Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Podatnik pyta czy:1. usługi PKWiU 73.10 - usługi badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych do dnia 31 grudnia 2005r. zwolnione były z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz czy w chwili obecnej na powyższe usługi obowiązuje stawka 22%.2. czy omawiane usługi, wykonywane dla firm farmaceutycznych zagranicznych, można zakwalifikować jaki usługi przetwarzania danych i dostarczania informacji i na podstawie art. 27 ust. 3 w związku z ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT zakwalifikować je jako podlegające opodatkowaniu u nabywcy

sygnatura: 1439/ZV/P/Pr-28/07/AS

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

data: 2007-06-08

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowegoNaczelnik Urzędu Skarbowego - uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

podatkiem VAT usług badań klinicznych leków.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik od dnia 01.03.2007r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług badań klinicznych leków, które zostały zakwalifikowane przez Urząd Statystyczny do grupowania PKWiU 73.10 - usługi badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych.

Podatnik pyta czy:

1. usługi powyższe do dnia 31 grudnia 2005r. zwolnione były z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz czy w chwili obecnej na powyższe usługi obowiązuje stawka 22%.2. czy omawiane usługi, wykonywane dla firm farmaceutycznych zagranicznych, można zakwalifikować jaki usługi przetwarzania danych i dostarczania informacji i na podstawie art. 27 ust. 3 w związku z ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT zakwalifikować je jako podlegające opodatkowaniu u nabywcy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza co następuje:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona wykonuje usługi badań klinicznych leków, które zostały zakwalifikowane przez Urząd Statystyczny do grupowania PKWiU 73.10 - usługi badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych.

Jednak od dnia 1 stycznia 2006r., tj. od dnia obowiązywania § 41f ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 97, poz. 970 ze zm.), w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005, Nr 266, poz. 2239), zwalnia się od podatku, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2007r., usługi naukowo - badawcze (PKWiU 73), które do dnia 31 grudnia 2005r. korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1. Zwolnienie to ma zastosowanie w odniesieniu do usług naukowo - badawczych świadczonych na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005r., bez uwzględniania ich zmian po tym dniu oraz pod warunkiem, że umowa ta została zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2006r. (§ 41f ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r.).

Zgodnie z utrwaloną już linią orzeczniczą Naczelnego Sądu Administracyjnego, w której potwierdzono, że organy statystyczne, a nie podatkowe upoważnione są do dokonywania wykładni dotyczących klasyfikacji określonych towarów i usług (wyrok NSA z dnia 25.08.1998r. sygn. akt SA/Po/221/98 i wyrok NSA z dnia 5.06.2001 sygn. akt SA/Sz/544/00) oraz Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15.11.2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 87), Naczelnik Urzędu Skarbowego może jedynie w oparciu o klasyfikacje wydaną przez właściwy Urząd Statystyczny lub dokonaną przez samego Podatnika wskazać dla towaru lub usługi stawkę podatkową lub zwolnienie określone w przepisach ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług

Ad. 2 Zdaniem Wnioskodawcy dostarczanie i przetwarzanie danych w zakresie badań klinicznych na zlecenie podmiotów zagranicznych jako usługi przetwarzania danych i dostarczania informacji, na podstawie art. 27 ust. 3 w związku z ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W myśl art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 w/w ustawy przepis ust. 3 stosuje się do usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń.

Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług przetwarzania danych i dostarczania informacji na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zatem w sytuacji, gdy polski podatnik podatku od towarów i usług świadczy usługi przetwarzania danych i dostarczania informacji na rzecz podmiotów zagranicznych, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. Biorąc pod uwagę fakt, że PKWiU nie wymienia usług ,,przetwarzania danych i dostarczania informacji" w żadnym grupowaniu, należy stwierdzić, iż każda usługa polegająca na przetwarzaniu danych i dostarczaniu informacji bez względu na klasyfikację PKWiU będzie się mieściła w katalogu art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy.

Należy zatem przyjąć, że w przypadku usług przetwarzania danych i dostarczania informacji określenie miejsca ich świadczenia nie będzie uzależnione od ich przynależności do klasyfikacji statystycznej PKWiU, ale od możliwości oceny ich charakteru jako ,,przetwarzania danych i dostarczania informacji" w rozumieniu art. 27 ust 4 pkt 3 ustawy o VAT, gdyż ustawodawca nie wymienia, odnośnie tego rodzaju usług grupowania PKWiU, do którego przynależność powodowała określenie miejsca świadczenia tych usług na terenie siedziby ich nabywcy.

Strona w przedmiotowym wniosku uznała, iż świadczone przez nią usługi na rzecz zleceniodawców zagranicznych są usługami przetwarzania danych i dostarczania informacji, zatem w ocenie tutejszego organu podatkowego miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W związku z powyższym stanem prawnym stanowisko Podatnika uznaje się za prawidłowe.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY