Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaFirma JutraIntel i Meridian prowadzą badania terenowe nad prototypem robota domowej opieki zdrowotnej

Intel i Meridian prowadzą badania terenowe nad prototypem robota domowej opieki zdrowotnej

Intel Labs China podpisał umowę z Meridian Medical Network, chińskim producentem oprogramowania medycznego. Na jej mocy przeprowadzone zostaną badania terenowe prototypu robota domowej opieki zdrowotnej. Prototyp wyposażono w interfejsy naturalne, czujniki mobilne, funkcję autonomicznej nawigacji, lokalizacji użytkownika oraz pomocy w nagłych wypadkach.

Terenowe testy prototypu robota opieki domowej mają przyspieszyć innowacje w sektorze zarządzania ochroną zdrowia. Obie strony będą testować robota w kontrolowanym środowisku w celu dalszej poprawy możliwości jego interakcji z ludźmi oraz poziomu interaktywności.

Realizowany przez Intela i Meridian Medical Network projekt stanowi odpowiedź na globalny problem starzenia się społeczeństw, a w związku z tym rosnącej roli domowej opieki nad osobami starszymi. Dane opublikowane przez National Bureau of Statistics wykazały, że pod koniec 2014 roku w Chinach żyło 212 milionów ludzi powyżej 60. roku życia - stanowili oni 15,5 proc. ogółu ludności kraju. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa na znaczeniu zyskuje problem braku personelu w sektorze opieki społecznej oraz zdrowia. Roboty takie jak ten zaprojektowany przez Intela oraz Meridian mogłyby przejąć część zadań związanych z opieką i leczeniem osób starszych.

- Starzenie się społeczeństwa niesie ze sobą potrzebę innowacji w obszarze rozwoju opieki zdrowotnej oraz tworzenia zrobotyzowanych rozwiązań, których celem jest odciążenie personelu medycznego. Trend przejmowania części odpowiedzialności w sektorze zdrowia przez maszyny jest naturalnym krokiem, obserwowanym w wielu obszarach życia - mówi Xu Jingjing, dyrektor Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Grupy Doradczej China Development Bank. – Badania prototypu robota domowej opieki zdrowotnej, ogłoszone przez firmy Intel i Meridian, to krok w stronę rezygnacji z pasywnego monitorowania zdrowia na rzecz proaktywnego zarządzania opieką zdrowotną. Celem tego działania jest rozwiązanie podstawowych problemów społecznych spowodowanych starzeniem się społeczeństwa – dodaje Xu Jingjing.

- Dla rozwoju sektora służby zdrowia niezbędne jest oparcie jego reformy na usługach wspieranych przez Internet Rzeczy. Inteligentny robot domowej opieki zdrowotnej jest w stanie nawiązać naturalną interakcję z użytkownikiem oraz rozwiązać większość niedogodności związanych choćby z problematyczną dla seniorów obsługą nowoczesnych urządzeń, takich jak smartfony i tablety – mówi Yu Zhong, założyciel i CEO firmy Meridian. – Prototyp robota, dzięki integracji z technologiami chmurowymi i wykorzystaniu możliwości Big Data, stanowi kompleksowe rozwiązanie do zarządzania opieką zdrowotną. Dołożymy wszelkich starań, aby rozwijać system inteligentnego zarządzania usługami opieki zdrowotnej w Chinach oraz ustanawiać nowe wzorce w tej dziedzinie – dodaje Yu Zhong.

Dr Song Jigiang, Dyrektor Intel Labs w Chinach, dodaje: Koncentrujemy się na rozwoju autonomicznych robotów i kluczowych z tej perspektywy technologii, m.in. autonomicznej nawigacji, kognitywistki percepcyjnej, osobistej interakcji oraz technologii bezpieczeństwa. Zarządzanie zdrowiem i opieką osób starszych to dynamicznie rozwijający się segment rynku, generujący ogromne zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania zarządzania opieką zdrowotną, w tym te związane z robotyką. Intel przywiązuje wielką wagę do współpracy z Meridian. Mamy nadzieję, że badania terenowe pomogą nam w identyfikacji i rozwiązywaniu praktycznych problemów oraz w rozwoju naszego robota domowej opieki zdrowotnej.

Podpisując umowę o przeprowadzaniu badań terenowych firmy Intel oraz Meridian dokonały przełomu w zakresie domowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z porozumieniem, Intel Labs w Chinach będzie odpowiedzialny za opracowanie kilku prototypów robotów oraz za wsparcie techniczne w kwestii sprzętu oraz oprogramowania. Do obowiązków Meridian należeć będzie zbieranie i analizowanie danych użytkowników, dostarczanie odpowiednich aplikacji i usług dla użytkowników w trakcie badań terenowych. Firma zadba także o poprawę funkcjonalności urządzenia w oparciu o opinie samych użytkowników.

Prototyp robota domowej opieki zdrowotnej wyposażony został w szereg technologii Intela, w tym: Intel® RealSense(TM), inteligentnymi technologiami umożliwiającymi interakcję na linii człowiek-komputer oraz technologią nawigacji. Ponadto, robot został wyposażony w procesory Intel Core, platformę Intel ®Edison oraz zestaw narzędzi dla programistów Intel WebRTC. Rozwiązania zastosowane w prototypie:

- Naturalna interakcja człowieka z robotem – możliwa dzięki funkcji rozpoznawania głosu. Prototyp robota może codziennie rozmawiać z użytkownikiem, by sprawdzać jego stan zdrowia. Dwa ekrany pozwalają na komunikowanie medycznych wskazówek oraz konsultacji zdrowotnych.

- Mobilne czujniki oraz sterowanie robotem – czujniki kontrolne oraz funkcje analizy otoczenia, że robot może samodzielnie się poruszać

- Lokalizacja użytkownika – możliwa dzięki technologii Intel® RealSense(TM). Dzięki wbudowanym kamerom 3D prototyp robota jest w stanie poruszać się przed użytkownikiem, wdrażać programy zarządzania zdrowiem oraz rejestrować nawyki seniora. Kamery pozwalają także na łączność z ekspertami i lekarzami udzielającymi zdalnych konsultacji.

- Pierwsza pomoc – jeżeli robot zarejestruje parametry zdrowotne użytkownika bądź wskaźniki środowiska, takie jak wilgotność czy temperatura, jako odbiegające od normy, prototyp wezwie służby ratunkowe.

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco:
+48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl

oprogramowanie, intel, technologia, chmura, cloud, big data, medycna, meridan
Artykuł sponsorowany
Artykuł powstał we współpracy z Intel

Czytaj także