w ustawie z dnia 18 grudnia 2003r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. z 2004r. Nr 11, poz. 95). Z treści przepisu art. 1 ust. 1 cytowanej ustawy wynika, iż zakład leczniczy dla zwierząt jest placówką ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzoną w celu świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej (usługi weterynaryjne), z zastrzeżeniem art. 4 ust. 3, wyposażoną w środki majątkowe, a w szczególności: w pomieszczenia, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług.

Art. 4 ust. 1 ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt stanowi, iż zakładem leczniczym dla zwierząt jest m.in. gabinet weterynaryjny, przychodnia weterynaryjna, lecznica weterynaryjna.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli dany podmiot świadczy usługi weterynaryjne dla zwierząt w jednej z wyżej wymienionych form zakładów leczniczych dla zwierząt usługi te, co do zasady, podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki 7 % (por. Janusz Zubrzycki, Leksykon VAT, Tom I 2005, Oficyna Wydawnicza "UNIMEX" Wrocław 2005).

Jak wynika z analizy akt sprawy w dniu 14.03.2005r. Podatnik zawarł z Gminą - umowę nr ... na prowadzenie, w ramach zamówienia publicznego, schroniska dla zwierząt.

Paragraf 1 przedmiotowej umowy nakłada na prowadzącego schronisko szereg zadań o charakterze publicznym jak m.in. przyjmowanie i przetrzymywanie zagubionych zwierząt, zbieranie z terenu miasta bezdomnych zwierząt, opieka i nadzór weterynaryjny nad zatrzymanymi zwierzętami, obserwacja zwierząt podejrzanych o wściekliznę, przekazywanie zwierząt osobom zainteresowanym, czy składanie do Urzędu Miasta miesięcznych sprawozdań o ilości przyjętych zwierząt i ich stanie. Liczne, wyżej wymienione, zadania jakie spoczywają na schronisku - w ocenie tut. Organu - wskazują na realizowanie przez nie szeregu zadań o charakterze publicznym.

Szczegółowe zasady prowadzenia schroniska określa "Regulamin Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt" stanowiący załącznik nr 1 do powołanej wyżej umowy z dnia 14.03.2005r. Zgodnie z jego treścią schronisko ma obowiązek zatrudniać lekarza weterynarii do sprawowania opieki i nadzoru weterynaryjnego nad zwierzętami przebywającymi w schronisku, natomiast każdy z pracowników zatrudnionych w schronisku powinien mieć przypisane szczegółowe obowiązki.

Na tle powołanych wyżej warunków wynikających z umowy oraz załącznika nr 1, jakie spoczywają na schronisku, należy wskazać, że Pan ... reprezentujący Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, w dniu 1.01.2004r. zatrudnił w oparciu o umowę zlecenia lekarza weterynarii, do którego obowiązków należy całodobowa opieka weterynaryjna nad zwierzętami przebywającymi w schronisku.

Ponadto zgodnie z paragrafem 5 przedmiotowej umowy za realizację prac związanych z przedmiotem umowy prowadzący schronisko otrzymuje co miesiąc ryczałtowe wynagrodzenie w wysokości 12.500 zł, które obejmuje wszystkie koszty Podatnika związane z realizacją zadań wchodzących w skład przedmiotu umowy.

Mając na uwadze powołane wyżej okoliczności, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przychyla się do stanowiska Strony, że schronisko jest instytucją publiczną, służącą ogółowi, dostępną dla wszystkich. W związku z tym w stosunku do świadczonych przez schronisko usług weterynaryjnych zasadne jest stosowanie 7 % stawki podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi podkreśla, że powyższe ma zastosowanie wyłącznie do usług polegających na prowadzeniu schroniska dla bezdomnych zwierząt z zapewnieniem całodobowej opieki weterynaryjnej sklasyfikowanej przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi w grupowaniu PKWiU 85.20.11-00.00 - "Usługi weterynaryjne dla zwierząt domowych". Natomiast w odniesieniu do pozostałych usług świadczonych przez Podatnika, tutejszy organ podziela stanowisko zaprezentowane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim, że będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 22 %.

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi orzekł, jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY