Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

1.Czy każda z tych usług jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT?2.Czy, gdyby okazało się, że na podstawie uszczegółowienia klasyfikacji PKWiU wszystkie usługi są zwolnione z VAT, to powinna Pani dokonać jeszcze raz korekt sprzedaży tego okresu?3.W jakim terminie należy zaksięgować faktury korygujące sprzedaż ze stawki 22% na stawkę zwolnioną, czy w dacie otrzymania faktur przez kontrahenta, czy w dacie faktycznie wykonanej usługi?

sygnatura: 1437/Zp/443/218/KO/EZ/06/07

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

data: 2007-02-05

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 8 maja 2006 roku, w części pytania nr 1 i 2 za prawidłowe, w części pytania nr 3 za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w ramach której świadczone są usługi poradnictwa oraz układania diet dla pacjentów, które zostały sklasyfikowane w dwóch różnych interpretacjach Urzędu Statystycznego w Łodzi

W dniu 15 kwietnia 2005 r. otrzymała Pani odpowiedź na wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego numer 1437/ZI/443/153/KO/05, na podstawie którego część Pani usług została uznana jako zwolniona z opodatkowania, a część jako opodatkowana stawką 22%. Na podstawie tej interpretacji wyraziła Pani zdanie, iż powinna Pani dokonać korekt sprzedaży od dnia wejścia w życie ustawy do dnia otrzymania interpretacji

Ponadto wystąpiła Pani z pytaniami

1.Czy każda z tych usług jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT?

2.Czy, gdyby okazało się, że na podstawie uszczegółowienia klasyfikacji PKWiU wszystkie usługi są zwolnione z VAT, to powinna Pani dokonać jeszcze raz korekt sprzedaży tego okresu?

3.W jakim terminie należy zaksięgować faktury korygujące sprzedaż ze stawki 22% na stawkę zwolnioną, czy w dacie otrzymania faktur przez kontrahenta, czy w dacie faktycznie wykonanej usługi?

Stoi Pani na stanowisku, iż każda z tych usług jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Uważa Pani, iż powinna dokonać korekt z całego okresu obowiązywania przedmiotowej ustawy oraz, że należy je rozliczyć w miesiącu faktycznie wykonanej usługi, czyli zaksięgować z datą ostatniego dnia miesiąca, w którym faktycznie została wykonana usługa.

Naczelnik tutejszego urzędu w dniu 12 czerwca 2006 roku wydał decyzję znak 1437/ZI/443/218/KO/06, w którym postanowił umorzyć postępowanie wszczęte wnioskiem złożonym dnia 8 maja 2006 roku uznając, iż zarówno wniosek z dnia 22 marca 2005r. jak również wniosek z dnia 27 kwietnia 2006r. dotyczą tej samej sprawy - ustalenia wysokości stawki podatku od towarów i usług na świadczone przez Panią usługi, zatem Naczelnik tutejszego Urzędu nie ma podstaw prawnych do udzielenia kolejnej interpretacji w tym samym zakresie, a kolejne wydane postanowienie w sprawie już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną dotknięte byłoby wadą, o której mowa w art. 247 § 1 pkt. 4 ustawy - Ordynacja podatkowa i podlegałoby stwierdzeniu jego nieważności.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie decyzją z dnia 7 listopada 2006 roku znak 1401/PVII/4407-277/06/KT postanowił uchylić w całości decyzję organu I instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia. W ww. decyzji wskazał, iż oba zapytania nie są tożsame.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tegoż załącznika wymienione są ,,usługi w zakresie edukacji" o symbolu PKWiU ex 80, w poz. 9 ,,usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2), w poz. 11 ,, usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem z wyłączeniem m.in: wstępu na spektakle koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2).

W związku z powyższym usługi wymienione w piśmie Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 22.12.2004 r. nr OK-5672/KU-1130/14-10354/2004 oraz z dnia 10.04.2006 r. nr OK-5672/KU-1317/2006 mieszczące się grupowaniu PKWiU 85.14.13-00-30 - usługi świadczone przez personel paramedyczny włączając usługi homeopatyczne i podobne, z wyłaczeniem usług lekarzy medycyny., PKWiU 80.42.20-00.00 - usługi w zakresie pozostałych form kształcenia, PKWiU 92.31.22-00.00 - usługi świadczone przez autorów, kompozytorów rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów - podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym, iż niniejsze postanowienie wnosi zmiany dotyczących stosowania stawki podatku od towarów i usług powinna Pani dokonać korekty sprzedaży od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tj. od 1 maja 2004 r. do dnia otrzymania postanowienia

Natomiast zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 z późn. zm.) fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

W myśl § 16 ust. 4 w/w rozporządzenia potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. W myśl § 17 ust. 6 przepisy § 9 ust. 5 - 7, § 11 i § 16 ust. 4 i 7 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących.

Zatem w przypadku, gdy powstanie obowiązek dokonania korekty podatku należnego na (minus) należy jej dokonać w miesiącu otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY