Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Urzędy Skarbowe właściwe dla szczególnej grupy podatników

0
Podziel się:

Z dniem 01.01.2004 r. do życia powołanych zostało 20 nowych urzędów skarbowych przewidzianych do obsługi wybranej kategorii podatników (przedsiębiorców) - tzw. wyspecjalizowane urzędy skarbowe.

Ta wybrana kategoria podatników została określona w art. 5 ust. 9b w/c ustawy o urzędach i izbach skarbowych ( tekst jednolity z 2004r. Dz. U. Nr 121, poz. 1267 z późn. zm.).

Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych, wyspecjalizowane urzędy skarbowe obsługują następujące grupy podatników:

  1. podatkowe grupy kapitałowe,
  2. banki,
  3. zakłady ubezpieczeń,
  4. jednostki działające na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz przepisach o funduszach inwestycyjnych,
  5. jednostki działające na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
  6. oddziały lub przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych,
  7. osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które:
  • w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego albo
  • jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, biorą udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwami położonymi za granicą lub w ich kontroli, albo posiadają udział w kapitale takich przedsiębiorstw albo
  • są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje co najmniej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, albo
  • jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego jednocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym w rozumieniu innych ustaw lub w jego kontroli albo posiadają jednocześnie udział w kapitale takich podmiotów.

Zgodnie z zapisem art. 5a ust. 3 w/c ustawy podatnik (przedsiębiorca), który znajduje się we właściwości terytorialnego urzędu skarbowego i zostanie włączony do grona podatników określonych w art. 5 ust. 9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych ma obowiązek złożyć dotychczas właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o zmianie właściwości urzędu.

Zawiadomienie to powinno by złożone w terminie do 15 października.

Zapis art. 5a ust 5 wskazuje z kolei kiedy przedsiębiorca zostaje wyłączony z grona podatników obsługiwanych przez wyspecjalizowany urząd skarbowy. Z przepisu tego wynika, że jeżeli podatnik przez dwa kolejne lata podatkowe nie spełni kryteriów określonych w art. 5 ust. 9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych to zmiana jego właściwości miejscowej następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło jego wyłącznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)