Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy usługi pośrednictwa finansowego, w tym udzielanie pożyczek poza sektorem bankowym, korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług oraz obrót uzyskany z tytułu otrzymania należnych odsetek nie powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku VAT naliczonego w oparciu o strukturę sprzedaży.

sygnatura: 1439/ZV/P/Pr-23/07/ZS

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

data: 2007-05-16

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego - uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż podstawowym rodzajem działalności Spółki jest pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKD 6523). W 2006 roku Strona udzieliła pożyczki innej spółce, która dokonała spłaty kapitału wraz z odsetkami. Strona wyjaśnia, iż udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem działalność Spółki.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym Strona stoi na stanowisku, iż usługi pośrednictwa finansowego, w tym udzielanie pożyczek poza sektorem bankowym, korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług oraz obrót uzyskany z tytułu otrzymania należnych odsetek nie powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku VAT naliczonego w oparciu o strukturę sprzedaży.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy działalność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art.43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 3 przywołanego załącznika wymieniono usługi pośrednictwa finansowego, w zakresie których mieszczą się również usługi udzielania oprocentowanych pożyczek.

Zgodnie z treścią przepisu art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku Nr 4 w poz. 3, tj. usług pośrednictwa finansowego z wyłączeniem usług określonych w tej pozycji, w zakresie w jakim

Wobec powyższego oraz w świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, iż udzielenie przez Spółkę oprocentowanej pożyczki innemu podmiotowi krajowemu, stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Na postawie art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy są to usługi zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, udzielanie pożyczek nie stanowi dla Podatnika bezpośredniej i stałej części działalności gospodarczej. Spółka udzieliła pożyczki jednorazowo, a zatem nie podlega ona uwzględnieniu przy ustalaniu obrotu stanowiącego podstawę do wyliczenia proporcji. Należy jednak podkreślić, iż przepis art. 90 ust. 6 wyłącza z ustalanej proporcji tylko transakcje finansowe, które mają okazjonalny, sporadyczny charakter.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY