PO i PSL w ciągu tygodnia zaproponują ustawowe rozwiązania dla firm, mającym problemy z powodu opcji walutowych.
WicepremierWaldemar Pawlakstoi twardo na stanowisku, że ustawa o unieważnieniu opcji powinna wejść w życie: - _ Jeżeli ktoś oferowałby żelazko, które miałoby źle przygotowaną izolację i prowadziło do porażenia klientów prądem,to wszyscy by się zgadzali, że takie żelazko należy wycofać z rynku _ - w ten obrazowy sposób Pawlak tłumaczył problem z opcjami:
Zapytany czy przy pomocy ustawy można anulować dotychczas zawarte umowy, czyli czy prawo może działać wstecz, stwierdził że _ nie ma potrzeby stosowania prawa wstecz. - Tutaj trzeba zastosować prawo _. _ Ustawa zmierza do tego żeby wprowadzić mechanizmy, które pozwolą znaleźć rozwiązanie polubowne _ - stwierdził Pawlak. Wicepremier stwierdził, że są mechanizmy prawne które umożliwiają anulowanie opcji:
Rząd pomoże w negocjacjach
O problemie opcji walutowych rozmawiali dziś również szefowie koalicyjnych klubów poselskich Zbigniew Chlebowski i Stanisław Żelichowski. Po spotkaniu Chlebowski zastrzegł, że pomoc nie będzie miała charakteru finansowego.
dźwięk: IAR
Stanisław Żelichowski wyjaśnił, że przygotowywane rozwiązania mają ułatwić firmom postępowanie w sprawach spornych.
dźwięk:IAR
W okresie, gdy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy o tzw. opcje walutowe. Nie zawsze jednak umowy z bankami służyły jedynie do zabezpieczenia kursowego. Część spółek zawierała umowy określane jako spekulacyjne, które przyniosły im poważne straty. W efekcie firmy te muszą obecnie zapłacić bankom znaczne kwoty.
Raport Money.pl | |
---|---|
*Na opcjach stracili ryzykanci * Rząd poznał skalę bańki na opcjach. Money.pl wyjaśnia, skąd się wzięła. zobacz raport Money.pl |