Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zapomnimy o PIT-ach. Wyśle je nasz pracodawca

0
Podziel się

Premier chce, by formularze podatkowe składała za nas firma.

Zapomnimy o PIT-ach. Wyśle je nasz pracodawca
(PAP/Paweł Kula)
bErRQGut

Już jesienią pracujący na jednym etacie nie będą musieli wypełniać i wysyłać PIT-ów. Z tej możliwości powinno skorzystać od 2 do 5 mln podatników.

_ - Przyspieszyliśmy pracę nad zmianą prawa, która ułatwi życie milionom podatników _ - powiedział wczoraj premier Donald Tusk. - _ Chodzi o tych, którzy pobierają dochody z jednego źródła, czyli pracowników na jednym etacie. Dziś muszą oni wypełniać PIT i wysyłać ten PIT, przepisując dane z formularza, jaki przedstawia im pracodawca _ - wyjaśnił.

W myśl nowych przepisów sam podatnik, a nie administracja, zdecyduje o tym, czy samemu wypełnić i wysłać PIT, czy też zdać się w tym względzie na pracodawcę. Jeśli zatrudniony nie zdecyduje się na samodzielne wysyłanie formularz, zatrudniający będzie

bErRQGuv

Modzelewski: VAT musi iść w górę i to jak najszybciej.
zobowiązany do wysłania PIT-u wraz z ewentualnymi dodatkowymi informacjami, które do tej pory wypełniał podatnik. Będą to rubryki dotyczące ewentualnej ulgi na internet, z tytułu posiadania dzieci, a także rubryka z informacją, na jaką organizację pozarządową podatnik chce przeznaczyć 1 proc. podatku.

_ - Żeby możliwe było uproszczenie tej procedury i zwolnienie z tego kłopotliwego i niepotrzebnego obowiązku płatnika PIT-u, potrzebne są zmiany ustawowe _ - zapowiedział premier.

To nie koniec uproszczeń:

  • _ Ustawa o PIT ma zostać zastąpiona ustawą o podatku od dochodów osobistych, a ustawa o CIT - ustawą o podatku od dochodów z działalności gospodarczej. W odrębnym akcie ma być uregulowany podatek od dochodów kapitałowych _ - informował w lipcu wiceminister finansów Maciej Grabowski.
    • Zgodnie z planami MF, znajdujące się obecnie w ustawie o PIT przepisy dotyczące opodatkowania dochodów osób prowadzących działalność gospodarczą zostaną w całości przeniesione do ustawy o podatku od działalności gospodarczej - ale to dopiero w 2011 roku.
    • _ - Trzeba rozdzielić przepisy o podatku od dochodów osobistych, od regulacji związanych z podatkiem od dochodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wydaje nam się, by ustawy o PIT i CIT można było poprawić. Musimy je napisać od nowa _ - uważa wiceminister.
bErRQGuB

Zmiany przynoszą rezultaty

Uproszczenie systemu składania PIT-ów przyniosło rezultaty w przypadku pieniędzy przekazywanych przez Polaków na organizacje pożytku publicznego. Od zeszłego roku należy w formularzu PIT wpisać jedynie nazwę fundacji lub stowarzyszenia, a pieniądze przekazuje fiskus. Dzięki temu oddaliśmy w tym roku aż o 127 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

Również uproszczenie systemu składania PIT-ów drogą elektroniczną przyniosło rezultaty. Gdy resort finansów zniósł konieczność kwalifikowanego podpisu, liczba PIT-ów złożonych przez internet wzrosło z 390 złożonych w 2008 r. do 64 tys. wysłanych do urzędów skarbowych w tym roku.

bErRQGuC

Należy też pamiętać, że zeszły rok był ostatnim , w którym rozliczaliśmy się według trzystopniowej skali podatkowej. W roku 2009 będzie już tylko jedna granica, po której przekroczeniu przyjdzie nam zapłacić większy podatek.

W 2008 roku obowiązywał podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany według skali:

bErRQGuD
Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek wynosi
Ponad do
44 490 PLN 19% podstawy minus 586,85 PLN
44 490 PLN 85 528 PLN 7 866,25 + 30% nadwyżki ponad 44 490 PLN
85 528 PLN 20 177,65 + 40% nadwyżki ponad 85 528 PLN

W tym roku podzieleni zostaniemy już tylko na trzy grupy. W przypadku tej klasyfikacji podatek wyniesie: 0, 18 i 32 proc.

Próg podatkowy, czyli kwota, po której przekroczeniu opodatkowani jesteśmy wyższą stawką (32 procent) została ustalona na 85 tys. 528 zł - czyli w wysokości obecnego najwyższego progu. Dzięki temu za rok większość z nas zapłaci mniejszy podatek.

W 2009 roku obowiązuje podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany według skali:

bErRQGuE
Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek wynosi
Ponad do
85 528 PLN 18% podstawy minus 556,02 PLN
85 528 PLN 14 839, 02 + 32% nadwyżki ponad 85 528 PLN
bErRQGuW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)