Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
26.02.2008 18:32

Firmy zyskają na zmianie ustawy o VAT

Po skróceniu terminu zwrotu nadwyżki VAT do budżetu wpłynie 900 mln zł mniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Radek Pietruszka)

Wejście w życie zmiany przepisów w noweli ustawy o VAT dotyczącej skrócenia terminu zwrotu nadwyżki VAT do 60 dni skutkuje ubytkiem dochodów budżetu w 2008 r. w wysokości 200 mln zł, a w 2009 r. 700 mln zł.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian w ustawie o VAT, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom.

- _ Zmiana dotycząca ujednolicenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, polegająca na skróceniu 180-dniowego terminu zwrotu do 60 dni, której wejście w życie proponowane jest od rozliczenia za wrzesień 2008 r. (III kwartał), będzie skutkowała przesunięciem w czasie dochodów z podatku VAT i spowoduje rozłożenie się tego skutku na dwa lata. Obniżenie dochodów z podatku od towarów i usług z tego tytułu wyniosłoby w 2008 r. ok. 200 mln zł, a w roku następnym - ok. 700 mln zł _ - napisano w uzasadnieniu.

*ZOBACZ TAKŻE: *

Resort kierowany przez Jacka Rostowskiego (na zdjęciu) szacuje również, że zmiana związana z wprowadzeniem zwolnienia w sektorze nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, pociągnie za sobą ujemne skutki budżetowe rzędu ok. 500 mln zł.

W przypadku wprowadzenia możliwości rozliczania podatku należnego z tytułu importu w niektórych procedurach uproszczonych w deklaracji VAT spowoduje przesunięcie dochodów o ok. 300 mln zł.

Tagi: vat, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz