Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy wykonywane przez Stronę czynności (usługi monitoringu zaległości oraz usługi windykacji) powinny być traktowane jako należące do usług pośrednictwa finansowego usług ściągania długów oraz faktoringu wyłączone ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT na podstawie załącznika nr 4 poz. 3 pkt. 5 ww. ustawy?

sygnatura: 1435/PP1/443-139/06/JK

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

data: 2007-01-10

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z pismem Strony z dnia 27.09.2006 r. (wpływ do tut. urzędu 10.10.2006 r.) oraz z dnia 04.10.2006 r. (wpływ do tut. urzędu 11.10.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione ww. pismach za prawidłowe.

Uzasadnienie

Strona zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Główne rodzaje usług świadczonych przez Stronę to usługi monitoringu zaległości oraz usługi windykacji (pozasądowej, sądowej, bezpośredniej). Strona z tytułu wykonywania powyższych usług otrzymuje wynagrodzenie w formie prowizji obliczonej za pomocą ustalonej stawki procentowej od odzyskanej należności. W większości przypadków dłużnicy wpłacają należności bezpośrednio na konto wierzycieli, sporadycznie zaś zapłata dokonywana jest na rachunek Strony, która niezwłocznie przekazuje otrzymane środki na rachunek wierzycieli.

Biorąc pod uwagę charakter świadczonych usług, powinny one być zdaniem Spółki cyt.: ,,dla potrzeb podatku od towarów i usług traktowane jak usługi pośrednictwa finansowego. Jednakże z uwagi na fakt, iż wykonywane przez Spółkę czynności mają na celu windykację wierzytelności, stanowią one usługę ściągania długów, o której mowa w załączniku do ustawy o VAT Nr 4 poz. 3 pkt. 5."

W związku z powyższym, Strona wystąpiła z zapytaniem czy wykonywane przez Stronę czynności (usługi monitoringu zaległości oraz usługi windykacji) powinny być traktowane jako należące do usług pośrednictwa finansowego usług ściągania długów oraz faktoringu wyłączone ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT na podstawie załącznika nr 4 poz. 3 pkt. 5 ww. ustawy.

Zdaniem Podatnika świadczone usługi, zaklasyfikowane przez Stronę jako usługi ściągania długów, nie mogą korzystać z wymienionego w art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT zwolnienia od podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu stawką podstawową.

Mając na uwadze powyższe, zauważyć należy co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Ustawodawca zdefiniował ogólne pojęcie świadczenia usługi, jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów - art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W dalszej części art. 8 sprecyzowano, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wymienionych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl art. 43 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 ww. załącznika jako usługi zwolnione wymieniono usługi pośrednictwa finansowego, tj. usługi zaliczone do grupowania statystycznego sekcja J ex (65-67), przy czym za wyjątek nie korzystający ze zwolnienia uznano m.in. usługi ściągania długów.

W związku z faktem, iż zgodnie z oświadczeniem Podatnika wykonane przez Stronę czynności są usługami ściągania długów, zatem nie podlegają one zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie organ podatkowy wskazuje, iż nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji statystycznej towarów i usług a jedynie do potwierdzenia zasadności stosowanych przez podatnika stawek podatku VAT przy sprzedaży towarów i usług prawidłowo zaklasyfikowanych przez podatnika. Mając na uwadze powyższe, tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY