Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Wymiana udziałów.

sygnatura: ILPB2/415-894/13-2/WM

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2013-12-19

słowa kluczowe:aport, kapitały pieniężne, udział

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2013 r. (data wpływu 19 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (polski rezydent podatkowy) z innymi osobami fizycznymi (polskimi rezydentami podatkowymi) jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski (zwanej dalej jako: ,,Spółka Nabywana"). Wnioskodawca jest mniejszościowym wspólnikiem Spółki Nabywanej.

Zainteresowany jest również wspólnikiem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (zwanej dalej jako: ,,Spółka Nabywająca").

Na dzień przeprowadzenia planowanej transakcji, Spółka Nabywająca będzie posiadać udziały w Spółce Nabywanej reprezentujące bezwzględną większość głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej.

Wnioskodawca zamierza dokonać transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 24 ust. 8c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ten sposób, że:

  • Zainteresowany planuje wszystkie posiadane przez siebie udziały w Spółce Nabywanej wnieść jako wkład niepieniężny do Spółki Nabywającej,
  • w zamian za wnoszone przez Wnioskodawcę udziały w Spółce Nabywanej, Spółka Nabywająca przekaże Zainteresowanemu własne udziały, których wartość nominalna odpowiadać będzie wartości rynkowej wnoszonych udziałów w Spółce Nabywanej,
  • w konsekwencji przeprowadzenia planowanej transakcji, Spółka Nabywająca, posiadająca już bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej, zwiększy ilość udziałów w tej Spółce Nabywanej.

W planowanej transakcji nie jest przewidziana wypłata żadnych dopłat gotówkowych na rzecz Wnioskodawcy w związku z nabyciem od Zainteresowanego przez Spółkę Nabywającą udziałów w Spółce Nabywanej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, po stronie Zainteresowanego nie powstanie przychód na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Jednakże zgodnie z art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z powyższego wynika, że transakcja wymiany udziałów będzie neutralna podatkowo zarówno dla Spółki Nabywającej, jak dla udziałowców dokonujących tej wymiany, jeżeli spełnione zostaną dwa warunki, tj.:

  1. w wyniku wymiany udziałów (akcji) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość głosów w spółce, której udziały (akcje) są nabywane lub spółka posiadająca lub bezwzględną większość głosów, w spółce której udziały są nabywane zwiększa ilość udziałów w tej spółce, oraz
  2. podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, oba wskazane powyżej warunki zostaną spełnione.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, w wyniku przedstawionej transakcji, w której uczestniczyć będzie Zainteresowany, dojdzie do wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów Spółki Nabywanej do Spółki Nabywającej. W zamian za otrzymane udziały Spółka Nabywająca przekaże Wnioskodawcy własne udziały. W wyniku transakcji Spółka Nabywająca, posiadająca już bezwzględną większość w Spółce Nabywanej, zwiększy ilość udziałów w tej Spółce. Wobec tego, spełniony zostanie warunek pierwszy uznania przedmiotowej transakcji za wymianę udziałów w rozumieniu art. 24 ust. 8a ustawy o PIT.

Poza powyższym warunkiem, ustawodawca wprowadził również warunek rezydencji podatkowej. Mianowicie podmioty biorące udział w transakcji wymiany udziałów muszą podlegać opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jako, że zarówno Spółka Nabywająca, jak i Spółka Nabywana posiadają siedziby na terytorium Polski, a dodatkowo Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, również drugi warunek niezbędny do uznania rozważanej transakcji za wymianę udziałów także będzie spełniony.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że przedstawione stanowisko znajduje poparcie w aktualnej linii interpretacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, wynikającej z następujących interpretacji indywidualnych:

  • z dnia 8 listopada 2011 r. (sygn. ILPB2/415-758/12-2/JK);
  • z dnia 27 maja 2013 r. (sygn. ILPB2/415-183/13-2/WM);
  • z dnia 2 maja 2013 r. (sygn. ILPB2/415-96/13-2/JK);
  • z dnia 27 maja 2013 r. (sygn. ILPB2/415-179/13-2/TR).

Analogiczne stanowisko zaprezentował także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacjach:

  • z dnia 17 listopada 2011 r. (sygn. IPPB2/415-759/11-2/MK1);
  • z dnia 7 grudnia 2011 r. (sygn. IPPB2/415-815/11-4/MS1).

Ponadto, potwierdzenie prawidłowości powyższych tez Zainteresowany upatruje w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPB2/415-613/11- 5/Akr).

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku wniesienie przez Zainteresowanego udziałów Spółki Nabywanej do Spółki Nabywającej (na warunkach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego), w konsekwencji czego Spółka Nabywająca posiadająca już bezwzględną większość w Spółce Nabywanej, zwiększy liczbę posiadanych w Spółce Nabywanej udziałów, a w zamian przekaże Wnioskodawcy własne udziały, nie powstanie po stronie Zainteresowanego przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o PIT. W konsekwencji, rozważana transakcja będzie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo, zgodnie z brzmieniem art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych organów podatkowych należy stwierdzić, że wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Końcowo, wskazać należy, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Wobec powyższego, zaakcentować należy, że przedmiotowa interpretacja wywołuje skutek wyłącznie po stronie Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY