Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Rozliczamy podatek liniowy

0
Podziel się:

Podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą i korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym 19% często nie wiedzą, w jaki sposób powinni rozliczyć się z fiskusem.

Rozliczamy podatek liniowy
bELdnyKZ

*Podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą i korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym 19% często nie wiedzą, w jaki sposób powinni rozliczyć się z fiskusem. *
Problemy pojawiają się najczęściej w przypadku, gdy poza opodatkowaną podatkiem liniowym działalnością przedsiębiorca osiągał też dochody z innych źródeł – przykładowo z umowy o_ Obowiązek składania dwóch deklaracji dotyczy podatników, którzy osiągnęli jakiekolwiek przychody poza tymi, których źródłem była opodatkowana liniowo działalność gospodarcza. _ pracę wynajmu mieszkania, czy ze zwolnienia chorobowego, płaconego przez ZUS.

Ponieważ z ustawy o podatku docho- dowym od osób fizycznych wynika, że dochodów z działalności opodat-
kowanej podatkiem liniowym nie łączy się z dochodami z innych źródeł, powstaje obowiązek złożenia dwóch formularzy PIT: 36-L, w którym rozliczamy działalność gospodarczą, oraz PIT – 37, w którym rozliczyć należy pozostałe osiągnięte w 2005 roku przychody_ . _Co istotne, w przypadku, gdy działalność przyniosła w ubiegłym roku stratę, w związku z czym nie mogliśmy odliczyć od podatku obowiązkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne, mamy prawo dokonać ich odliczenia w formularzu, w którym rozliczamy przychody z innych źródeł. Oczywiście, trzeba pamiętać, że mimo, że na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzaliśmy w ubiegłym roku składkę w wysokości 8,5%, od podatku odliczyć możemy jedynie 7,75%. Choć opodatkowanie podatkiem liniowym nie pozwala na skorzystanie z ulg i odliczeń, jeśli osiągamy także przychody z innych źródeł, w zeznaniu PIT - 37 możemy dokonać od nich odliczenia.

bELdnyLC
porady
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)