Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Wysokość stawki podatku VAT na miejsca postojowe w garażu podziemnym, zlokalizowanym pod nowo wybudowanym blokiem mieszkalnym.

sygnatura: 1439/ZV/P/Pr/4/2007/SZ

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

data: 2007-02-05

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Strony o udzielenie interpretacji w zakresie zastosowania stawki podatku VAT na miejsca postojowe w garażu podziemnym, zlokalizowanym pod nowo wybudowanym blokiem mieszkalnym.

We wniosku Strona wyjaśnia, iż wybudowała budynek mieszkalny wielorodzinny, wymieniony w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pod pozycją 111. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, obowiązującym na terenie prowadzonej inwestycji, należało zabezpieczyć dla każdego lokalu mieszkalnego miejsce postojowe w podziemnym garażu. Strona zaznacza, iż na budowę budynku mieszkalnego bez miejsc postojowych inwestor nie otrzymałby pozwolenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, co następuje. Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Ustawodawca za podstawową stawkę podatku od towarów i usług przyjął stawkę 22% - art. 41 ust. 1, czyniąc przy tym wiele wyjątków.

W świetle art. 146 ust. 1 pkt 3 do dnia 31 grudnia 2007 roku stawke podatku 0% stosuje się m. in. do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku w odniesieniu m. in. do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich cześci, z wyłączeniem lokali użytkowych stosuje sie stawkę w wysokości 7%.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym miejscu Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa iż, jak wynika z w/w przepisów, stawkę VAT obniżoną do 7% stosuje sie w odniesieniu między innymi do części obiektów budownictwa mieszkaniowego, znajdujących się w tych obiektach. Natomiast dla określenia stawki podatku od towarów i usług właściwej dla sprzedaży garaży i miejsc postojowych wraz z lokalami mieszkalnymi, znajdujacymi się w wielorodzinych budynkach mieszkalnych, należy określić jaki jest charakter tych garaży i miejsc postojowych.

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy nie zawierają definicji lokalu użytkowego ani mieszkalnego.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że samodzielnym lokalem mieszkalnym zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz. U. z 2000 roku, nr 80, poz 903 z późn. zm.), jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego stoi na stanowisku, iż garaże oraz miejsca postojowe znajdujące się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych nie stanowią lokali mieszkalnych, nie są również pomieszczeniami pomocniczymi służącymi zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż w zaistniałym stanie faktycznym stawka podatku od towarów i usług obniżona do 0% (stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT) ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu ze spółdzielczego na własnościowe, z wyłączeniem znajdujących się pod budynkiem garaży i miejsc postojowych (lokale użytkowe), które podlegają opodatkowaniu stawką podatkową VAT - 22% (zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY