Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Strona jest wspólnotą mieszkaniową powstałą na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Tekst jednolity Dz. U. Nr 80, poz. 093 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 ustawy, ,,ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Strona pyta czy podatkowi od towarów i usług podlegają usługi w zakresie wynajmu lub dzierżawy na rzecz osób trzecich.

sygnatura: 1439/ZV/P/Pr/15/07/ER

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

data: 2007-06-05

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja Podatkowa ( Dz. U z 2005r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej informacji odnośnie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Strona wystąpiła z prośbą o udzielenie informacji w sprawie zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Strona jest wspólnotą mieszkaniową powstałą na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Tekst jednolity Dz. U. Nr 80, poz. 093 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 ustawy, ,,ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana".

I. W ocenie Strony podatkowi od towarów i usług podlegają usługi w zakresie:

1. Wynajmu lub dzierżawy na rzecz osób trzecich:

a) należących do części wspólnej: klatek schodowych, strychów, piwnic, komórek i innych lokali użytkowych oraz garaży i miejsc parkingowych itp.,

b) szybów dźwigowych, wentylacyjnych, kanalizacyjnych i wodociągowych oraz rur na przewody wewnątrz i na zewnątrz budynków, studzienek telekomunikacyjnych i kanalizacyjnych oraz innych tym podobnych obiektów stanowiących infrastrukturę budynku/osiedla,

c) miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz maszty telefonii komórkowej.

2. Wynajmu lub dzierżawy na rzecz członków wspólnoty mieszkaniowej osób trzecich:

a) należących do części wspólnej: klatek schodowych, strychów, piwnic, komórek i innych lokali użytkowych oraz garaży i miejsc parkingowych itp.,

b) szybów dźwigowych, wentylacyjnych, kanalizacyjnych i wodociągowych oraz rur na przewody wewnątrz i na zewnątrz budynków, studzienek telekomunikacyjnych i kanalizacyjnych oraz innych tym podobnych obiektów stanowiących infrastrukturę budynku/osiedla,

c) miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz maszty telefonii komórkowej.

3. Wynajmu na rzecz osób trzecich ścian lub dachów budynków lub ogrodzeń budynków w celu umieszczania szyldów oraz jakichkolwiek innych urządzeń reklamowych.

4. Wynajmu na rzecz członków wspólnoty mieszkaniowej ścian lub dachów budynków lub ogrodzeń budynków w celu umieszczania szyldów oraz jakichkolwiek innych urządzeń reklamowych.

II. Natomiast nie podlegają opodatkowaniu, w rozumieniu art. 5 o podatku od towarów i usług i w związku z tym nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług niżej wymienione czynności i wpływy:

1. Czynności wykonywane w ramach zarządu nieruchomością wspólną, o których mowa w art. 14 ustawy o własności lokali, na poczet których właściciele lokali mieszkalnych, użytkowych, garaży i miejsc postojowych wnoszą zaliczki, a w razie opóźnień we wpłatach naliczane są odsetki za zwłokę.

2. Czynności polegające na zakupie mediów dostarczanych do poszczególnych lokali i jej odsprzedaży poszczególnym właścicielom.

3. Czynności polegające na zakupie i redystrybucji mediów do innych wspólnot w warunkach opisanych wyżej (przymusowe działanie spowodowane względami technicznymi, z powodu których nie ma możliwości wyodrębnienia przyłącza danego medium dla konkretnej wspólnoty).

4. Otrzymanych rekompensat (rękojmia, wady gwarancyjne, odszkodowania z ubezpieczeń itp.).

5. Nieodpłatnych czynności zbierania i gromadzenia środków finansowych należących do właścicieli a przeznaczonych na utrzymanie ich nieruchomości (poza wspólnotą) czyli terenów wspólnych Osiedla.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza co następuje :

Ad. I. Na mocy art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 ze zm.), wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, a zatem nie ma własnego majątku. Zarządza ona jedynie majątkiem swoich członków w takim zakresie, w jakim wchodzi on w skład nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, na podstawie ustawy o własności lokali. Środki pieniężne wpłacane przez właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej nie stają się w żadnej chwili własnością wspólnoty, pozostają one własnością członków wspólnoty. Członkowie wspólnoty mieszkaniowej na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali dokonują wpłat zaliczek na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w takiej wysokości, jaka wynika z planowanych kosztów i z ich udziału w nieruchomości. Na mocy art. 17 ustawy o własności lokali, wspólnota mieszkaniowa opłaca wydatki niezbędne do utrzymania nieruchomości wspólnej. Po zakończeniu roku kalendarzowego wspólnota mieszkaniowa przedkłada właścicielom lokali rozliczenie z zebranych środków i poniesionych wydatków polegające na wyliczeniu, w jakiej części wydatków wspólnoty partycypuje każdy z jej członków.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy pod pojęciem świadczenia usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W celu ustalenia, czy dane czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należy jeszcze zbadać, czy podmiot wykonujący te czynności działa w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wspólnota Mieszkaniowa posiada przymiot jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową; wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana (art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.).

Z interpretacji Ministra Finansów z dnia 23.12.2003r. znak PP1-811/912/03/JW, wydanej na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, wynika, iż wspólnota mieszkaniowa może być podatnikiem podatku VAT w przypadku dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu na rzecz osób trzecich. Czynnościami takimi może być np. wynajmowanie lokali lub udostępnianie ścian budynku na reklamy. Powyższa interpretacja została opublikowana w Biuletynie Skarbowym nr 1/2004 i jest powszechnie dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Wprawdzie w obowiązującym obecnie stanie prawnym pismo to nie wiąże organów podatkowych, jednakże tutejszy organ nie widzi powodu, aby zajmować stanowisko odmienne od wyrażonego w tym piśmie, naruszając tym samym jednolitość stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Można dodać, że chociaż pismo wydane zostało pod rządami uchylonej już ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, to zachowuje aktualność w obowiązującym stanie prawnym.

Wobec spełnienia zarówno przesłanek przedmiotowych jak i podmiotowych opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy stwierdzić, iż czynności polegające na wynajmie na rzecz osób trzecich i członków wspólnoty mieszkaniowej klatek schodowych, strychów, piwnic, komórek i innych lokali użytkowych, garaży i miejsc parkingowych itp., szybów dźwigowych, wentylacyjnych, kanalizacyjnych i wodociągowych oraz rur na przewody wewnątrz i na zewnątrz budynków, studzienek telekomunikacyjnych i kanalizacyjnych oraz innych tym podobnych obiektów stanowiących infrastrukturę budynku/osiedla oraz ścian lub dachów budynków lub ogrodzeń budynków w celu umieszczania szyldów oraz jakichkolwiek innych urządzeń reklamowych podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Ad. II. Wspólnotę Mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale mieszkaniowe wchodzą w skład określonej nieruchomości. Podstawą prawną funkcjonowania wspólnoty jest ustawa z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (tekst jednolity: Dz. U. Nr 80 z 2000r., poz. 903). Powyższa ustawa określa prawa i obowiązki członków wspólnoty oraz zakres zarządu nieruchomością wspólną.

Zgodnie z ustawą właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, a także uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, przez którą rozumie się jedynie grunt oraz część budynku i urządzenia nie służące wyłącznie właścicielom lokali (np. klatki schodowe, parkingi, instalacje energetyczne itd.).

Zgodnie z art. 14 ustawy o własności lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty na dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publiczno-prawne, chyba, że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.Drugi rodzaj wydatków ponoszonych przez właścicieli lokali, to wydatki związane z utrzymaniem własnych lokali, głównie koszty zużytej przez właściciela energii cieplnej oraz wody i wywóz nieczystości. Zarząd Wspólnoty w zakresie dostawy energii cieplnej i wody do poszczególnych lokali bądź części wspólnej nieruchomości zawiera umowy z ich dostawcami.

Wspólnota, a więc jej członkowie są nabywcami mediów, które pokrywane są z zaliczek pobieranych od członków wspólnoty zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali. Kwoty wpłacane przez członków Wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, jak i poszczególnych wyodrębnionych lokali stanowią partycypację w kosztach wspólnoty przez jej członków. Podstawową zasadą wyrażoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest to, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Dostawa towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy oznacza wg ustawodawcy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy świadczenie usług jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Obrotem z kolei (a więc podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług) stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Czynności pokrycia przez członków Wspólnoty kosztów zarządu nieruchomością wspólną i kosztów związanych z utrzymaniem poszczególnych wyodrębnionych lokali nie stanowią odpłatnej dostawy towaru jak również i odpłatnego świadczenia usług. Ponadto, zaliczki wpłacane przez współwłaścicieli w celu pokrycia kosztów utrzymania poszczególnych lokali i części wspólnych stanowią jedynie partycypację w kosztach wspólnoty mieszkaniowej przez jej członków, nie stanowią natomiast obrotu w rozumieniu art. 29 ustawy o VAT.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY