Notowania

płace
26.08.2008 06:00

Europa Środkowa: Płace gonią starą Unię

Polskie pensje nie rosną najszybciej w Unii. Rekord należy do Łotwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pressmaster/Dreamstime)

Polskie pensje nie rosną najszybciej w Unii Europejskiej. Bardziej dynamicznie bogacą się Łotysze i Bułgarzy - donosi _ Rzeczpospolita _.

W pierwszym kwartale tego roku średnia płaca wynosiła u nas około 900 euro. Jeszcze szybciej niż w Polsce rosną wynagrodzenia w innych krajach, które niedawno wstąpiły do Unii. Rekordzistką jest Łotwa - tam średnia pensja w pierwszym kwartale roku była o 28 procent większa niż rok wcześniej.

W Bułgarii płaca wzrosła średnio o 24 procent. W tym samym czasie zarobki w Wielkiej Brytanii wzrosły o niecałe 4 procent, a w Niemczech - o 2,5. Nad Wisłą zanotowano wzrost o 10 procent.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Będzie demonstracja przeciw niskim płacom ]( http://news.money.pl/artykul/bedzie;demonstracja;przeciw;niskim;placom,169,0,358313.html )
* [ Ostatni miesiąc rosnących płac? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/ostatni;miesiac;rosnacych;plac,200,0,355272.html )
* [ Raport Money.pl: Ile zarabiają managerowie ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/raport;money;pl;ile;zarabiaja;managerowie,173,0,354477.html )
* [ Wiadomości prosto na Twoją skrzynkę! ]( http://www.money.pl/egazety/ )

Mimo to nasze zarobki wciąż są znacznie niższe, niż na Zachodzie. Przeciętny Niemiec zarabia około 3 tysięcy euro, a statystyczny Kowalski - ponad 2 tysiące mniej. W Bułgarii miesięczna pensja to obecnie mniej niż 250 euro, a na Łotwie - 645 euro.

Tagi: płace, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz