Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytury z KRUS-u tylko dla pracujących na wsi

0
Podziel się:

Projekt reformy zakłada, że rolnicy będą musieli rejestrować działalność i wyliczać dochody.

Emerytury z KRUS-u tylko dla pracujących na wsi
(PAP/ Lech Muszyński)

Polscy rolnicy będą musieli zarejestrować swoją działalność i wyliczać dochody. _ Gazeta Wyborcza _ ujawnia projekt reformy KRUS przygotowany przez rząd.

Z rolniczego systemu emerytalno-rentowego będą mogły korzystać wyłącznie osoby, które faktycznie prowadzą działalność rolniczą, a nie są tylko właścicielami ziemi.

Obecnie wystarczy mieć gospodarstwo i opłacać składki do KRUS, aby korzystać z systemu. Dlatego - jak podaje gazeta - na wzór istniejącego rejestru dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma zostać stworzony Krajowy Rejestr Prowadzących Działalność Rolniczą.

Wysokość płaconych składek zostanie również powiązana z dochodami, jakie rolnicy osiągają z tytułu prowadzenia gospodarstwa. Nowy system zapewni ubezpieczenie robotnikom rolnym, czyli osobom, które pomagają w gospodarstwie, ale nie są jego współwłaścicielami. Obecnie to rozwiązanie nie występuje. Ich składka będzie dwukrotnie większa niż najniższa składka rolnicza.

Projekt reformy KRUS przynosi też dobrą wiadomość osobom, które pracowały w rolnictwie i jednocześnie były ubezpieczone w ZUS. Będzie można bowiem łączyć te emerytury. Według wyliczeń autorów projektu aż 78 procent polskich gospodarstw nadal będzie płaciło najniższą składkę. Ich dochody bowiem nie przekroczą 60 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce, które wynosi około 1800 złotych.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)