Czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z faktur zakupu, które dotyczą adaptacji na cele mieszkalne pomieszczeń pralni i suszarni mieszczących się w budynkach mieszkalnych wybudowanych w 1997 r.
sygnatura: 1401/VR/4407/14-147/05/JM
autor: Izba Skarbowa w Warszawie
data: 2005-12-06
słowa kluczowe: | adaptacja, odliczenie podatku od towarów i usług, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu |
D E C Y Z J A
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 w związku z art. 233 § 1 pkt 1 i art. 239 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8/2005, poz.60), art. 19 ust. 13 pkt 11, art. 29 ust. 2 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami), po rozpatrzeniu zażalenia złożonego przez Spółdzielnię Mieszkaniową na postanowienie Naczelnika Urzędu Warszawa Ursynów z dnia 11.10.2005 r. nr 1438/443/278-177/05/AO uznające za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12.07.2005 r., uzupełnionym w dniu 31.08.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
P O S T A N A W I A
odmówić zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów.
U Z A S A D N I E N I E
Wnioskiem z dn. 12.07.2005 r., uzupełnionym w dniu 31.08.2005 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów z zapytaniem czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z faktur zakupu, które dotyczą adaptacji na cele mieszkalne pomieszczeń pralni i suszarni mieszczących się w budynkach mieszkalnych wybudowanych w 1997 r. Obecnie spółdzielnia dokonuje ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego powstałego z zaadaptowanych pomieszczeń suszarni i pralni, która to czynność podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku.
Mając na uwadze powyższe Spółdzielnia uważa, że możliwe jest odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu dotyczących adaptacji ww. pomieszczeń.
Po rozpatrzeniu powyższego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów wydał postanowienie z dnia 11.10.2005 r. nr 1438/443/278-177/05/AO uznające za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy.
Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie, w którym nie zgadza się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów.W ocenie Strony czynność ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu w starym budynku jest zwolniona z podatku od towarów i usług. W związku z tym spółdzielni nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z kosztami ulepszeń używanego środka trwałego, tj. suszarni i pralni.
Ponadto Strona podnosi, iż poniesione koszty adaptacji (ulepszeń) pomieszczeń wspólnych w budynku (pralnia, suszarnia) wybudowanym w roku 1997, a więc towaru używanego w znaczeniu nadanym w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, nie przekroczyły 30 % wartości początkowej środka trwałego. W związku z tym Spółdzielnia nie miała prawa i nie dokonała odliczeń podatku VAT od poniesionych kosztów na ulepszenie środka trwałego.
Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza co następuje:
W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług, do 31.12.2007 r. stosuje się 7% stawkę podatku w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Natomiast, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które maja być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy.Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług).
Warunkiem niezbędnym do zwolnienia z podatku jest aby lokal nie był zasiedlony po raz pierwszy. Nie spełnienie tego warunku wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia.Z akt przedmiotowej sprawy wynika, iż lokale powstałe na skutek zaadoptowania na cele mieszkalne pomieszczenia pralni i suszarni, stanowią część budynku mieszkalnego i będą zasiedlane po raz pierwszy.
W związku z powyższym, jak wykazano wyżej, lokale te nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego powstałego z zaadaptowanych na cele mieszkalne pomieszczeń pralni i suszarni podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku, stosownie do treści przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy.
Art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Mając na względzie, ze ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest czynnością opodatkowaną (7% stawka VAT), należy stwierdzić, że na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy Spółdzielni przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur zakupów, które dotyczą adaptacji pomieszczeń pralni i suszarni.
W zażaleniu Strona podnosi, iż poniesione koszty adaptacji (ulepszeń) pomieszczeń wspólnych w budynku (pralnia, suszarnia) wybudowanym w roku 1997, a więc towaru używanego w znaczeniu nadanym w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, nie przekroczyły 30 % wartości początkowej środka trwałego. W związku z tym Spółdzielnia nie miała prawa i nie dokonała odliczeń podatku VAT od poniesionych kosztów na ulepszenie środka trwałego.
Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, że wartość środka trwałego w przypadku jego ulepszenia zwiększa się o kwotę netto (bez podatku od towarów i usług) zakupów (nakładów) poniesionych na jego ulepszenie, natomiast podatek od towarów i usług podlega odliczeniu zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.