Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Firma zwraca się z prośbą o wyrażenie opinii na temat opodatkowania stawką podatku VAT sprzedaży nieruchomości, tj. budynków oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu. Podstawa własności nieruchomości: wniosek z dnia 26 lutego 1998r. nr 7501/99 oraz umowa przeniesienia własności przedsiębiorstwa z dnia 23 lutego 1998r. i umowa spółki z o. o. z dnia 30.09.1997r. Spółka użytkuje te obiekty od ww. daty w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Dane dotyczące nieruchomości: nieruchomość jest położona w miejscowości ...przy ul... Działka gruntu w użytkowaniu wieczystym oraz budynki stanowiące odrębną nieruchomość. Dane dotyczące obiektów:1)hala produkcyjna, pow. zabudowana -547 mkwad. Rok budowy 1965- konstrukcja trwała. W roku 1999 dokonano modernizacji, zwiększenie wartości o ponad 30%,2)hala produkcji betonów, pow. zabudowana - 177 mkwad. Rok budowy 1965 - konstrukcja trwała. W roku 1999 dokonano modernizacji, zwiększenie wartości o ponad 30%,3)budynek administracji- laboratorium, pow. zabudowana 340 mkwad. Rok budowy- 1960- konstrukcja trwała. W roku 1999 dokonano modernizacji, zwiększenie wartości o ponad 30%.Spółka miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków. Spółka uważa, że sprzedaż ww. budynków oraz prawa wieczystego użytkowania, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolniona z VAT, ponieważ ograniczenie zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części nie ma zastosowania, gdyż wydatki, o których mowa w tym przepisie, zostały poniesione przed wejściem w życie nowelizacji, a więc przed 26 marca 2002r.

sygnatura: P-1-443/2/2005

autor: Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

data: 2005-01-28

słowa kluczowe:sprzedaż budynków, sprzedaż gruntów, towar używany, użytkowanie wieczyste

W sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanowiono uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony za prawidłowe.Ze skierowanego do tut. Organu pisma wynika, że Strona zawarła w dniu 20 grudnia 2004r. umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, w skład której wchodzą budynki, budowle oraz działka gruntu w użytkowaniu wieczystym. Przy zakupie tej nieruchomości (w 1998r.) nie przysługiwało Stronie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Od ww. daty nabycia Strona użytkowała nieruchomości w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Informuję, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).Budynki, budowle lub ich części uznaje się za towar używany jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1). Jednakże w myśl art. 43 ust. 6 ustawy, zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik: 1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; 2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. W przedstawionej sprawie budynki (budowle) stanowią towar używany, gdyż od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło co najmniej 5 lat. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto, mimo iż wydatki poniesione na ulepszenie budynków (budowli), w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przekroczyły 30% wartości początkowej, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków, ale jednocześnie Przedsiębiorstwo użytkowało te nieruchomości w okresie dłuższym niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych, to do dostawy tych budynków (budowli) ma zastosowanie przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT i ich dostawa podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z p. zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%. W związku z powyższym spełnienie powyższych przesłanek spowoduje zwolnienie opisanych transakcji z opodatkowania podatkiem VAT.Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY