Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Jaką stawką należy opodatkować dostawę ciągnika samochodowego RENAULT Magnum ?

sygnatura: D3/443-9/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

data: 2007-04-23

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2007r. wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, (uzupełniony 19.04.2007r.) w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 20.07.2000r. zakupił Pan w serwisie samochodowym we Francji ciągnik samochodowy RENAULT Magnum, opłacając na granicy cło i podatek VAT.

Do ewidencji środków trwałych ciągnik został wprowadzony z datą przyjęcia do użytkowania tj. w dniu 14.02.2001r. w wartości bez odliczenia podatku naliczonego. Zapłacony na granicy podatek od towarów i usług nie był odliczony.

Zapytanie Strony: jaką stawką należy opodatkować dostawę ciągnika samochodowego RENAULT Magnum.

Zajęto stanowisko: zdaniem Strony sprzedaż przedmiotowego ciągnika będzie zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz.50 z późn. zm) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Jednocześnie zgodnie z ust. 2 w/w artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, ze w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z ust. 2 pkt 2 powyższego artykułu przez towary używane rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres użytkowania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Przepis art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług ma zastosowanie tylko wówczas, gdy podatnik nie miał w świetle obowiązujących przepisów - prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów, a nie ma zastosowania wtedy, gdy mając takie prawo, z uprawnienia tego nie skorzystał. Sprzedawca towaru używanego, aby mógł skorzystać ze zwolnienia, nie może mieć prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w momencie zakupu towaru.

Zatem, jeżeli podatnik nie skorzystał z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu w 2000r. ciągnika samochodowego RENAULT Magnum nie ma prawa do zastosowania przy sprzedaży przedmiotowego ciągnika, zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dostawa ciągnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, która wynosi 22%.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY