Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Zwolnienie od podatku czynności sklasyfikowanych jako usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowane - PKWiU 65.23.10-00.00.

sygnatura: ILPP1/443-1027/08-4/KG

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2009-01-16

słowa kluczowe:pośrednictwo finansowe, usługi finansowe, usługi zwolnione, zwolnienia z podatku od towarów i usług

Wniosek ORD-IN: [ 636 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 31 października 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2008 r. (data wpływu 2 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za usługę czynności udzielania nieodpłatnego poręczenia oraz stawki podatku dla usług udzielania odpłatnego poręczenia PKWiU 65.23.00-00.00 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za usługę czynności udzielania nieodpłatnego poręczenia oraz stawki podatku dla usług udzielania odpłatnego poręczenia PKWiU 65.23.00-00.00. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 grudnia 2008 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego o symbol PKWiU świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie ubezpieczeniowym, świadcząc usługi w zakresie działalności pomocniczej związanej z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi oznaczone wg PKD symbolem 67.20.Z.

Współpracując z otwartymi funduszami emerytalnymi, a także z zakładami ubezpieczeń - zadaniem Spółki jest zawarcie z klientami na rzecz tych podmiotów, poprzez sieć agentów i zleceniobiorców, umów o uczestnictwo w otwartym funduszu emerytalnym oraz umów ubezpieczenia.

Spółka ma udzielić poręczenia spłaty kredytu, o przyznanie którego ma starać się przedsiębiorca, będący podmiotem powiązanym ze spółką w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych. Wnioskodawca w przedmiocie działalności ma również usługi pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKD 65.23.Z - ale udzielanie poręczeń nie jest podstawową działalnością Spółki.

Warunki udzielania poręczenia zostaną określone przez bank udzielający kredytu, na podstawie umowy pomiędzy poręczycielem a bankiem.

W piśmie z dnia 23 grudnia 2008 r. Wnioskodawca doprecyzował opisane zdarzenie przyszłe poprzez wskazanie, że usługi udzielania odpłatnego poręczenia kredytu mieszczą się w grupowaniu PKWiU 65.23.10-00-00.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy nieodpłatne udzielenie poręczenia jest usługą...
  2. Czy w przypadku udzielenia odpłatnego poręczenia można zastosować na fakturze stawkę VAT właściwą dla usług zwolnionych od podatku powołując się na załącznik nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, udzielenie nieodpłatnie poręczenia spłaty kredytu przedsiębiorcy zaciągającemu kredyt, jako czynność prawna mająca na celu zabezpieczenie zobowiązania nie jest usługą, a zatem nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym nie ma podstaw do udokumentowania tego faktu fakturą, ani żadnym innym dokumentem wewnętrznym.

W razie udzielenia odpłatnego poręczenia spłaty kredytu, uregulowanego odrębnie zawartą umową z podmiotem, na rzecz którego udziela się poręczenia, spółka udzielająca poręczenia uzyskuje przychód w wysokości ustalonej odpłatności za udzielenie tego poręczenia. W takim przypadku Spółka udzielająca odpłatnie poręczenia powinna udokumentować ten fakt fakturą VAT, nie później niż 7 dni od daty podpisania umowy. Spółka, która w przedmiocie swojej działalności ma również usługi pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKD 65.23.Z pomimo, że udzielanie poręczeń nie jest jej podstawową działalnością, ma prawo zgodnie z załącznikiem nr 4 ustawy o VAT (poz. 3 sekcja J ex 65-67), skorzystać ze stawki zwolnionej, stosując PKWiU 65.23.Z.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z cytowanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mieści się w tak sformułowanej definicji usługi.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję dostawy towarów lub świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy, jest także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY