Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy Spółka ma prawo zastosować stawkę 0% przy WDT?

sygnatura: PP/443-89-1-GK/06/07

autor: Opolski Urząd Skarbowy

data: 2007-02-01

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów przedstawione w piśmie z dnia 08 grudnia 2006 r., jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 08 grudnia 2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 11 grudnia 2006 r.) pełnomocnik Jednostki zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność produkcyjną. Produkty Spółki są dostarczane na rynek krajowy, jak i na rynki zagraniczne - m.in. do kontrahentów z krajów Wspólnoty Europejskiej w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów - dalej ,,WDT". Zgodnie z umową towary są sprzedawane na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej z siedzibą w Holandii, natomiast fizycznie dostarczane są przez Spółkę do ostatecznych odbiorców w innych krajach Wspólnoty Europejskiej, wskazanych przez kontrahenta Spółki. W związku z WDT Spółka gromadzi następujące dokumenty:

  • listy przewozowe, niezawierające w niektórych przypadkach podpisu nabywcy towarów,
  • kopie faktur,
  • specyfikacje poszczególnych sztuk ładunku,
  • oświadczenie nabywcy towarów (kontrahenta Spółki) o otrzymaniu towarów, zawierające listę faktur obejmujących otrzymane w danym miesiącu towary, potwierdzone podpisem nabywcy,
  • potwierdzenie otrzymania zapłaty za towar polegającej na kompensacie wzajemnych zobowiązań.

Do wniosku Spółka dołączyła przykładowy komplet dokumentów.

Spółka zadała pytanie czy w świetle posiadanego zestawu dokumentów jest uprawniona, na podstawie art. 42. ust. 1 pkt 3 w związku z ust. 3 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej ,,ustawą") do stosowania stawki 0% podatku VAT w odniesieniu do dokonywanych WDT.

W opinii Podatnika ww. dokumenty potwierdzają, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone, zgodnie ze zleceniem nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. W konsekwencji Spółka jest uprawniona do zastosowania dla przedmiotowych WDT stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0 %, z zastrzeżeniem art. 42. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Ponadto zgodnie z art. 42 ust. 3 dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
  2. kopia faktury,
  3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku

- z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie.

W przedmiotowej sprawie bezspornym jest, iż Spółka posiada dokumenty, o których mowa w powołanym art. 42 ust. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy, jednakże z posiadanego dokumentu przewozowego otrzymanego od przewoźnika nie wynika jednoznacznie, aby towar został dostarczony do miejsca przeznaczenia. W opinii tut. organu podatkowego w zaistniałym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie art. 42 ust. 11 ustawy, który stanowi, iż w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2 mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

  1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
  3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
  4. dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Należy zaznaczyć, iż katalog powyższych dokumentów jest katalogiem otwartym, jednakże Spółka będzie w posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę za towar (wygaśnięcie zobowiązania poprzez kompensatę) oraz dowód potwierdzający otrzymanie towarów przez ich nabywcę w postaci potwierdzenia otrzymania towarów z konkretnych faktur dokumentujących WDT.

Reasumując powyższe w opinii tut. organu podatkowego posiadane przez Spółkę dokumenty uprawniają do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% .

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY