Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kiedy urząd nie musi zawiadamiać o kontroli?

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują przepisy nakazujące zawiadamianie kontrolowanego, ale nie zawsze.

Kiedy urząd nie musi zawiadamiać o kontroli?
(Simone Van Den Berg/Dreamstime.com)
bFfDGeXV

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują przepisy Ordynacji podatkowej nakazujące zawiadamianie kontrolowanego przez organy podatkowe o zamiarze wszczęcia kontroli. W konsekwencji kontrolę będzie można wszcząć nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia (po upływie tego terminu konieczne jest wydanie kolejnego zawiadomienia).

Co istotne, ustawodawca przewidział szereg wyjątków od powyższej zasady. Zawiadomienia zatem nie powinniśmy się spodziewać, m.in. jeżeli kontrola:

  • dotyczy zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług;
  • ma być wszczęta na żądanie organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
  • dotyczy opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych;
  • dotyczy niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej;
  • jest wszczynana na podstawie art. 284a Ordynacji podatkowej (tj. w przypadku, gdy okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli);ma charakter doraźny dotyczący ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej lub sporządzania spisu z natury.

Dodatkowo należy podkreślić, iż zawiadomienie nie będzie dotyczyć tych kontrolowanych, którzy zostali prawomocnie skazani m.in. za przestępstwa skarbowe, wykroczenia z zakresu utrudniania kontroli, czy też przestępstwa przewidziane w ustawie o rachunkowości. Co istotne, w odniesieniu do osób prawnych warunek ten odnosi się do każdego członka zarządu lub osoby zarządzającej, natomiast w przypadku spółek niemających osobowości prawnej - do każdego ze wspólników.

bFfDGeXX

Generalnie zatem powyższa zmiana - pomimo szerokiego katalogu wyjątków - jest korzystna dla podatników i powinna pozwolić na lepsze przygotowanie się do kontroli np. poprzez uporządkowanie i zgromadzenie odpowiednich dokumentów.

ZOBACZ TAKŻE:

Autorka jest doradcą podatkowym Deloitte

bFfDGeYy
KOMENTARZE
(0)