Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krus
11.04.2008 07:39

Emerytury z KRUS-u tylko dla pracujących na wsi

Projekt reformy zakłada, że rolnicy będą musieli rejestrować działalność i wyliczać dochody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Lech Muszyński)

Polscy rolnicy będą musieli zarejestrować swoją działalność i wyliczać dochody. _ Gazeta Wyborcza _ ujawnia projekt reformy KRUS przygotowany przez rząd.

Z rolniczego systemu emerytalno-rentowego będą mogły korzystać wyłącznie osoby, które faktycznie prowadzą działalność rolniczą, a nie są tylko właścicielami ziemi.

Obecnie wystarczy mieć gospodarstwo i opłacać składki do KRUS, aby korzystać z systemu. Dlatego - jak podaje gazeta - na wzór istniejącego rejestru dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma zostać stworzony Krajowy Rejestr Prowadzących Działalność Rolniczą.

Wysokość płaconych składek zostanie również powiązana z dochodami, jakie rolnicy osiągają z tytułu prowadzenia gospodarstwa. Nowy system zapewni ubezpieczenie robotnikom rolnym, czyli osobom, które pomagają w gospodarstwie, ale nie są jego współwłaścicielami. Obecnie to rozwiązanie nie występuje. Ich składka będzie dwukrotnie większa niż najniższa składka rolnicza.

Projekt reformy KRUS przynosi też dobrą wiadomość osobom, które pracowały w rolnictwie i jednocześnie były ubezpieczone w ZUS. Będzie można bowiem łączyć te emerytury. Według wyliczeń autorów projektu aż 78 procent polskich gospodarstw nadal będzie płaciło najniższą składkę. Ich dochody bowiem nie przekroczą 60 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce, które wynosi około 1800 złotych.

Tagi: krus, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz