Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawdź, dlaczego wymiana sprzętu w firmie się opłaca. Na kalkulatorze

0
Podziel się:

Praktyka i badania pokazują, że wymiana sprzętu w firmie prowadzi do istotnego wzrostu efektywności. Firma Harris Interactive w 2013 roku przeprowadziła badanie wśród pracowników biurowych, na co dzień korzystających z pecetów. 29 procent ankietowanych stwierdziło, że to właśnie problemy ze sprzętem są najważniejszą przyczyną spadku ich efektywności. Z kolei 53 procent zadeklarowało, że jeśli już do awarii dojdzie, to decydują się na naprawę sami lub proszą o pomoc swoich współpracowników. Najczęściej skutkuje to tym, że wykonanie powierzonych zadań trwa znacznie dłużej niż powinno. Takich badań jest wiele i ze wszystkich płynie podobny wniosek.

Sprawdź, dlaczego wymiana sprzętu w firmie się opłaca. Na kalkulatorze
(domena publiczna)

Decyzję o wymianie sprzętu można wytłumaczyć za pomocą matematyki, do czego posłuży pojęcie ze świata finansów: ROI, czyli _ return over investment _ lub po polsku zwrot z inwestycji. Żeby obliczyć ROI, należy podzielić sumę korzyści (zysków lub oszczędności), które wygeneruje inwestycja czy modernizacja w ciągu swojego całego „życia” przez łączne koszty z nią związane. Mówiąc najprościej, ROI to wskaźnik rentowności planowanych działań przedsiębiorstwa. Co ważne, oblicza się go niezależnie od czynników i zdarzeń mających miejsce w strukturze przedsiębiorstwa, które jednak nie mają bezpośredniego wpływu na te działania.

Weźmy prosty przykład. Przedsiębiorca zamierza sprzedawać nowoczesne monitory LED w cenie 1200 zł za sztukę. Koszt zakupu i sprowadzenia jednego od producenta wynosi 800 zł, do tego przedsiębiorca zdecydował się na reklamę w sieci, która kosztuje 6000 złotych. Reklama zadziałała i handlarz sprzedał 100 monitorów. ROI w przypadku tej inwestycji wyniesie (1200x100 – (800x100 + 6000))
/ (800x100 + 6000) = 39,5%.

Policz, ile możesz zyskać

Kalkulacja zwrotu z inwestycji popularna jest również w przypadku planowania prac modernizacyjnych lub wymiany sprzętu w firmie. Takie narzędzie opracował m.in. Intel pod nazwą Business Client Refresh ROI Estimator. W zamyśle ma ono uświadomić firmom, ile można zyskać, inwestując w nowy sprzęt oraz kiedy to się najbardziej opłaci.

Narzędzie Intela pomoże oszacować ROI dla różnych firm z dowolnymi potrzebami. Na potrzeby tego materiału wybierzmy jednak trzy rodzaje – mikro (zatrudniającą 3 osoby), małą (zatrudniającą 10 osób) i średnią (100 osób) oraz trzy scenariusze inwestycji. W pierwszym, przeanalizujmy podstawowy aspekt, czyli wymianę starego, 5-letniego sprzętu, na nowe komputery stacjonarne. W drugim, weźmiemy pod uwagę wymianę starych komputerów na nowe laptopy. W trzecim, zajmiemy się firmą przechodzącą na tryb pracy w terenie, a więc przeanalizujemy wymianę desktopów i tabletów na komputery typu 2w1.

Scenariusz 1

W narzędziu Business Client Refresh ROI Estimator wybierzmy scenariusz Desktop to Desktop. Następnie wybierzmy liczbę komputerów, które zamierzamy wymienić na nowe jednostki z procesorem Intel Core vPro – będzie ona wynosić 3 - oraz wiek tych komputerów, który będzie wynosił – 5 lat. Kalkulator oszacuje, że łączne koszty związane z tą inwestycją wynoszą 13,506 tys. złotych. Składają się na to koszt zakupu sprzętu (10,620 tys. zł) oraz teoretyczne koszty związane z czasem, który zajmie każdemu pracownikowi na „przesiadkę” na nowy sprzęt (2,886 tys. zł).

Są to oczywiście założenia, które możemy dowolnie modyfikować w zależności od tego, ile faktycznie planujemy przeznaczyć na jedno nowe urządzenie oraz od stawki godzinowej pracownika. Parametry możemy zmieniać w zakładce Customize Assumptions.

Tyle, jeśli chodzi o koszty. Co z korzyściami? Intel oszacował, że w ciągu najbliższych czterech lat wspomniana inwestycja zwróci się z nadwyżką i to całkiem sporą. Kwota korzyści wyniesie 72,989 tys. złotych, co da ROI na poziomie 440 procent.

Najwięcej korzyści w czasie czterech lat życia nowego sprzętu będzie wynikać z ograniczenia kosztów w związku z użytkowaniem sprzętu przez pracowników. Różnica pomiędzy wydatkami na utrzymanie oraz naprawę starych i nowych komputerów wyniesie w całym okresie 48,174 tys. złotych. Całkiem sporo, bo aż 9,219 tys. złotych firma zyska w związku z wyższą wydajnością pracowników oraz 5,395 tys. złotych w wyniku niższych wydatków przeznaczonych na zapewnienie bezpieczeństwa pracy na sprzęcie IT.

Oczywiście w przypadku firmy małej (10 osób) oraz średniej (100 osób) korzyści wynikające z wymiany sprzętu będą rosły proporcjonalne, a ROI wyniesie również 440 procent. Zwrot z inwestycji w ciągu czterech lat wyniesie odpowiednio 243,297 tys. złotych oraz 2,433 mln złotych.

Scenariusz 2

W narzędziu Business Client Refresh ROI Estimator wybierzmy scenariusz Desktop to Mobile. Przesiadka z komputerów stacjonarnych na laptopy to najlepszy wybór dla firm, których pracownicy od sprzętu wymagają zarówno wysokiej wydajności jak i możliwości przemieszczania się. Laptopy doskonale nadają się do pracy mieszanej, czyli w biurze oraz w domu. Oprócz tego, wymiana będzie się wiązała ze sporymi oszczędnościami.

W narzędziu Business Client Refresh ROI Estimator tym razem wprowadźmy dane dla małej firmy, czyli zatrudniającej 10 osób. Ustalmy też tryb pracy w firmie przed inwestycją oraz po jej zakończeniu. Załóżmy, że w firma w wyniku rozwoju przechodzi z trybu pracy spędzanej niemal w stu procentach w biurze na typ częściowo mobilny. Ustawmy więc tryb pracy przed inwestycją na Stationary Worker, a po inwestycji na Day Extender. W tym trybie zakładamy, że pracownicy spędzają przynajmniej 20 procent czasu na wykonywanie zadań w podróży oraz nierzadko w domu.

Korzyści wynikające z inwestycji widać jak na dłoni. ROI inwestycji, której koszty szacowane są na 52,109 tys. złotych wyniesie 281 procent i wyniesie niemal 200 tys. złotych. Niższy zwrot w porównaniu z pierwszym scenariuszem to efekt wyższych nakładów na droższy sprzęt mobilny. Istotnie wyższe będą jednak korzyści wynikające z podniesienia efektywności. Firma sporo również zaoszczędzi na prądzie. Intel oszacował, że sprzęt mobilny wygeneruje 7,765 tys. złotych niższe rachunki w ciągu czterech lat użytkowania.

Scenariusz 3

W ostatnim scenariuszu rozpatrzymy przypadek najbardziej mobilnej firmy. W narzędziu Business Client Refresh ROI Estimator wybierzmy scenariusz 2 in 1 Consolidation. Po stronie Existing (Old) wybierzmy dwa rodzaje sprzętu – 5-letni komputer typu desktop oraz 2-letni tablet, z kolei tryb pracy w obu – Day Extender. Po stronie Future (New) wybierzmy urządzenie typu 2w1, a tryb pracy ustalmy na nowy – Traveling Worker.

Urządzenie 2w1 to najlepszy wybór dla użytkowników, którzy chcą połączyć moc obliczeniową laptopa z mobilnością tabletu. 2w1 w gruncie rzeczy wygląda jak laptop. Podstawową różnicą jest możliwość odłączenia dotykowego ekranu od klawiatury, która w tym zestawie pełni również funkcję dodatkowej baterii.

Ponownie rozpatrzmy przykład 10-osobowego przedsiębiorstwa. Kalkulator Intela wyliczył, że inwestycja w wymianę sprzętu na poziomie 67,500 tys. złotych przełoży się na 437,372 tys. złotych zysku, a więc ROI na 548 procent. Istotny wpływ na ten wynik będą miały oszczędności poczynione w wyniku mniejszej liczby napraw i braku dostępu do sprzętu – wyniosą niemal 200 tysięcy złotych. Intel wyliczył również, że ponad 92 tys. złotych dodatkowych korzyści będzie wynikać ze wzrostu produktywności w ciągu nadchodzących czterech lat.

Co istotne, korzyści będą rosły razem z czasem. Narzędzie Intela potrafi wyświetlić wykres obrazujący sumę oczekiwanych wydatków w okresie „życia” nowych produktów (TCO-Over-Time-Comparsion). I tak, o ile w drugim roku użytkowania różnica wydatków pomiędzy sprzętem starym i nowym wyniesie niewiele ponad 76 tys. złotych (na korzyść przedsiębiorcy), tak już w czwartym roku korzystania będzie to już ponad 106 tys. złotych.

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco: +48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl

pc
analityka
intel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)