Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Zwolnienie od podatku usług szkolenia pilotażu sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 80.41.12-00.00.

sygnatura: ITPP2/443-954/08/AW

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2009-01-19

słowa kluczowe:świadczenie usług, usługi edukacyjne, zwolnienia przedmiotowe, zwolnienia z podatku od towarów i usług

Wniosek ORD-IN: [ 956 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2008 r. (data wpływu 29 października 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 2 i 14 stycznia 2009 r. (data wpływu 6 i 16 stycznia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkolenia pilotażu oraz treści faktur VAT, dokumentujących świadczenie tych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami z dnia 2 i 14 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkolenia pilotażu oraz treści faktur VAT, dokumentujących świadczenie tych usług.

W przedmiotowym wniosku, oraz piśmie z dnia 2 stycznia 2009 r. stanowiącym jego uzupełnienie, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług ochroniarskich (PKD 80.10Z), którą planuje poszerzyć o szkolenia pilotażu na rzecz ośrodków nauki pilotażu i aeroklubów. Posiada Pan wszelkie uprawnienia instruktora pilotażu.

W tym celu, we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, rozszerzył Pan przedmiot działalności o:

  • pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nieskalasyfikowane (PKD 85.59.B);
  • pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKD 35.51.Z);
  • pozaszkolne formy edukacji w zakresie nauki jazdy i pilotażu (PKD 85.56.Z).

Z otrzymanego pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że ww. czynności są sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 80.41.12-00.00 ,,Usługi świadczone przez ośrodki nauki pilotażu lub żeglarstwa".

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy usługi szkolenia pilotażu świadczone dla ośrodków nauki pilotażu i aeroklubów są zwolnione od podatku...
  2. Czy na wystawianych fakturach za ww. usługi należy umieszczać informację, iż są one zwolnione od podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym we wniosku oraz piśmie z dnia 14 stycznia 2009 r., zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz na podstawie załącznika nr 4 do tej ustawy, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, świadczone usługi, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 80.41.12-00.00 ,,Usługi świadczone przez ośrodki nauki pilotażu lub żeglarstwa", są zwolnione od podatku. W związku z uznaniem przedmiotowych usług szkolenia pilotażu za zwolnione od podatku, należy je dokumentować fakturami VAT, w treści których, w kolumnie ,,stawka podatku VAT", będzie wpisany skrót zw. (zwolnione). Natomiast w oparciu o regulacje zawarte w § 5 ust. 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), faktury te powinny zawierać symbol usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, tj. symbol PKWiU.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 ustawy).

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, w brzmieniu tego przepisu obowiązującym od 1 grudnia 2008 r., nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zatem, przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług, stosowanych przy świadczeniu usług, należy uwzględniać klasyfikacje statystyczne PKWiU, służące do identyfikacji usług podlegających temu podatkowi. Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa na wykonawcy usługi.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku. I tak, w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym pod pozycją 7 zostały wymienione usługi w zakresie edukacji, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 80. Użycie przez ustawodawcę ,,ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że usługi pilotażu, które Wnioskodawca zamierza świadczyć dla ośrodków nauki pilotażu oraz aeroklubów, są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 80.41.12-00.00 ,,Usługi świadczone przez ośrodki nauki pilotażu lub żeglarstwa".

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż ich świadczenie, zgodnie z dyspozycją powołanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega zwolnieniu od tego podatku.

Z przepisu art. 106 ust. 1 ustawy wynika, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które powinny zawierać, zostały określone, w obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Stosownie do brzmienia § 7 pkt 1 ww. rozporządzenia, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, poza danymi określonymi w ust. 1 pkt 5, wskazuje się również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol.

Zatem dla udokumentowania świadczenia usług szkolenia pilotażu Wnioskodawca zobowiązany będzie wystawić fakturę VAT, na której przedmiotowe czynności wykazane zostaną jako zwolnione od podatku od towarów i usług, z podaniem odpowiedniego symbolu PKWiU usługi.

Końcowo podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania usług wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji statystycznej świadczonych usług, a niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o PKWiU wskazane przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Ponadto wskazuje się, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY