Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy transakcje dotyczące kupna-sprzedaży walut obcych na podstawie zawartej Ramowej umowy pomiędzy Spółką a ......... S.A. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

sygnatura: III-2/4407int-71/VAT/06/MG

autor: Izba Skarbowa w Łodzi

data: 2006-07-24

słowa kluczowe:opodatkowanie, pośrednictwo finansowe, skup walut, sprzedaż walut

Wnioskiem z dnia 26.01.2006r. (data wpływu) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego z prośbą o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 7 listopada 2005r. w oparciu o udzielone przez Prezesa NBP zezwolenie dewizowe zawarła Ramową umowę sprzedaży walut obcych z ........ S.A. Celem umowy było zaspokojenie potrzeb walutowych każdej ze stron w związku z posiadanymi okresowo nadwyżkami/niedoborami walut obcych, tj. dolara amerykańskiego (USD) i euro (EUR). Spółka jako eksporter w branży spożywczej uzyskuje przychody wyrażone w walutach obcych, ponosząc jednocześnie koszty swojej działalności w złotych. Z kolei ......... S.A. w ramach swojej działalności ponosi koszty w walutach obcych (USD i EUR) związane z zakupem maszyn i urządzeń oraz półproduktów niezbędnych do produkcji soków i napojów, uzyskując przychody w złotych polskich z tytułu sprzedaży na rynku krajowym. Każdy z uczestników transakcji zamierzał uzyskiwać maksymalnie korzystne warunki wymiany przez zawarcie umowy dotyczącej sprzedaży - kupna walut po kursie średnim NBP. Spółka we wniosku informuje, że transakcje kupna/sprzedaży walut obcych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.13.10-00.3 "usługi kantorów wymiany walut". Podatnik dołączył do wniosku kopię Ramowej umowy sprzedaży walut obcych oraz decyzję dewizową Nr 911/2005 wydaną przez Prezesa NBP.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka zadała pytanie, czy transakcje dotyczące kupna-sprzedaży walut obcych na podstawie zawartej Ramowej umowy pomiędzy Spółką a ......... S.A. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, transakcja dotycząca kupna/sprzedaży walut obcych stanowi usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast nie jest ona wykonywana za wynagrodzeniem, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 Ordynacji podatkowej Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznał stanowisko przedstawione przez Stronę we wniosku za nieprawidłowe.

W zażaleniu złożonym na postanowienie organu pierwszej instancji Wnioskodawca podtrzymał argumenty przedstawione we wniosku. Ponadto Strona stwierdza, że w przypadku uznania za prawidłowe stanowiska Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego powstaje pytanie co ?miałoby stanowić obrót z tytułu wykonania przedmiotowej usługi?. W opinii Spółki w przypadku sprzedaży walut obrotem jest jedynie marża sprzedawcy. Podatnik wywodzi ten pogląd z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którym ?tylko kwotę marży można uznać za wynagrodzenie za świadczoną usługę finansową?.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu złożonego zażalenia, odmawia zmiany postanowienia wydanego przez Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Natomiast art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Ponadto stosownie do art. 8 ust. 3 w/w ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji konkretnych towarów i usług, bowiem zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. (Dz. Urz. GUS nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych.

Należy w tym miejscu podkreślić, że w uzupełnieniu z dnia 20.03.2006r. do wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Podatnik stwierdził, że w stosunku do transakcji kupna-sprzedaży walut wykonywanych przez Podatnika właściwe jest zaklasyfikowanie ich do grupowania PKWiU 67.13.10-00.3 ?Usługi kantorów wymiany walut?.

Na podstawie art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi nie ulega wątpliwości, że transakcje kupna-sprzedaży walut wykonywane przez Wnioskodawcę traktować należy jako usługę zgodnie z postanowieniami cytowanego wyżej art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak dokonanie oceny, czy usługa ta świadczona jest za wynagrodzeniem.

Należy w tym miejscu przywołać orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 14.07.1998r. w sprawie C-172/96 Commissioners of Customs and Excise przeciwko First National Bank of Chicago, o którym wspomniał również Podatnik we wniosku o dokonanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedmiotowym orzeczeniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że usługi są świadczone za wynagrodzeniem w rozumieniu art. 2 (1) VI Dyrektywy, a zatem podlegają opodatkowaniu, jedynie jeśli istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a usługobiorcą, zgodnie z którym występuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi wartość rzeczywiście otrzymaną w zamian za usługę świadczoną na rzecz usługobiorcy. Biorąc zatem pod uwagę dokumenty przedstawione przez Spółkę ? a w szczególności umowę dotyczącą sprzedaży walut obcych ? Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, że pomiędzy Stronami istnieje stosunek prawny, w ramach którego obie strony transakcji podejmują wzajemne zobowiązania do przeniesienia kwot danej waluty i przyjęcia w zamian równowartości w innej walucie. Ponadto z samego faktu, że przy transakcji wymiany nie są pobierane opłaty lub prowizje nie wynika, że nie jest pobierane wynagrodzenie. Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wyrażonym w w/w orzeczeniu, zawierane pomiędzy stronami transakcje stanowią świadczenie usług za wynagrodzeniem w rozumieniu art. 2 (1) VI Dyrektywy, jeżeli przedmiotem tych transakcji jest nabycie przez jedną ze stron określonej ilości jednej waluty w zamian za sprzedaż przez tę stronę drugiej stronie uzgodnionej kwoty w innej walucie, przy czym obie te kwoty są dostarczane z tą samą datą waluty, w sytuacji, gdy strony uzgodniły (ustnie, elektronicznie lub pisemnie) przedmiotowe waluty, kwoty takich walut, jakie będą przedmiotem kupna i sprzedaży, oraz to, która ze stron będzie nabywać którą z walut, a także datę waluty. W kwestii dotyczącej podstawy opodatkowania Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął stanowisko, że w przypadku wymiany walut, w której nie są naliczane opłaty lub prowizje w odniesieniu do konkretnych transakcji, podstawę opodatkowania stanowi ogólny wynik transakcji dla usługodawcy w danym okresie czasu.
A zatem nie można uznać, że transakcje kupna-sprzedaży dokonywane przez Spółkę są świadczeniem usług bez wynagrodzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, iż transakcje dotyczące kupna/sprzedaży walut obcych wykonywane na podstawie ramowej umowy zawartej między Spółką a ........ S.A stanowią świadczenie usług za wynagrodzeniem w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy zwolnione od opodatkowania tym podatkiem są usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 tegoż załącznika wymieniono, jako zwolnione, usługi zaklasyfikowane w grupowaniu PKWiU Sekcja J ex (65-67), z wyłączeniami, które nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W konsekwencji transakcje kupna-sprzedaży walut obcych, sklasyfikowane przez Spółkę do grupowania PKWiU 67.13.10-00.3 "Usługi kantorów wymiany walut", należącego do usług pośrednictwa finansowego, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 jako wymienione w załączniku Nr 4 pod pozycją 3 - usługi pośrednictwa finansowego. Istotne jest jednak podkreślenie, że ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych czynności obciąża Podatnika.

Tutejszy organ informuje, że przedmiotowa decyzja wydana została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie wpływu zapytania Podatnika do Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego, wyłącznie na podstawie opisanego stanu faktycznego.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY