Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Jaką stawką podatku VAT powinna być opodatkowana przez dewelopera sprzedaż mieszakania, piwnicy i stanowiska postojowego w garażu podziemnym ?

sygnatura: OG-005/41/2007/PP/443-23/23/07

autor: Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

data: 2007-06-11

słowa kluczowe:

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2007 r. złożonego w tut. Urzędzie przez Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 11.04.2007 r. Podatnik wystąpił do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień odnośnie stosowania przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabywa od dewelopera mieszkanie, piwnicę i stanowisko postojowe w garażu podziemnym znajdującym się w budowanym przez dewelopera budynku.

Podatnik nadmienia, że na terenie miejsc postojowych znajdują się rury, skrzynki elektryczne i inne urządzenia służące wszystkim lokatorom budynku, a nie tylko właścicielowi danego miejsca. Z powierzchni tych korzystają wszyscy, tak jak z klatek schodowych.

W związku z zakupem powyższych nieruchomości Podatnik zawarł w dniu 30.09.2004r. z deweloperem przedwstępną umowę kupna - sprzedaży.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona wnosi o odpowiedź na pytanie: Jaką stawką podatku VAT powinna być opodatkowana przez dewelopera powyższa sprzedaż ?

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc postojowych znajdujących się w danym budynku podlegać będzie jednej stawce VAT właściwej dla lokalu mieszkalnego - czyli stawce 7%. Według Strony jest to zgodne z ustawą o podatku VAT, gdzie infrastruktura towarzysząca objęta jest preferencyjną stawką VAT.

Podatnik uważa, że jest to zgodne z zasadą jedna umowa jeden podatek. Twierdzi również, iż nie można tu mówić o odrębnym towarze ani w sensie faktycznym ani prawnym. Wnioskodawca powołuje się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 9 listopada 2005r. sygn. akt III SA/Wa 2516/05, w którym Sąd stwierdził m. in., że nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych (możliwość zastosowania różnych stawek podatku), skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki podatek jako jeden przedmiot sprzedaży.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzenie na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 cytowanej wyżej ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do postanowień art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże, zgodnie z przepisami art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b w/w ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 cytowanej wyżej ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

W myśl postanowień art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a tego przepisu obniżoną do 7% stawkę podatku VAT stosuje się również w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a rozumie się:

1)sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2)urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3)urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego- art. 146 ust. 3 ustawy o VAT.

Zgodnie z brzmieniem powyższych przepisów, stawkę 7% należy stosować do obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części (np. lokale mieszkalne) oraz robót budowlanych i konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niniejszej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego ani lokalu użytkowego. W związku z tym, należy posłużyć się definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), która stanowi, iż samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Do lokalu mogą przynależeć, zgodnie z art. 2 ust. 4 w/w ustawy, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej ,,pomieszczeniami przynależnymi"

Miejsce parkingowe usytuowane w garażu podziemnym nie stanowi lokalu mieszkalnego, bowiem nie służy ono zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie jest ono również pomieszczeniem przynależnym, które, co prawda zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali, można uznać za część składową lokalu mieszkalnego, jednakże, w sensie funkcjonalnym miejsce parkingowe nie służy do bezpośredniego zaspokajania mieszkaniowych potrzeb ludzi.

W świetle w/w przepisów miejsce parkingowe usytuowane w garażu podziemnym należy uznać za lokal użytkowy, a zatem taki, w stosunku do którego nie można zastosować (przy dostawie) obniżonej stawki podatku VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe w stosunku do sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz piwnicy developer powinien zastosować preferencyjną 7% stawkę podatku od towarów i usług natomiast w odniesieniu do sprzedaży miejsca postojowego w garażu podziemnym będzie musiał zastosować stawkę podstawową tj. 22%.

Takie rozwiązanie znajduje potwierdzenie w wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 6 lipca 2006 r. wydanym w sprawie C-251/05, w którym Trybunał stwierdził, iż: ,,Jedna dostawa towarów, co do zasady, podlega jednej stawce podatku VAT. Jednakże możliwe jest również oddzielne opodatkowanie określonych składników tej dostawy, jeżeli z przepisów wyraźnie wynika taka ewentualność i taka konieczność. Oznacza to, że okoliczność, iż określone towary stanowią przedmiot jednej dostawy, która z jednej strony obejmuje towar główny objęty preferencją podatkową w podatku VAT oraz z drugiej strony towary wyłączone z tej preferencji, nie stoi na przeszkodzie temu, aby od dostawy towarów wyłączonych z preferencji podatek VAT był pobierany według stawki podstawowej".

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego nie podzielił stanowiska Wnioskodawcy i postanowił jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY