Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Kwestia opodatkowania czynności zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami i budowlami.

sygnatura: IS.II/2-4430/35/05

autor: Izba Skarbowa w Rzeszowie

data: 2006-07-06

słowa kluczowe:nieruchomości, sprzedaż nieruchomości, towar używany, użytkowanie wieczyste, zwolnienia z podatku od towarów i usług

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszów z dnia 22.03.2005 r., znak: PUS.II/443/36/2005, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dot. podatku od towarów i usług.

Wnioskiem z dnia 2.03.2005 r. znak: G-15/2005, uzupełnionym pismem z dnia 16.03.2005 r., znak: G-18/2005r., M. z o.o. zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w wymienionych pismach stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza zbyć prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz znajdujące się na gruncie budynki i budowle wybudowane w latach 1973-1999r. Podatnik wskazał, iż przy budowie ww. obiektów nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wnioskodawca wyraził opinię, iż skoro od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło więcej niż 5 lat, budynki te i budowle spełniają definicję towarów używanych, a zatem transakcja winna podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w związku z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Postanowieniem z dnia 22.03.2005 r., znak: PUS.II/443/36/2005, wydanym w trybie art. 14a § 1 oraz § 4 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe. Powołując się na regulacje art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - zwanej dalej usta-wą o VAT - organ I instancji uznał, iż dostawa będących przedmiotem zapytania budynków i budowli, spełnia warunki określone w powołanych przepisach i stosowanie do postanowień w nich zawartych podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Uznając dostawę wskazanych obiektów, jako zwolnioną z podatku od towarów i usług, organ podatkowy zwolnieniem tym objął również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu na którym znajdują się te obiekty, powołując się na przepis § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Rozstrzygnięcie organu I instancji nie zostało przez Stronę zaskarżone. Dyrektor tut. Izby Skarbowej, postanowieniem z dnia 6.06.2006 r., znak: IS.II/2-4430/35/05, wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wzruszenia wskazanego orzeczenia.

Rozpatrując powyższą sprawę, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie stwierdza, iż rozstrzygnięcie z dnia 22.03.2005 r., znak: PUS.II/443/36/2005, wymaga eliminacji z obrotu prawnego.

W myśl art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składający wniosek, zgodnie z normą wynikającą ze zdania drugiego art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Wnioskodawca nie zaprezentował w sposób wyczerpujący okoliczności faktycznych sprawy, czym nie dopełnił powinności z art. 14a § 2 cyt. ustawy. Spółka wskazała bowiem, iż będące przedmiotem dostawy towary spełniają parametry "towarów używanych". Podatnik nie wykazał natomiast, że wskazane towary spełniają warunki do zwolnienia z podatku od towarów i usług. Swój wniosek o prawie do zwolnienia wywodzi jedynie z faktu, iż będące przedmiotem dostawy towary są "używanymi".

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, stosownie zaś do treści art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, za towary uznaje się także; budynki i budowle lub ich części oraz grunty. Na podstawie art. 29 ust. 5 wskazanej ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Ponadto na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - zwolnione od podatku VAT jest zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%. Zatem zwolnienie z podatku od towarów i usług zbycia użytkowania wieczystego gruntu jest uzależnione od tego, czy zwolnienie można zastosować do dostawy budynku, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Konieczne zatem staje się ustalenie czy dostawa obiektu, który jest posadowiony na gruncie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Za towary używane w myśl artykułu 43 ust. 2 wskazanej ustawy, rozumie się:

    - budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
    - pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Należy jednak podkreślić, iż z art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, wynika że pomimo spełnienia wskazanych wcześniej warunków, zwolnienia z podatku od towarów i usług nie stosuje się do dostawy budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

    - miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
    - użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Wobec tego, dla określenia, czy dostawa budynków i budowli (wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu) korzystają ze zwolnienia przedmiotowego, niezbędne jest również uwzględnienie przy ocenie stanu faktycznego wspomnianych przesłanek. Nie wyjaśnienie wszystkich aspektów sprawy zmusza organ II instancji do uchylenia z urzędu postanowienia Naczelnika Podkarpackie-go Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 22.03.2005 r., znak: PUS.II/443/36/2005. Stąd też orzeczono jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY