Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO chce ograniczyć władzę skarbówki

0
Podziel się:

Urzędy skarbowe będą musiały zawiadamiać o kontroli skarbowej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

PO chce ograniczyć władzę skarbówki
(PAP/Tomasz Gzell)
bFfDjcMl

Wprowadzenie zmiany domniemania uczciwości i kontrola skarbowa z siedmiodniowym uprzedzeniem, to tylko niektóre zmiany w ordynacji podatkowej, proponowane przez Ministerstwo Gospodarki.

_ - Chcemy, żeby obywatel miał zaufanie do swojego państwa _ - mówi wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Zmiany w systemie ordynacji podatkowej proponowane przez Ministerstwo Gospodarki wchodzą w skład tzw. _ Pakietu na rzecz przedsiębiorczości _, który z założenia ma usprawnić życie polskim przedsiębiorcom.

bFfDjcMn

Najważniejszym punktem w proponowanych zmianach jest wprowadzenie zasady domniemania uczciwości. Polega ona na tym, że w przypadku podejrzenia naruszenia prawa przez podatnika nie będzie on ponosił negatywnych konsekwencji dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja albo prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające naruszenie prawa. Tym samym podatnik nie będzie musiał płacić podatku dopóki decyzja o jego egzekucji nie będzie ostateczna.

Nie wszyscy skorzystają z rewolucji

Według projektu PO zasada domniemania uczciwości nie będzie jednak stosowana, w przypadku: jeśli przeciwko podatnikowi będzie się toczyło równolegle inne postępowanie egzekucyjne, nie będzie miał wystarczającego majątku na pokrycie podatku lub gdy obywatel będzie wyzbywał się majątku w celu uniknięcia zapłaty podatku.

ZOBACZ TAKŻE:

bFfDjcMt

Zasada domniemania uczciwości ma także obowiązywać w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Będzie ona miała znaczenie m.in.: przy zakładaniu firmy. Nowe przepisy miałyby nałożyć na urzędników obowiązek przyjmowania przy rejestracji przedsiębiorstwa pism nawet niekompletnych. Urzędnicy nie będą mogli także żądać od obywateli dołączania do wniosków dodatkowych dokumentów czy zaświadczeń, które nie są przewidziane w ustawie.

Koniec z niepotrzebnymi zaświadczeniami

To nie wszystko. W przygotowaniu znajduje się również ustawa o _ kulturze oświadczeń _, której założeniem jest zastąpienie obowiązku składania zaświadczeń prawem składania oświadczeń obywateli. W praktyce ma to znacznie ułatwić załatwianie wszelkich spraw urzędowych.

Wiceminister Szejnfeld zapewnia, że Ministerstwo Gospodarki uzgodniło treść projektu nowelizacji z Ministerstwem Finansów. Teraz ma on trafić do konsultacji społecznych i uzgodnień resortowych.

bFfDjcMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)