Już od 21 lipca br. płatnicy składek będą mogli przesłać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe wygenerowane w innym programie niż powszechny i jedyny dotąd PŁATNIK.
Od lat przedsiębiorcy zobowiązani do elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS zmuszeni byli do używania dostarczonego przez Zakład programu PŁATNIK.
Największe koszty ponosiły firmy, które pracowały na innych systemach operacyjnych niż Windows. By raz na miesiąc przesłać do ZUS stosowne dokumenty - właściciel firmy musiał zaopatrzyć się w kosztowny system operacyjny firmy Microsoft.
Już od lipca wejdzie w życie nowelizacja ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r., nr 11, poz. 74 ze zm.).
Dzięki wykreśleniu z art. 47a tej ustawy zapisów dotyczących obowiązku korzystania z programu Płatnik - przedsiębiorcy będą mogli przekazywać do ZUS dokumenty z wykorzystaniem alternatywnych programów wytworzonych przez dowolnego producenta.
ZUS będzie musiał dostosować infrastrukturę techniczną do obsługi nowych aplikacji typu PŁATNIK, dedykowanych dla innych systemów operacyjnych.
Nowe oprogramowanie do rozliczeń z ZUS będzie musiało przejść odpowiednie testy akceptacyjne, tj. badanie oprogramowania interfejsowego na podstawie opublikowanych przez ZUS przypadków i scenariuszy testowych.
Jak zapewnia rzecznik prasowy ZUS, rozwiązania te spowodują, że *każdy płatnik będzie mógł wybrać odpowiadający mu program jaki będzie dostępny na rynku, nie ma przy tym znaczenia na jakiej platformie będzie on działać, czy będzie to Windows, Linux czy Mac. *