Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Stowarzyszenie, nie będące podatnikiem podatku VAT, w roku 2002 nabyło na cele statutowe zabudowaną nieruchomość. Budynki nabyte przez Stronę, wybudowane zostały ponad 40 lat temu. Natomiast grunty, na którym są usytuowane, sklasyfikowane są w rejestracji gruntów jako grunty orne i lasy. Ponadto Strona wyjaśnia, iż nie prowadzi działalności gospodarczej i nie figuruje w rejestrze przedsiębiorców.W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym Strona pyta, czy sprzedaż wymienionej nieruchomości podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

sygnatura: 1439/ZV/P/Pr-18/07/ZS

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

data: 2007-05-07

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Stowarzyszenie, nie będące podatnikiem podatku VAT, w roku 2002 nabyło na cele statutowe zabudowaną nieruchomość. Budynki nabyte przez Stronę, wybudowane zostały ponad 40 lat temu. Według planu zagospodarowania przestrzennego, położone są one na terenie przemysłowym, natomiast grunty, na którym są usytuowane, sklasyfikowane są w rejestracji gruntów jako grunty orne i lasy.

Z załączonego przez Stronę odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego wynika, iż przedmiotem działalności Stowarzyszenia jest między innymi: rozwijanie oświaty, kultury i sportu wśród młodzieży, wspieranie aspiracji naukowych i technicznych, propagowanie zdrowego stylu życia, walka z nałogami. Ponadto Strona wyjaśnia, iż nie prowadzi działalności gospodarczej i nie figuruje w rejestrze przedsiębiorców.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym Strona pyta, czy sprzedaż wymienionej nieruchomości podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz stoi na stanowisku, iż będzie to sprzedaż zwolniona z podatku VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 art. 15, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W art. 15 ust. 2 ustawy zdefiniowano działalność gospodarczą dla potrzeb rozliczania podatku od towarów i usług w następujący sposób:- działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt. 1 cytowanej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy przez pojęcie towarów rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%.

Art. 43 ust. 1 pkt. 1 stanowi iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W poz. 10 wymienionego załącznika, wyszczególniono usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane, wykonywane wyłącznie na cele statutowe.

Ponadto, na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

o budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

o pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku .

Jednakże prawo do zastosowania zwolnienia z podatku VAT, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przy dostawie używanych budynków, budowli lub ich części, zostało wyłączone na podstawie art. 43 ust. 6 ww. ustawy.

W świetle powołanych przepisów należy stwierdzić, że sprzedaż używanych budynków i budowli lub ich części korzystać może ze zwolnienia od podatku VAT pod warunkiem spełnienia jednocześnie, określonych przez ustawodawcę wymogów, tj. :

o upłynęło pięć lat licząc od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu, nie jest przy tym istotne, czy obiekt był faktycznie używany przez sprzedającego,

o w momencie jego nabycia lub budowy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów,

o nawet w przypadku gdy podatnik poniósł wydatki na ulepszenie ww. budynku, budowli lub ich części - w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym - w wysokości co najmniej 30 % wartości początkowej obiektu i skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków ale użytkował te towary w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w okresie 5 lat lub dłuższym.

Ponadto przy sprzedaży gruntów zabudowanych podstawę opodatkowania ustala się na podstawie art. 29 ust. 5 cytowanej ustawy, który stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części tych budynków lub budowli nie wyodrębnia się z podstawy opodatkowania wartości gruntu. W konsekwencji, gdy z obniżonej stawki VAT korzysta obiekt budowlany, to taką samą stawkę należy zastosować do sprzedaży gruntu, na którym posadowiony jest obiekt. Tak więc jeśli przedmiotem dostawy zwolnionej z podatku VAT, z uwagi na uzyskanie statusu towaru używanego, jest budynek lub budowla lub ich część, to grunt trwale z tym obiektem związany, również korzysta ze zwolnienia z VAT.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, Stowarzyszenie będąc organizacją nie prowadzącą zarobkowej działalności, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Nieruchomości zakupione były na cele związane z wykonywaniem działalności statutowej, czyli - rozwojem oświaty, kultury, sportu, walką z nałogami, propagowaniem zdrowego stylu życia. W momencie nabycia przedmiotowych budynków Stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a od końca roku w którym zakończono budowę tych budynków upłynęło pięć lat. W świetle powyższego oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa przedmiotowych budynków wraz z gruntem, z którym są trwale związane, będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY