Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stawka liniowego będzie niższa niż 18 procent

0
Podziel się:

Istnieje możliwość wprowadzenia podatku liniowego już od 2009 roku.

Stawka liniowego będzie niższa niż 18 procent
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Istnieje możliwość wprowadzenia podatku liniowego już od 2009 roku. Za taką opcją opowiada się m.in. premier, a ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w lipcu-sierpniu tego roku - uważaZbigniew Chlebowski, szef klubu parlamentarnego PO. *

Zapowiedział także, że resort finansów pracuje nad budżetem zadaniowym. Ważna zmianą będzie zaniechanie obecnie stosowanej tzw. kotwicy budżetowej, według której deficyt nie może przekroczyć 30 mld zł. Zastąpi ją kotwica wydatkowa.

- _ Ministerstwo Finansów wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym przygotowuje projekcję budżetu zadaniowego w perspektywie czteroletniej z kotwicą wydatkową. Na razie nie ma decyzji, czy będzie to 2 procent czy 4 procent możliwego wzrostu wydatków rocznie _ - powiedział Chlebowski na spotkaniu poświęconemu finansom publicznym w Business Centre Club.

Dodał, że dopiero po przygotowaniu projekcji na lata 2009-2012 i przeanalizowaniu bilansu zysków na podstawie budżetu zadaniowego będzie można rozpocząć poważne prace nad głęboką reformą finansów publicznych, w tym reformą podatkową.

- _ Jestem zwolennikiem wprowadzenia podatku liniowego już w 2009 roku. Obawiam się bowiem, że wprowadzenie stawek 18 i 32 procent, może zniechęcić do dalszych prac nad podatkiem liniowym _ - stwierdził.

- _ Premier jest gotowy na stoczenie batalii z prezydentem w przypadku ewentualnego weta _ - dodaje.

Nie podał konkretnej stawki podatku liniowego, zaznaczył jednak, że na pewno będzie ona niższa niż 18 procent, gdyż taka stawka oznaczałaby podniesienie obecnych podatków.

W końcu lutego wicepremier i minister gospodarkiWaldemar Pawlakmówił, że możliwe jest wprowadzenie podatku liniowego, proponowanego przez PO, ale przy jednoczesnym zwiększeniu kwoty wolnej od podatku i utrzymaniu ulgi prorodzinnej.

Jednak dyskusje podatkowe powinny, według niego, odbyć się dopiero w połowie roku, przy omawianiu założeń do budżetu 2009.

Także w lutym minister z Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński powiedział, że prezydentLech Kaczyńskizapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej, że zawetuje ustawę wprowadzającą podatek liniowy. Dodał, że nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli teraz spełni swe obietnice.

| Liniowy bez szans |
| --- |
| W 460-osobowym Sejmie PO ma 209 posłów, a Polskie Stronnictwo Ludowe - 31, co oznacza, że nawet przy poparciu posła Mniejszości Niemieckiej koalicja rządowa nie zgromadzi większości 3/5 (276 głosów) pozwalających na przełamywanie weta prezydenta. Koalicja nie może w tej sprawie liczyć na głosy opozycyjnych klubów Prawa i Sprawiedliwości (159 posłów) i Lewicy i Demokratów (53 posłów). |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)