Notowania

pc
09.02.2017 11:20

Pogłoski o śmierci komputerów PC są przedwczesne

W roku 2017 firmy będą inwestować nie tylko we własne serwery, ale i rozwiązania przyspieszające wydajność stacjonarnych komputerów. Nowości znacznie ułatwią codzienną pracę

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash//Pexels)

Dlaczego komputery drożeją

Przed niedawnymi podwyżkami cen nie uchroniła się praktycznie żadna grupa produktów, także z branży IT. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nagły wzrost wartości dolara. Jego kurs skoczył z 3,88 zł w listopadzie 2016 r. do 4,24 zł w grudniu.

- Najbardziej, jak zawsze, dostało się pamięciom RAM i dyskom twardym, które podrożały nawet o kilkadziesiąt procent – mówi Robert Mrozek, właściciel sklepu komputerowego Blu-Vision.pl. - Bez tych podzespołów ciężko kupić komputer, więc podwyżki, które ich dotknęły, automatycznie przełożyły się na wyższe ceny stacjonarnych PC i laptopów. Bez zmian pozostały głównie ceny zamienników tuszy do drukarek.

Jak dodaje Mrozek, na stałość cen nie można liczyć nawet przy wczesnej rezerwacji sprzętu, ponieważ hurtownicy zastrzegają sobie możliwość ich zmiany – właśnie ze względu na wahania kursu dolara. Biorąc pod uwagę prognozy, według których w roku 2017 waluta ta ma podrożeć nawet do 5 zł, możemy się spodziewać, że ceny sprzętu będą tylko rosnąć.

Ultraszybka pamięć, Bluetooth 5 i nowe procesory

Wydatki będą większe, ale opłacalne. W drugim kwartale roku 2017 Intel wprowadzi na rynek moduły Intel Optane dla PC. Pamięć uzupełniająca dla komputerów, oparta na technologii 3D Xpoint, umożliwi znaczne przyspieszenie ich pracy i zwiększenie wydajności.

Dyski SSD coraz częściej pojawiają się w komputerach - zarówno prywatnych jak i firmowych. Wkrótce możemy spodziewać się jeszcze ich większej popularyzacji, a to za sprawą nowych technologii, pozwalających na ograniczenie kosztów produkcji. Intel stawia na rozwiązania oparte o kości 3D TLC NAND oraz 3D XPoint – mówi Krzysztof Jonak, Poland Country Manager w Intelu. Szczególnie rozwiązania oparte na technologii 3D Xpoint dokonają swoistego przełomu, gdyż umożliwiają znaczące zwiększenie wydajności oraz żywotności dysków SSD – wyjaśnia.

W nadchodzących miesiącach standardem dla nowych laptopów stanie się łączność Bluetooth w wersji 5, oferująca większe niż dotąd możliwości. Komputery będą mogły nawiązywać bezprzewodowe połączenia z innymi urządzeniami oddalonymi nawet o 400 metrów, choć realny zasięg – ograniczany przez ściany i inne przeszkody – wyniesie około 120 metrów.

Jednymi z ważniejszych wydarzeń branży sprzętowej będą premiery nowych procesorów Intel Core 7 generacji. Najnowsze układy trafią do szerokiej gamy urządzeń - od ultraprzenośnych komputerów, takich jak Intel Compute Stick, przez laptopy 2w1, komputery stacjonarne i All-in-One, po mobilne stacje robocze. Wzrost produktywności, szybkości i bezpieczeństwa -- to kluczowe aspekty na które postawiono przy projektowaniu najnowszej generacji procesorów Intel Core.

Dyski [NAS](https://tech.wp.pl/nasa-6176341392255105c) coraz częściej stosowane w firmach

Zmienia się nie tylko prędkość komputerów, ale również sposób, w jaki przechowujemy dane. W 2017 r. możemy spodziewać się coraz częstszej rezygnacji z dużych serwerów, a także z wynajmowania serwerów od zewnętrznych dostawców. Dzieje się tak ze względu na rosnące, ale wciąż utrzymujące się na stosunkowo niskim poziomie ceny serwerów typu NAS.

NAS to dyski łączące się bezprzewodowo z siecią komputerową, niewymagające okablowania i łatwe w obsłudze. Podobnie jak tradycyjne serwery umożliwiają przechowywanie danych, automatyczne wykonywanie kopii zapasowych, a także udostępnianie plików wszystkim pracownikom firmy. Bardziej zaawansowane modele oferują dostęp do informacji także poprzez aplikacje mobilne.

Na coraz większe zainteresowanie serwerami NAS ma wpływ także popularność dysków SSD. Coraz częściej są one wybierane przez kupujących laptopy, które nie oferują możliwości zainstalowania dodatkowego dysku twardego. NAS staje się wtedy idealnym rozwiązaniem umożliwiającym gromadzenie danych.

- Ceny markowych NAS-ów zaczynają się od 400 zł. Należy do nich dokupić przynajmniej jeden dysk, choć ze względu na awaryjność zalecane są dwa, i w cenie 800-900 zł możemy mieć własny serwer danych. Konfiguracja takich urządzeń jest nieznacznie trudniejsza od podłączenia drukarki, dzięki czemu może poradzić sobie z nią nawet przeciętny Kowalski – zapewnia Robert Mrozek z Blu-Vision.pl.

Michał Puczyński

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z One System:
+48 22 244 13 98; e-mail: DoradcyIT@onesystem.pl

Tagi: pc, intel
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz