Notowania

oszczędzanie
26.05.2014 08:57

Bonusy do pensji. Zysk większy dla szefa czy pracownika?

Trzy czwarte pracowników otrzymuje dodatki do pensji. Dlaczego pracodawcy je oferują?

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pakiety medyczne i sportowe, telefon służbowy do użytku prywatnego, szkolenia i kursy zawodowe, ubezpieczenia na życie, imprezy integracyjne, komputer do użytku prywatnego, szkolenia językowe oraz „wczasy pod gruszą”. To jednak nie koniec długiej listy możliwych bonusów. *

Wynagrodzenie jest jednym z głównych czynników wpływających na morale pracowników oraz na chęć podjęcia pracy w danym miejscu. Coraz częściej jednak osoby podejmując zatrudnienie biorą pod uwagę także aspekt związany z oferowanymi im dodatkowymi pakietami socjalnymi. Zakres oferowanych możliwości jest bardzo duży. Oto przykłady.

Prawie 75% pracowników potwierdza, że ich firmy przyznają świadczenia dodatkowe - wynika z raportu „_ Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 r.”[1] _ firmy Sedlak&Sedlak. Ich dostępność zależy od sektora, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo. Najczęściej różnego rodzaju benefity przyznawane są przez firmy działające w bankowości. Dostępność pakietów dodatkowych jest również zależna od wielkości firmy, gdzie im większa liczba pracowników tym większe prawdopodobieństwo otrzymania benefitów. Jest to wynik m.in. łatwości w negocjacji przez większe przedsiębiorstwa z podmiotami, które oferują różnego rodzaju usługi. Im więcej pracowników zostanie objętych danym świadczeniem, tym co do zasady pracodawca poniesie niższe koszty w przeliczeniu na jedną osobę. Pakiety socjalne stanowią także atrakcyjny system motywacyjny dla pracowników. Jak wynika z powyższego raportu, większość osób akceptuje fakt, że cześć ich wynagrodzenia wypłacana jest w formie dodatkowych świadczeń. Największa
grupa z nich (43,8%) chciałaby, aby wartość oferowanych świadczeń niepieniężnych wynosiła od 5 do 10% ich wynagrodzenia całkowitego.

Na jakie benefity najczęściej możemy liczyć?

Do najbardziej popularnych i jednocześnie najbardziej pożądanych przez pracowników świadczeń zalicza się podstawową opiekę medyczną. W Polsce branża prywatnych placówek medycznych dynamicznie się rozwija i obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej firm. Lux Med, Medicover, Scanmedis, Enelmed to tylko z niektóre z grup prywatnych centrów medycznych, które oferują firmom atrakcyjne pakiety medyczne. Pracownik korzystający z takiego pakietu może liczyć na możliwość szybkiej wizyty u danego specjalisty, przeprowadzenie badań laboratoryjnych i diagnostycznych, a także coraz częściej możliwość skorzystania z pełnej opieki stomatologicznej (większość firm musi jednak w ramach danego pakietu wykupić dodatkową opiekę u stomatologa). Pracownik posiadający kartę pacjenta w danej placówce może bez problemu i darmowo umówić się do lekarza, bądź przeprowadzić niezbędne badania. Za bardziej skomplikowane usługi, pacjenci zmuszeni są dodatkowo zapłacić, jednak oferowane są im atrakcyjne zniżki, a czas oczekiwania jest
nieporównywalnie krótszy niż w przypadku publicznej służby zdrowia. Należy przy tym zaznaczyć, że pakiety medyczne zazwyczaj są oferowane nie tylko samym pracownikom, ale także ich rodzinom. Powyższe potęguje znaczenie zapewnienia przez pracodawców podstawowej opieki medycznej dla

pracowników i ich rodzin. Wpływa to na ich poczucie bezpieczeństwa oraz w dużej mierze na przywiązanie i zadowolenie z miejsca pracy.

Drugim z najbardziej popularnych rodzajów świadczeń (46% korzystających) jest udostępnienie pracownikom możliwości brania udziału w zajęciach sportowych. Na polskim rynku funkcjonuje kilka podmiotów oferujących firmom tego rodzaju usługi, wydając dedykowane „karty sportowe”. Bardzo często jednak, pracodawcy nie finansują tego rodzaju świadczeń w 100%, a dopłacają do miesięcznego kosztu. W takim przypadku pracownik, chcąc skorzystać z takiej oferty musi dopłacić określoną kwotę. Im większa firma i lesze warunki cenowe, tym mniejsza dopłata po stronie pracownika. Średnio dopłaty do kart sportowych zaczynają się od 30-50 zł. Jest to niedużo, biorąc pod uwagę chociażby cenę miesięcznego karnetu na siłownie. Możliwość wyrobienia karty sportowej mają również rodziny pracowników, przy czym w przeciwieństwie do pakietów medycznych, każda osoba posiadająca kartę sportową może zgłosić do programu najczęściej jedną tzw. osobę towarzyszącą. To, jakie warunki pracodawca może zaoferować swoim pracownikom zależy od
wielkości przedsiębiorstwa oraz podmiotu oferującego usługi. Obecnie na polskim rynku najczęściej możemy spotkać następujące karty:

- Multisport – oferowane przez Benefit Systems – 400 000 użytkowników w Polsce, ponad 4300 placówek partnerskich,

- Multikarnet OK – oferowane przez OK System – ponad 4000 placówek partnerskich,

- Fitflex – ponad 2000 ośrodków sportowo-rekreacyjnych,

- Fitprofit (firma VanityStyle Sp. z o. o) * * usługi w ponad 2600 placówkach.

W ramach oferowanych kart, pracownicy mogą skorzystać z takich zajęć jak: basen, siłownia, fitness, aerobic, sauna, grota solna, taniec, sztuki walki i wiele innych. Osoby z kartami wchodzą na większość zajęć bezpłatnie, a w niektórych przypadkach (jak np. squash) mogą liczyć na dopłatę w wys. ok. 15 zł od wejścia. Oznacza to, ze w przypadku wynajęcia kortu na 1h, który w danym ośrodku kosztuje 40 zł, dwie osoby z respektowanymi w placówce kartami sportowymi będą musiały dopłacić tylko 10 zł (40 zł – 2x15zł).

Inne rodzaje pozapłacowych świadczeń

Do innych rodzajów świadczeń niepieniężnych oferowanych przez pracodawców, z których korzystają pracownicy według wskazanego wyżej raportu zalicza się: telefon służbowy do użytku prywatnego, szkolenia i kursy zawodowe, ubezpieczenia na życie, imprezy integracyjne, komputer do użytku prywatnego, szkolenia językowe oraz „wczasy pod gruszą”. Co ciekawe, część z pracowników (ok. 29%) traktuje jako rodzaj „świadczenia dodatkowego” – również elastyczny czas pracy.

Warta poruszenia jest kwestia oferowanych ubezpieczeń na życie oraz ubezpieczeń emerytalnych, ponieważ podobnie jak opieka zdrowotna związana jest z zapewnieniem pracownikom oraz ich rodzinom poczucia bezpieczeństwa. Ubezpieczenia emerytalne są jednak bardzo rzadko wykorzystywane. Przykładem może być popularność, a raczej jej brak jednego z elementów III filara emerytalnego – Pracowniczych Programów Emerytalnych. Jak podała Komisja Nadzoru Finansowego w 2012 r. tylko 110 pracodawców oferowało tego typu programy, którym objętych było tylko ok. 360 tys. pracowników. O wiele bardziej popularne są grupowe ubezpieczenia na życie oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW). W przypadku objęcia ubezpieczeń większej liczby osób, wysokość składki miesięcznej jest często znacznie niższa niż w przypadku wykupu prywatnego ubezpieczenia o podobnym zakresie.

Podsumowując, dodatkowe pakiety socjalne stanowią ważny element zatrudnienia oraz zapewnienia przez pracodawców odpowiednich warunków pracy. Co więcej, jak wynika z raportu firmy Sedlak&Sedlak, pracownicy są zainteresowani rozbudową przysługujących im benefitów nawet w przypadku, gdyby musieli do nich dopłacić. Około 62,6% przebadanych pracowników byłaby skłonna zapłacić dodatkowo do 100 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju firm oferujących usługi z zakresu pozapłacowych świadczeń w Polsce (prywatne placówki medyczne, firmy oferujące karty sportowe itp.), należy się spodziewać dalszego rozwoju świadczeń dodatkowych oferowanych przez pracodawców oraz zwiększającego się ich znaczenia dla samych pracowników i ich rodzin.


[1] http://wynagrodzenia.pl/artykul.php/wpis.2728

Tagi: oszczędzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz