Notowania

podatki
16.10.2008 07:11

Podatkowa rewolucja? PIT-y wyślemy e-mailem

Jest szansa, że od przyszłego roku będziemy rozliczać się z fiskusem przez internet. Bez e-podpisu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

Jest szansa, że od przyszłego roku będziemy rozliczać się z fiskusem przez internet, i to bez składania tak zwanego podpisu elektronicznego.

Wystarczyłoby wypełnić formularz PIT i wysłać e-mailem do urzędu skarbowego w postaci załącznika. Jak dowiedział się _ Dziennik _, Ministerstwa Finansów i Spraw Wewnętrznych i Administracji rozmawiają, jak zmienić obowiązujące prawo, by było to możliwe.

dostępność usług e-adminisitracji - dane GUS

Gazeta wyjaśnia, że największa zmiana, w porównaniu z obecnymi przepisami, to zniesienie obowiązku dołączania podpisu elektronicznego do zeznania podatkowego. Taki podpis miał wykluczyć fałszerstwa.

Jednak w praktyce okazało się, że skomplikowana procedura jego uzyskania oraz koszt - ponad 400 złotych - odstraszyła podatników. Przesyłanie PiT przez internet stało się luksusową ciekawostką. Skorzystało z takiej możliwości tylko kilkaset osób. 

| e-PIT- kto jakie e-deklaracje może złożyć? |
| --- |
| Obecnie wszystkie firmy mogą elektronicznie przekazać 32 rodzaje deklaracji, m.in. VAT-7, VAT-UE, CIT-8. Od przyszłego roku będzie ich aż 81 rodzajów, bo resort finansów planuje wprowadzenie kolejnych e-deklaracji. |

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Fiskus ma plan. Więcej podatku Belki ]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/fiskus;ma;plan;wiecej;podatku;belki,14,0,376334.html )
* [ Zapłacimy mniejszy podatek ]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/zaplacimy;mniejszy;podatek,18,0,372242.html )
* [ Kłopotliwe e-deklaracje. A miało być łatwiej ]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/klopotliwe;e-deklaracje;a;mialo;byc;latwiej,92,0,365916.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
Polecane
Najnowsze
Popularne