Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy usługi świadczone za wynagrodzeniem prowizyjnym, przez spółkę na rzecz kancelarii prawniczych czynności pomocnicze polegające na gromadzeniu i przysyłaniu dokumentów od poszkodowanych osób, a następnie przekazywaniu ich do kancelarii prawniczych celem sformułowania roszczenia i prowadzenia czynności likwidacji szkody będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług i według jakiej stawki ?

sygnatura: D-6/443-37/06

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

data: 2007-01-30

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.10.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek Strony o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony w dniu 13.12.2006r., w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w załączniku nr 4 określa jako zwolnione wszelkie usługi w sekcji J Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Określa także wyjątki w rub. Nr 4, z których nie są zwolnione usługi pośrednictwa finansowego polegające na świadczeniu usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20-00.20,- 00.30), z wyjątkiem świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. Spółka wykonuje czynności, które polegają na: - poszukiwaniu osób poszkodowanych w różnego rodzaju w wypadkach, - udzielaniu informacji o możliwości uzyskania świadczeń i odszkodowań głównie od zakładu ubezpieczeń, - klasyfikacji danego zdarzenia pod względem odpowiedzialności ubezpieczeniowej.

Po zaklasyfikowaniu sprawy Spółka sporządza wspólnie z klientem ankiety dotyczące uczestników wypadku, przebiegu zdarzenia i rodzaju zaistniałych szkód, zbiera dokumenty i oświadczenia uzasadniające szkodę i jej rozmiar od klienta, świadków wypadku oraz różnych instytucji, a także przekazuje zebraną dokumentacji do kancelarii prawniczej celem sformułowania roszczeń. Strona również pośredniczący przy podpisywaniu umowy, w której poszkodowany zleca kancelarii prawniczej dochodzenie świadczenia/odszkodowania od zakładu ubezpieczeń lub innej instytucji oraz udziela pomocy po zaklasyfikowaniu sprawy w uzupełnieniu niezbędnych dokumentów żądanych przez kancelarię prawniczą Wnioskodawca świadczy usługi w imieniu i na rzecz osoby poszkodowanej, jest niejako przeciwnikiem zakładu ubezpieczeń, osobą pośredniczącą, zbierającą dokumenty, oświadczenia poszkodowanego i jego rodziny, kopie posiadanych przez nich dokumentów z postępowań karnych, polis ubezpieczeniowych, zbierającą informacje o zdarzeniu i jego następstwach. Wnioskodawca również wykonuje usługi związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi. Pomaga prowadzić, częściowo samodzielnie prowadzi quasi i likwidację szkód zbierając dowody na zaistnienie i wysokość szkody. Na podstawie jej informacji i dowodów kancelaria prawnicza formułuje roszczenie oraz ubiega sie o uzyskanie jak najwyższego świadczenia dla swojego klienta - poszkodowanego zdarzeniem. Strona otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne od kancelarii prawniczej, z którą ma podpisaną umowę zlecenia. Prowizja dotyczy wszystkich czynności i jest pochodną uzyskanego świadczenia/odszkodowania jakie kancelaria prawnicza uzyska dla poszkodowanego. Jako działalność w sekcji J. 67 zaklasyfikował również Urząd Statystyczny w Łodzi, do którego zapytanie skierowała kancelaria prawnicza, z którą współpracuje Wnioskodawca.

W uzupełnienia wniosku Strona przedłożyła informację z Urzędu Statystycznego w Łodzi skierowaną do innego podmiotu, w której usługi polegające na świadczeniu przez przedsiębiorcę pomocy osobom poszkodowanym, zmierzające do uzyskania odszkodowania od zakładu ubezpieczeń sklasyfikowano do PKWiU 67.20.10-00 - usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-renowymi bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych natomiast usługi polegające na reprezentowaniu osób fizycznych w celu dochodzenia roszczeń od różnych podmiotów gospodarczych ( innych niż zakład ubezpieczeń) do PKWiU 67.13.10-00.00 - usługi pomocnicze związane z pośrednictwem związane z pośrednictwem finansowym pozostałe.

Zapytanie :

Czy usługi świadczone za wynagrodzeniem prowizyjnym, przez spółkę na rzecz kancelarii prawniczych czynności pomocnicze polegające na gromadzeniu i przysyłaniu dokumentów od poszkodowanych osób, a następnie przekazywaniu ich do kancelarii prawniczych celem sformułowania roszczenia i prowadzenia czynności likwidacji szkody będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług i według jakiej stawki.

Stanowisko Strony:

Usługi świadczone przez osoby prowadzące na rzecz kancelarii prawniczych czynności pomocnicze polegające na gromadzeniu i przesyłaniu dokumentów od poszkodowanych osób a następnie przekazywaniu ich do kancelarii celem sformułowania roszczenia i prowadzenia czynności likwidacyjnych, po 01 maja 2004r. są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W rozumieniu art. 41 ust.1 ustawy stawka podstawowa podatku od towarów i usług, w wysokości 22%, obowiązuje dla wszystkich czynności opodatkowanych podatkiem, z wyjątkiem tych, które zostały jednoznacznie wyłączone i opodatkowane stawkami obniżonymi.

Stosownie do art. 43 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 z późn. zm) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Zgodnie z pozycją 3 załącznika nr 4 do ustawy, jako usługi zwolnione od podatku, ustawodawca określił usługi z sekcji J ex (65-67) "usługi pośrednictwa finansowego" z wyłączeniem: 1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki; 2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej; 3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00-20); 4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, 5) usług ściągania długów oraz faktoringu, 6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, 7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, 8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności, 9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Skrót ex umieszczony przed grupowaniem PKWiU oznacza, że stawka podatku/zwolnienie - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Zatem zwolnieniem od podatku VAT objęte są jedynie usługi pośrednictwa finansowego (z uwzględnieniem wyłączeń) mieszczące się w działach PKWiU 65-67. Zatem świadczone przez podatnika usługi sklasyfikowane do PKWiU 67.20.10-00.00 i 67.13.10-00.00 zgodnie z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy są zwolnione od podatku VAT.

Jednocześnie zauważa się, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania towarów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Upoważnionym do wydawania interpretacji w zakresie wskazania właściwego symbolu PKWiU jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź). Ustalenie prawidłowego grupowania statystycznego ciąży na podatniku.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy informuje, że nie dokonuje klasyfikacji świadczonych przez Stronę usług pośrednictwa finansowego. W/w usłudze przyporządkowano zwolnienie od podatku VAT w oparciu o klasyfikację dokonaną przez podatnika.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Załączników złożonych do pisma nie poddano ocenie.

Zgodnie z art. 14 a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY