Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryTajniki wypowiedzenia umowy o pracę
2008-06-16 10:54

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów na rozwiązanie stosunku pracy. Kodeks pracy szczegółowo reguluje długość okresów wypowiedzenia oraz możliwość ich przedłużania oraz skracania.

Wypowiedzenie umowy o pracę to oświadczenie pracownika bądź pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Powinno ono zostać złożone na piśmie i podpisane przez pracodawcę, (jeżeli jest osobą prawną to przez organ zarządzający) lub osobę wyznaczoną do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

Wypowiedzenie musi zostać złożone drugiej stronie, w taki sposób, aby mogła się ona zapoznać z jego treścią. Pracownik lub pracodawca otrzymując wypowiedzenie powinien potwierdzić jego odbiór drugiej stronie. Jeżeli jednak tego nie uczyni albo odmówi przyjęcia oświadczenia o wypowiedzeniu można, korzystając z pomocy osób będących świadkami wręczania wypowiedzenia, udowadniać, iż wypowiedzenia zostało skutecznie doręczone.

Wypowiedzenie może tez zostać wysłane listem poleconym. Jeżeli pracownik odbierze list zawierający wypowiedzenie, to chwila ta jest momentem doręczenia mu wypowiedzenia. Jeżeli jednak pracownik listu nie odbierze, to zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego dwukrotne awizowanie listu poleconego stwarza domniemanie, iż miał on możliwość zapoznać się z treścią takiego listu tzn. z treścią oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Wtedy to pracownik będzie musiał udowadniać, iż takiej realnej możliwości nie miał, bo np. pracodawca mylnie określił jego adres.

Wypowiedzenie powinno zostać złożone na piśmie i podpisane przez pracodawcę, (jeżeli jest osobą prawną to przez organ zarządzający) lub osobę wyznaczoną do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy.

Oświadczenie pracodawcy powinno ponadto zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy. Brak takiego pouczenia stanowi usprawiedliwienie przekroczenia terminu do wniesienia odwołania. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika jednak, że jeżeli pracownik został o tym prawie pouczony np. przez Państwową Inspekcję Pracy to przyczyna usprawiedliwienia przekroczenia terminu ustaje.

Rodzaje umów o pracę a wypowiedzenie

Nie każdą umowę o pracę można wypowiedzieć. Umowy na czas określony oraz umowy na czas wykonywania określonej pracy, co do zasady wypowiedziane być nie mogą. Pracodawca i pracownik mogą jednak zawierając umowę na czas określony, na okres przekraczający 6 miesięcy przewidzieć dopuszczalność jej wypowiedzenia za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jeżeli strony nie zawrą takiej klauzuli w samej umowie, mogą ją dodać do umowy na mocy dodatkowego porozumienia w trakcie trwania stosunku pracy. Nie jest jednak możliwe zawarcie klauzuli dopuszczającej wypowiedzenie umowy na czas wykonywania określonej pracy.

Nie każdą umowę o pracę można wypowiedzieć. Umowy na czas określony oraz umowy na czas wykonywania określonej pracy, co do zasady wypowiedziane być nie mogą.

Długość okresów wypowiedzenia

Długość okresu wypowiedzenia jest różna w zależności od rodzaju oraz czasu trwania umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia może być również modyfikowany przez postanowienia umowy o pracę. Należy jednak pamiętać, iż postanowienia umowy o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Uważa się, iż skrócenie okresów wypowiedzenia w samej umowie o pracę byłoby dla pracownika mniej korzystne w związku, z czym uznać je trzeba za nieważne i z mocy prawa zastąpić przez przepisy prawa pracy.

Okresy wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny uzależnione są od czasu jej trwania. Wynosi on 3 dni, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie, jeżeli umowa na czas próbny została zawarta na 3 miesiące.

Długość okresu wypowiedzenia jest różna w zależności od rodzaju oraz czasu trwania umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia może być również modyfikowany przez postanowienia umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni, bez względu na długość trwania samej umowy. Okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 2 tygodnie.

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeżeli pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy to wynosi on 2 tygodnie, jeżeli zatrudniony był co najmniej 6 miesięcy to obowiązuje 1 miesięczny okres wypowiedzenia; jeżeli zaś zatrudnienie trwało co najmniej 3 lata - to okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony okresy wypowiedzenia mogą zostać przedłużone. W przypadku zatrudnienia pracownika na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą przedłużyć okresy wypowiedzenia z 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia na miesięczny oraz z miesięcznego do dwumiesięcznego.

Do okresu zatrudnienia należy wliczyć pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na podstawie tzw. przejścia zakładu pracy oraz jeżeli obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego pracodawcy.

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeżeli pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy to wynosi on 2 tygodnie, jeżeli zatrudniony był co najmniej 6 miesięcy to obowiązuje 1 miesięczny okres wypowiedzenia; jeżeli zaś zatrudnienie trwało co najmniej 3 lata - to okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy może też być krótszy aniżeli wynika to z zasad przedstawionych powyżej. Pracodawca i pracownik mogą zawrzeć w okresie wypowiedzenia, czyli już po złożeniu wypowiedzenia przez jedną ze stron umowy, stosowne porozumienie i ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Zawarcie takiego porozumienia nie zmienia samego trybu rozwiązania umowy.

Okres wypowiedzenia może też być krótszy, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony następuje w wyniku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracownika. Okres 3 miesięczny wypowiedzenia może w takim przypadku zostać skrócony najwyżej do jednego miesiąca. W takim przypadku jednak pracownik ma prawo do odszkodowania za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie wlicza się takiemu pracownikowi do okresu zatrudnienia pod warunkiem, iż pozostawał on w tym okresie bez pracy.

Terminy wypowiedzenia

Zgodnie z zasadami kodeksu pracy terminy wypowiedzenia wyrażone w miesiącach kończą się w ostatnim dniu miesiąca a wyrażone w tygodniach, w sobotę. Oznacza to np., że w wyniku złożenia wypowiedzenia w dniu 10 czerwca, zakładając, iż okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, umowa o pracę rozwiążą się 31 lipca.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy


Jeżeli wypowiedzenie zostało złożone przez pracodawcę, pracownik w okresie wypowiedzenia wynoszącym nie mniej niż 2 tygodnie ma prawo do płatnego zwolnienia na poszukiwanie pracy. Zwolnienie to przysługuje w wymiarze 2 dni roboczych, jeżeli wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie albo 1 miesiąc oraz 3 dni roboczych w razie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Niedozwolone skrócenie okresu wypowiedzenia

Strony umowy o prace nie mogą skracać okresów wypowiedzenia jednostronnie za wyjątkiem sytuacji wskazanych powyżej. Jeżeli jednak pracodawca zastosował krótszy okres wypowiedzenia, to umowa rozwiązuje się i tak z upływem okresu, jaki wynika z przepisów prawa a pracownikowi przysługuje wynagrodzenia aż do momentu rozwiązania umowy o prace.

Urlop w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Pracownik jest zobowiązany urlop wykorzystać we wskazanym przez pracodawcę terminie. Ponadto pracodawca może w okresie wypowiedzenia zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Uznaje się jednak, że pracownik powinien wyrazić na to zgodę. Zgoda ta może jednak być wyrażona w sposób dorozumiany np. poprzez nieprzychodzenie przez pracownika do pracy.

Autorka jest prawnikiem w Kancelarii Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2014-11-13 20:34:36 79.186.154.* | Maliniak
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Witam,
pracuję na umowę o pracę na czas określony (2lata), która kończy się w przyszłym roku wraz z końcem listopada 2015. z tego roku (2014) zostało mi 12dni urlopu wypoczynkowego, z powodu natężenia pracy mam pewność iż nie wykorzystam go do końca tego roku. w przyszłym roku z powodu zaliczenia sesji na studiach zaocznych planuje wykorzystać urlop za rok 2014 i rok 2015, czy istnieje taka możliwość jeżeli zaległy urlop będę chciała wykorzystać po upływie I kwartału roku? Jeżeli pracodawca nie będzie chciał udzielić mi urlopu np w maju 2015 czy po natychmiastowym złożeniu wypowiedzenia (okres wypowiedzenia wynosi w moim przypadku dwa tygodnie) mam prawo wykorzystać urlop za 2014 i 2015 rok? Czy jeżeli pracodawca nie udzieli mi urlopu do końca I kwartału to do kiedy ma obowiązek wypłacić zaległy ekwiwalent?
2014-11-13 21:20:17 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ekwiwalent za urlop pojawia się tylko w sytuacji niewykorzystania urlopu w naturze na skutek rozwiązania umowy o pracę, a nie na skutek upływu jakiegoś kwartału. Termin zapłaty to co do zasady dzień rozwiązania umowy.

W czasie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o tym czy udzieli urlopu, czy woli rozliczyć się ekwiwalentem.
2014-11-01 15:27:11 83.1.252.* | Sadi
Witam. Mam umowę na 3 miesiące która kończy się 30 listopada. Mam pytanie, jakiś czas temu uleglem wypadkowi w pracy i czy dostane odszkodowanie za wypadek z ubezpieczenia które mialem w pracy jeśli nie przedluze umowy z firma ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-11-03 11:06:43 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Ustanie stosunku pracy nie wpłynie na prawodo odszkodowania, czy inne świadczenia z ub. wypadkowego skoro sam wypadek nastąpił w czasie trwania umowy tj. ubezpieczenia.
2014-10-21 21:10:43 89.72.132.* | tonia128
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Witam

Będąc na umowie czasowej, mialam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Złożylam wypowiedzenie 17 pazdziernika i konczy się ono w sobotę 1 listopada. Czy w związku z tym że tak jakby napoczęłam nowy miesiąc u tego pracodawcy, na poczet mojego urlopu zaliczone będzie jeszcze 2,16 dnia urlopu za listopad?

Czy w przypadku gdy te 2,16dnia z listopada zaliczone zostanie u tego pracodawcy , oznaczać to będzie że u nowego pracodawcy pracując w listopadzie i grudniu będę miała jedynie 2,16 dnia wolnego za grudzień (mam staż pracy w sumie ponad 10 lat)?
2014-10-22 10:38:49 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przy nabywaniu prawa do u. wypoczynkowego (gdy nie ma już kwestii tzw. pierwszego urlopu z art.153 KP) stosujemy przecież zaokrąglenia w górę do pełnych dni.
Zatem trwanie stosunku pracy w listopadzie (nieważne, że 1 dzień) oznacza prawo do urlopu również za ten miesiąc. Łącznie więc z owej umowy nabywa pani prawo do urlopu proporcjonalnego obejmującego listopad. Np. jeśli umowa zaczęła się 1 marca- do urlopu 9/12 x 26 = 20 dni (przy 1/1 etatu).

Jeśli w listopadzie będzie kolejny pracodawca to urlopu za ten miesiąc już nie udziela. Udzieli tylko za grudzień, czyli 1/12, czyli 3 dni (przy 1/1 etatu) o ile z obecnej umowy urlop udzielony nie będzie nadmiarowy.
2014-10-17 10:29:43 164.61.210.* | Janusz 2014
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
witam

05.11 minie okres trzech lat od kiedy zacząłem pracę w danej firmie. Od kiedy liczy mi sie trzymiesięczny okres wypowiedzenia? Czy gdybym zlożył wypowiedzenie pod koniec października, to mam jeszcze miesiąc wypowiedzenia, czyli do końca listopada?
2014-10-17 10:47:46 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Rozumiem, że umowa na czas nieokreślony.

Długość okresu wypowiedzenia z art. 36, par. 1 KP jest uzależniona nie od stażu 'zakładowego' w dniu składania wypowiedzenia, ale w dniu rozwiązania umowy. Innymi słowy należy uwzględnić ten staż awansem.
Obowiązuje Pana już trzymiesięczny okres- ostatnim dniem, w którym mógł Pan złożyć wypowiedzenie 1 miesięczne był ostatni dzień września, bo umowa zakończyłaby się 31.10, czyli jeszcze przed osiągnięciem owych 3 lat.
-1 spadek
2014-10-01 17:49:11 46.238.231.* | Elwis 21
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Witam,
Wręczyłem pracodawcy moje wypowiedzenie z 1 miesięcznym okresem wypowiedzenia (o długości okresu poinformowała mnie telefonicznie kadrowa), u danego pracodawcy pracowałem od 2001-2009 r. następnie była przerwa i ponowne zatrudnienie na czas nieokeślony od lipca 2013r. Więc powinno być wypowiedzenie 3 miesięczne. Czy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za dwa miesiące, moje miesięczne wypowiedzenie skończyło się 30 lipca.
2014-10-09 11:30:26 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
NIE- przecież praca przez owe 2 miesiące nie była wykonywana, stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Czy to świadomie, czy nieświadomie pracodawca zaakceptował niekodeksowy bieg okresu wypowiedzenia- skoro ani nie zgłosił zastrzeżeń, ani nie zwolnił dyscyplinarnie za porzucenie pracy i jak rozumiem wystawił św. pracy w ostatnim dniu tego krótszego wypowiedzenia.

Tu umocowanie pracodawcy jest słabsze niż pracownika z art. 49 KP
-2 spadek
2014-09-28 19:52:45 Bastheth
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [0]
maecin802 - porownac sytuacje z tym co masz w umowie. o podstawa do jakichkolwiek roszczeń potem
2014-09-28 15:16:16 78.9.114.* | Wiola59
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [5]
Zlikwidowano moje stanowisko pracy.Do konca września 2014r. jestem juz na wypowiedzeniu. W świadectwie pracy wpisano mi "likwidacja stanowiska art.30 par.1 pkt.2. W uzasadnieniu które otrzymałam napisano "wypowiedznie umowy o pracę na czas określony" art.33. Moja umowa była zawarta na okres od 1.07.2013r. do 30.09.2016r. Mam ponad 35 lat stazu pracy i teraz nie wiem czy dostanę świadczenie przedemerytalne, jak umowa była zawarta na czas określony i w uzasadnieniu mam wpisay art.33? Bardzo proszę o pomoc w wyjasnieniu mi tej kwestii
2014-10-12 12:49:16 78.8.19.* | Wiola59
czy może mi ktoś pomóc??
2014-10-13 10:31:10 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Art. 33 informuje o tym, że w ogóle możliwe było wypowiedzenie, bo umowa była dłuższa niż 6 mc i zapis o wypowiedzeniu niej się znalazł.
To, że umowa była na czas określony jest bez znaczenia dla prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Co do świadczenia, to poza ww warunkiem utraty pracy konieczne są warunki stażowo- wiekowe. Jeśli rzeczywiście staż ubezpieczeniowy wyniósł min. 35 lat- spełniła je Pani. Konieczne będzie jeszcze uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych i jego utrzymanie przez min. 180 dni.

Czy warunki uzyskania zasiłku Pani spełnia - nie wiem- chodzi o wynagrodzenie z owej umowy w 2014 jak i w 2013 r.
2014-10-13 13:27:35 78.8.17.* | Wiola59
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Tak, warunki spełniam. Obecnie jestem zarejestrowana w UP. od 1 październia 2014r.
2014-10-13 13:33:36 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No więc prawo do zasiłku jest od 8.10, a więc musi Pani utrzymać go do 5.04.2015.

Czy PUP nie znajdzie w tym czasie oferty 'odpowiedniej' pracy to już inna kwestia.
2014-10-14 14:17:17 78.9.112.* | Wiola59
Tak, wiem o tym. Bardzo dziękuję za informację.
2014-09-23 13:46:29 194.28.190.* | grzegorz275
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [2]
Witam serdecznie. Mam pytanie co do rozwiązania umowy za porozumieniem stron art 30-1 pkt1 kp. tylko że pod spodem jest zawarta klauzula "rozwiązanie nastąpiło z powodu zmiejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy"
umowa była na czas określony od 01.01.2012r do 01.01.2022r. a skończyła się 12.09.2014r.
Nadmienię jeszcze że na świadectwie pracy jest błąd - nie zgadza się data rozpoczęcia pracy mianowicie miesiąc różnicy. Próby wytłumaczenia pracodawcy że jest tam błąd kończyły się jego wymówką że dopiero od lutego mnie zarejestrował. Co w takim razie mam zrobić i co mi się należy? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
2014-09-23 13:59:11 grzegorz275
zapomniałem dodać z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia
2014-10-13 10:39:50 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Świadectwo pracy winno być sprostowane- błędne nie może 'kryć' nieprawidłowości jakiej pracodawca dopuścił się jako płatnik ubezpieczeń. W konsekwencji również skorygowane zgłoszenie do ubezpieczeń i opłacone zaległe składki. Przecież ów brak miesiąca składkowego może mieć czasem ogromne znaczenie- np. zupełnego braku prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy, gdyby odpukać coś się Panu przydarzyło, albo braku renty rodzinnej dla żony/dzieci w razie Pana śmierci.

Ów dopisek, że porozumienie w takich okolicznościach ma dwa pozytywy;
- nie wpływa na opóźnienie/skrócenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych jak 'zwykłe' porozumienie stron
- daje podstawę uzyskania odprawy pracowniczej, jeśli jest duży pracodawca :

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
2014-09-18 20:53:08 90.156.65.* | Annnaaaaaaaaaaaa
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Czy jesli w danym dniu została rozwiązana umowa za porozumieniem stron - to czy mogę w tym samym dniu podpisac nowa umowe o prace z innym pracodawca??
2014-09-18 21:11:39 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, o ile z dotychczasowym (byłym) pracodawcą nie wiąże Pani umowa o zakazie konkurencji PO ustaniu stosunku pracy, a nowa praca takową konkurencją by była.
2014-09-15 19:53:07 31.174.133.* | kibicII
W poniedzialek dostalem wypowiedzenie z pracy, ktore mialo biegnac od soboty.We wtorek i srode mialem urlop na poszukiwanie pracy.Od czwartku mam chorobowe.Czy wypowiedzenie biegnie
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-09-15 21:34:48 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak.
ZLA jego nie przerywa, ani nie zawiesza.
2014-09-10 20:55:50 95.160.135.* | Mama Maji
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Witam!
Dostałam wypowiedzenie z zachowaniem 2 tyg. okresu wypowiedzenia, mam do wybranie jeszcze 2 dni urlopu wypoczynkowego i 1 dz. opieki nad dzieckiem. W firmie pracuje od 28 lutego 2014 roku wypowiedzenie kończy się 27 września 14r, czy przysługują mi dni na poszukiwanie pracy? Wyczytałam, że 2 ale czy na pewno?
2014-09-10 21:46:08 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, 2 dni z art. 37 KP.

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dni;wolne;na;poszukiwanie;pracy;w;okresie;wypowiedzenia,134,0,667270.html
2014-09-04 14:18:18 31.61.140.* | Malika815
Witam,
Przebywam n urlopie urlopie wychowawczym do lutego 2015r, chcę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, w firmie jestem zatrudniona 10 lat, firma zatrudnia ponad 20 osób. Jak złożyć wypowiedzenie aby ten okres był dka mnie płatny?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-09-04 19:42:57 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Złożyć wniosek o przerwanie u. wychowawczego i ....wrócić do pracy, tak by świadczyć pracę w trakcie biegu owych 3 miesięcy. I jednocześnie* złożyć wypowiedzenie.

Wniosek o przerwanie bez dogadywania z pracodawcą- tj. na zasadzie zawiadomienia na min. 30 dni przed rozpoczęciem pracy. Za zgodą pracodawcy- może być to okres krótszy.

powyższe z art. 186'3 KP.

* oczywiście nie dosłownie, ale skoro chce Pani wynagrodzenia, i chce go jak najdłużej, a jednocześnie jak rozumiem jak najkrócej po urlopie być w pracy to wniosek o przerwanie urlopu musi być złożony najpóźniej 2 lub 3 dnia miesiąca kalendarzowego, w zależności od jego długości (30/31 dni), wskazywać datę rozpoczęcia pracy na 1 dzień kalendarzowy kolejnego miesiąca, a wypowiedzenie najpóźniej w jego (miesiąca poprzedzającego 1 miesiąc pracy) ostatnim dniu.
2014-09-04 20:41:36 31.61.136.* | Malika815
Dzięki za odpowiedź, najgorszy w tym wszystkim jest powrót w miejsce z którego wyszłam z depresją. Nawet na te kilka dni. A czy pracodawca może odmówić nie świadczenia pracy w trakcie trwania wypowiedzenia umowy o pracę?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-09-04 20:52:38 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No na coś trzeba się zdecydować. Albo pieniądze, albo brak powrotu. Skoro nie chce Pani wracać- złożyć wypowiedzenie BEZ składania wniosku o skrócenie urlopu. Jeśli chce Pani korzystać jak najdłużej z urlopu- musiałoby więc być złożone w listopadzie najpóźniej.

W specyficznych układach pracodawca może zwolnić w czasie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy, raczej dotyczy to wypowiedzeń przez niego złożonych. Może wysłać też na u. wypoczynkowy- bo wtedy to on o nim decyduje.
2014-09-04 21:12:29 31.61.136.* | Malika815
Jasne rozumiem wszystko. Bardzo dziękuję.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-08-25 19:54:32 89.68.11.* | marta31499
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [7]
Witam ,mam takie pytanie, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym ale już zostałam poinformowana przez pracodawcę o zmniejszeniu etatu z 3/4 na 1/4 gdy tylko wrócę do pracy. Nie chcę się zgodzić na zaproponowane warunki, i chodzi mi konkretnie o to czy mam prawo do 3- miesięcznego okresu wypowiedzenia i odprawy?? czy jedno wyklucza drugie?? Dodam, że pracuję w firmie 5 lat,mam umowę na czas nieokreślony, a firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników.
2014-08-26 10:28:22 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Gdy tylko oznacza, że wrócić musi Pani na pierwotny wymiar etatu i dopiero może być złożone wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy. No oczywiście może pracodawca próbować, ale z tego Pani pisze nieskutecznie, oferować porozumienie stron w tym zakresie.

Wypowiedzenie zmieniające ma ten sam okres wypowiedzenia, co definitywne, a więc w Pani przypadku 3 miesięczny i dopiero po jego upływie weszłoby w życie zmniejszenie wymiaru etatu.

Co do odprawy pracowniczej- co do zasady nieprzyjęcie warunków zaproponowanych przez pracodawcę nie implikuje braku prawa do odprawy, ale w razie nieporozumień, to jest braku odprawy i zaskarżenie tego do sądu pracy będzie zbadane, czy odmowa pracownika nie jest strategiczna, służąca jedynie rozwiązaniu stosunku pracy itd, co ma znaczenie przy zwolnieniach indywidualnych. Jak również to, czy nowe warunki nie są szykaną mającą na celu pozbycie się pracownika, bo wiadomo że ich nie przyjmie.

Zwracam uwagę, że może się Pani już teraz w pewnym stopniu obronić- jeśli nie wykorzystała i nie wykorzysta Pani pełnych 35/36 miesięcy u. wychowawczego może Pani przed powrotem do pracy złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru etatu, nawet symboliczne (np. o 1/8) na czas tej 'resztki' u. wychowawczego, nie dłużej jednak niż na 12 mc. Jest wtedy Pani chroniona przed wypowiedzeniem ( w tym zmieniającym ) przez ten okres. Chodzi o regulację z art. 186'7 i 186'8 KP.

Zmierzam do tego, że lepiej zostać z 5/8 etatu niż z 1/4 ....
2014-08-29 19:38:53 89.68.11.* | marta31499
Bardzo dziękuję za odpowiedź, a mam jeszcze takie drugie pytanie, ponieważ kierowniczka o zmianie warunków pracy i płacy informowała mnie słownie, czy teraz jak wrócę do pracy 4 września może być taka sytuacja, że pominie wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i od razu wręczy mi takie normalne wypowiedzenie stosunku pracy?? I czy byłoby to dla mnie mniej korzystne??
2014-08-29 21:29:31 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zapowiedź w czasie urlopu wychowawczego należy traktować jako tylko zapowiedź właśnie, a nie ustne wypowiedzenie zmieniające. Bo w trakcie urlopu wychowawczego jest możliwe tylko w okolicznościach zwolnień grupowych.
Po powrocie do pracy zatem może to być zarówno wypowiedzenie zmieniające jak i od razu definitywne- .
No chyba, że jest możliwy 'manewr' ze zmniejszeniem wymiaru etatu na Pani wniosek na ewentualny pozostający należny czas u. wychowawczego, o czym już pisałem. Tyle, że wniosek ten składa się na min. 2 tygodnie przed powrotem, zatem te ok. 10 dni byłoby jeszcze na 3/4 etatu.

Co do korzyści w razie jednak wypowiedzenia- to rzecz względna- jeśli nie ma zamiaru Pani absolutnie pracować na 1/4 etatu- to właściwie żadna dla Pani różnica. Jeśli jednak nie ma Pani alternatywy zarobkowej itd. no to jednak wypowiedzenie zmieniające daje jednak jakieś zatrudnienie.
2014-08-30 11:40:44 89.68.11.* | marta31499
Dziękuję za pomoc, pracować już tam nie chcę, kierowniczka wiedziała, że proponując mi nowe warunki czyli tą 1/4 etatu , pewnie zrezygnuję i myślę,że o to jej konkretnie chodziło. Chciałam tylko upewnić się, że w obu przypadkach wypowiedzeń jest tak samo, jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc, pozdrawiam
2014-09-01 11:43:18 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Skutek praktyczny okres wypowiedzenia, treść świadectwa pracy, prawo do zasiłku dla bezrobotnych- jednakowe jeśli pracownik nie przyjmuje nowych warunków pracy/płacy z wyp. zmieniającego. Może być różnica w kwestii prawa do odprawy.
2014-08-31 20:59:09 89.68.11.* | marta31499
Witam jeszcze raz, mam nadzieję, że ostatni i już więcej nie będę zawracać głowy. Chciałam spytać o to, czy jeśli pracodawca będzie chciał mi skrócić okres wypowiedzenia to czy ja muszę się zgodzić??
I jeszcze, czy wypowiedzenie muszę podpisać tego samego dnia, którego zostanie mi wręczone??
2014-09-01 11:53:09 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Może skrócić ten okres jednostronnie, do min. 1 miesiąca jeśli są przyczyny po stronie pracodawcy- redukcje, upadłość, reorganizacja.

W innych okolicznościach- tylko na zasadzie porozumienia stron, czyli już za zgodą pracownika.

Nie ma prawnego wymogu podpisania wypowiedzenia przez stronę je otrzymującą. Ma to znaczenie dla strony wręczającej jako dowód zapoznania się z nim w konkretnym dniu- bo ma to wpływ na rozpoczęcie a więc i koniec biegu samego wypowiedzenia, jak i na bieg terminu, w którym można się odwołać. Takie pokwitowanie po prostu w razie nieporozumień jest dowodem, że wypowiedzenie zostało dostarczone. Równie dobrze może to być świadek wręczenia, albo odebranie awiza z poczty.

W przypadku wyp. zmieniającego, przy którym jest termin wyrażenia braku zgody na nowe warunki warto więc dla jasności podpisać z adnotacją- 'kwituję/potwierdzam odbiór pisma'. Tak, by nie było wątpliwości, że nie oznacza to od razu zgody na samą treść, a jedynie odbiór.
2014-08-22 20:15:22 jarmis13
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [4]
Witam czy mając umowę na czas nieokreślony pracodawca może nakazać mi przejście na urlop bezpłatny?
2014-09-05 20:01:12 jarmis13
DZIEKUJE BARDZO ZA ODPOWIEDZ MAM JESZCZE JEDNO PYTANIE CZY W TAKIM UKLADZIE MUSZE UTRZYMAC TRZY MIESIECZNY OKRES WYPOWIEDZENIA?
2014-09-05 20:04:02 jarmis13
CZY PRACODAWCA MOZE ZADAC ODEMNIE BEDAC NA URLOPIE BEZPLATNYM OKRES TRZY MIESIECZNEGO WYPOWIEDZENIA?
2014-09-05 20:56:04 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Okres wypowiedzenia zależy od stażu zakładowego zgodnie z art. 36 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36

Okres ten obowiązuje obie strony, tj. niezależnie od tego, kto komu wypowiada.

Tyle, że w czasie u. bezpłatnego pracodawca ma ograniczone możliwości wypowiedzenia. Pracownik nie ma tych ograniczeń.
2014-08-25 11:32:46 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie. I rodzaj umowy nie jest tu ważny. Urlop taki jest udzielany na wniosek pracownika, a przepisy regulują jedynie kwestię, czy w danych okolicznościach pracodawca musi go udzielić czy jedynie może.

Jeśli pracodawcy chodzi o łagodzenie czasowe złej kondycji firmy- może pracownika prosić o to, by ten z takim wnioskiem pisemnym wystąpił. Ma też formułę przestoju czy po prostu redukcję etatów, wypowiedzenia ( w tym zmieniające).
2014-08-15 16:22:13 188.146.137.* | Sarek Katarzyna
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Mój czas pracy wynosił 5 godz.Od lipca wynosi 7.35.Czy na wypowiedzeniu 3-miesięcznym mam pracować po staremu czy po nowemu.Nowej umowy nie dostałam.
2014-08-18 11:38:51 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jakie to wypowiedzenie- definitywne, czy zmieniające (właśnie wymiar godzin). Kiedy złożone ?
Czy zmiana wymiaru godzin wynika ze zmiany wymiaru etatu, czy po prostu ze zmian w ramach tego samego okresu rozliczeniowego ?
2014-08-06 13:47:26 78.8.28.* | andrzej k
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
dziękuję szklarkowi że jest wyrozumiały ale czy te wypowiedzenie z powodu nie przyjęcie nowych stanowisk będzie skutkowało z mojej winy czy otrzymamy zasiłek dla bezrobotnych od momentu zarejestrowanie dzięki pozdrawiam
2014-08-06 20:07:39 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Bez przesady z tą wyrozumiałością :-) np. apeluję o pisane w tym samym wątku chronologicznie....

Gdyby zostało złożone Panu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy- brak akceptacji można oświadczyć do połowy biegu tego wypowiedzenia.
Skutki formalno-prawne są w takiej sytuacji takie, jakby od początku było to wypowiedzenie złożone przez pracodawcę- i taki tryb rozwiązania ( art. 30, par.1, pkt. 2 z dopiskiem-'przez pracodawcę' )umowy ma się znaleźć w świadectwie pracy- a co za tym idzie nie ma to negatywnego wpływu na prawo do zasiłku dla bezrobotnych.


Ps. Zasiłek nigdy nie jest od momentu zarejestrowania- w przypadku zwykłego zwolnienia, jak i nieprzyjęcia wyp. zmieniającego- od 8 dnia posiadania statusu bezrobotnego.
2014-08-04 18:54:02 78.9.114.* | andrzej k
Re: Tajniki wypowiedzeń [1]
dziękuję szklarek my pracujemy obecnie 7 godzin i po zmianie na nowym stanowisku mówi nam że warunki umowy nie zmienią się jego obowiązkiem jest przez 3 miesiące ale czy później nie dopisze aneksów do umowy i czy może mnie zwolnić że nie przyjąłem nowego stanowiska pracy bo jak nas przymusi do 8 godzin to jest zagadka co wymyśli mam pytanie upierać się przy 7 godzinach bo nas jest trochę ludzi teraz mamy urlopy i po nich będzie pytał abyśmy się określili czy przejdziemy tam do drugiego zakładu pozdrawiam i proszę o podpowiedź
2014-08-04 20:52:04 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak napisałem- wydłużenie ponad ustawowy czas pracy uprawnionego pracownika nie może być przedmiotem jednostronnej zmiany przez pracodawcę. Tak, jak nie może pracownicy w ciąży złożyć wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy na pracę w nocy.

Zmiana warunków pracy może iść w kierunku zmniejszenia wymiaru etatu, zmiany stanowiska, obniżenia wynagrodzenia.

I tu są ogólnokodeksowe zasady, że nieprzyjęcie nowych warunków pracy przez pracownika (termin- do połowy biegu wypowiedzenia) skutkuje rozwiązaniem umowy- na koniec owego biegnącego już wypowiedzenia. Czyli wypowiedzenie zmieniające staje się definitywnym.
2014-08-04 17:49:16 83.25.143.* | angelika1988
Witam. Chcialam zapytac o kwestie ubezpieczenia grupowego. Po uplywie wypowiedzenia jest Ono wazne jeszcze 30dni tak? A czy mozna je samemu oplacac? Czy to ubezpieczenie jest tylko wazne kiedy sie pracuje U danego pracodawcy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-08-04 20:40:54 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To kwestia ubezpieczeniowa, zależna od konkretnego ubezpieczyciela i niezależna od kwestii wypowiedzenia, bo zatrudnienie ustaje też w innych okolicznościach.

http://www.money.pl/forum/ubezpieczenie-grupowe-a-zwolnienie-z-pracy-t3758496.html

http://www.money.pl/forum/kontunuacja-ubezpieczenia-w-pzu-t2531445.html
2014-08-23 12:52:55 83.25.191.* | angelika1988
Witam. A kiedy pracownik powinien otrzymać odprawę? Pracowałam w firmie 6lat, na umowę o prace na czas określony do 2027roku. Wypowiedzenie 2tygodniowe.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-08-25 11:34:57 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To zależy od "wielkości" pracodawcy i tego, czy po Pani stronie leży współprzyczyna tego zwolnienia oraz tego, czy jest to zwolnienie indywidualne, czy grupowe.

Więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
2014-08-04 11:43:00 78.9.114.* | andrzej k
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełosprawności mamy profil produkcji który pracodawca wygasza i chce przenieść nas do swojego innego zakładu zapewnia nam przez 3 miesiące te same warunki pracy bo musi a póżniej chce nas zmusić do 8 godzinnego dnia pracy prawdopodobnie mamy sami wystąpić z wnioskiem jak to skutkuję co do wypowiedzenia jak się nie zgodzę na 8 godzinny dzień pracy czy może mnie zwolnić z mojej winy jako nie przyjęcie nowego stanowiska pracy ktore mi proponuje jest to zakład pracy chronionej i dalej będzie korzystał z dopłat do nas .ja nie czuję się zdrowotnie i czy mogę odmówić nowej pracy ale niech mi da wypowiedzenie i czy urzędzie pracy będzie należało się prawo do wypłaty zasiłku .bardzo dziękuję i proszę o poradę pozdrawiam proszę o szybką podpowiedź bo czujemy ,że chcą nas oszukać
2014-08-04 12:06:16 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zapewne Pan wie o tegorocznym wyroku TK i licowej nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych- nawet brak zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania obniżonego wymiaru czasu pracy przez pracowników z dwoma wyższymi st. niepełnosprawności nie upoważnia do stosowania wymiaru 8/40. Co więcej oznacza to obowiązek zmniejszenia tego wymiaru do 7/35.

Nie może więc być utrzymanie wymiaru 8/40 przedmiotem wypowiedzenia zmieniającego czy definitywnego.

Owszem wymiar normalny może być efektem wniosku pracownika, w którym rezygnuje ze swego uprawnienia ( i ma zgodę lekarza na to ) w trybie art. 16, ust. 2 owej ustawy.

Norma czasu obniżonego jak zawsze nie dotyczy pracy przy pilnowaniu (dozorca, ochroniarz).

Nie można do takiego wniosku być zmuszanym- to kwestia dla PIP.
2014-07-28 15:47:32 31.61.129.* | Justyna M.
Zlozylam wypowiedzenie w lipcu a w sierpniu mija 3 lata mojego zatrudnienia. Myslalam ze w zwiazku z tym ze wypowiedzenie skladam przed uplywem owych 3 lat bedzie mi przyslugiwac 1miesieczny okres wypowiedzenia czyli od 1 wrzesnia bede mogla podjac nowa prace. Jednak pracodawca stwierdzil ze lapie sie juz na 3miesieczny okres wypowiedzenia. Kto ma racje?!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-29 19:05:23 83.25.127.* | angelika1988
Witam. W dniu 18/07/2014r. otrzymałam od pracodawcy wypowiedzenie dwutygodniowe. Pracuje w danej firmie prawie 6lat. Nurtuje mnie okres wypowiedzenia nie powinien on być dłuższy i trwać 3miesiace? Bardzo proszę o podpowiedź co mam z tym faktem uczynić?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-29 19:55:26 83.25.127.* | angelika1988
Dodam że w sumie podpisane więcej niż 3umowy o prace w tej firmie. A kodeks pracy wyjaśnię zaznacza,ze 3 umowa powinna być na czas nieokreślony.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-29 21:46:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Bez konkretnych dat tych umów i ich statusu (tj. czy nie była pierwsza z nich umową próbną) nie można stwierdzić, czy ma zastosowanie do obecnej art.25'1 KP. Mieliśmy przecież w tym czasie ustawę tzw. antykryzysową, która stosowanie art.25'1 KP zawiesiła...
2014-07-30 09:04:47 83.25.144.* | angelika1988
Pierwsza 01.09.2010-31.08.2010 druga 01.09.2010-31.08.2011 trzecia 01.09.2011-31.08.2013 czwarta 01.09.2013-31.08.2025 na okresie probnym bylam na umowe zlecenie od 01.08.2009-31.08.2009r.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-30 10:23:14 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wspomniany okres 'ustawy antykryzysowej' to 22.09.2009-31.12.2011.

Umowa 'pierwsza' jak rozumiem zaczęła się 1.09.2009 ?

Jeśli tak, to umowa 'trzecia' przekroczyła limit 24 mc łącznego trwania umów. Ale jej uznanie w konsekwencji za umowę bezterminową- tylko za obopólną zgodą, albo przed sądem pracy. Jeśli tego nie uczyniono- mimo, że naruszała ona ówczesne zapisy- została w mocy jako terminowa, a w konsekwencji w dniu 1.01.2012 stała się umową ...pierwszą z art.25'1 KP, a umowa 'czwarta' mogła być zawarta na czas określony, jako umowa druga.

By teraz zastosować termin dłuższy wypowiedzenia niż 2 tygodniowy można:
- zawrzeć porozumienie stron z pracodawcą stosując argument, że radosne ingerowanie przez ustawodawcę w prawo pracy bez wyczerpujących przepisów przejściowych Panią bardzo dotknęło, że pracodawca naruszył ówczesne prawo i po prostu już umowa trzecia powinna była być bezterminową. Tu technicznie musiałby wycofa wypowiedzenie, albo porozumienie stron powinno dotyczyć już nie trybu rozwiązania, ale wydłużenia okresu wypowiedzenia.
- wystąpić do sądu pracy o uznanie umowy trzeciej za bezterminową i bezprzedmiotowość umowy czwartej. Siłą rzeczy wyrok byłby już po upływie dwutygodniowego wypowiedzenia, więc w pozwie należałoby zdecydować, czy wnioskuje się przy okazji o przywrócenie do pracy, czy o odszkodowanie.


Bez żadnych działań- umowa rozwiąże się 2 sierpnia.


Regulacje z 'ustawy a.' w zakresie naruszenia zasady 24 mc, była mniej restrykcyjna, niż zapis art.25'1 KP, stąd potrzeba orzeczenia sądu, nie ma tu zasady bezprawności, jak w KP.

"u.a"= Ustawa z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców
2014-07-30 11:59:36 83.25.144.* | angelika1988
jezeli napisala bym Pismo do sadu jams jest szansa wygeania sprawy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-30 12:15:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie wiem. Z jednej strony oczywiste złamanie zapisów ustawy, z drugiej np. taki wyrok:

-Sądu Najwyższego z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I PK 111/13, który sprowadza się do tego, że choć 2 sądy niższej instancji uznały taką 'przeterminowaną' umowę za bezterminową, to SN uznał, że w ogóle powinna była ona zostać po prostu rozwiązana. Dalsze dopuszczanie przez pracodawcę oznaczało dorozumiane zawarcie nowej umowy...

Może jednak zacząć od rozmowy z pracodawcą w kwestii porozumienia. W praktyce zostały 2 dni....
2014-07-30 12:20:46 83.25.144.* | angelika1988
I co mi takie porozumienie da? Bo chce starac sie o zasilek dla bezrobotnych. Ale tez chciala bum aby pracodawca byl swiadomy ze zlamal zapisy ustawy.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-30 12:34:24 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Fakt. Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę odracza i skraca okres pobierania zasiłku o 90 dni, chyba że jest wynikiem 'upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy'.

Porozumienie w zakresie samego wydłużenia okresu wypowiedzenia już złożonego- nie zmienia trybu rozwiązania umowy, jest bez wpływu na prawo do zasiłku- po prostu umowa rozwiąże się później.

Zresztą możecie po prostu porozumieć się w zakresie wycofania pierwotnego wypowiedzenia i zastąpienia go nowym z dłuższym okresem wypowiedzenia.

Dla PUP znaczenie ma św. pracy- tj. jego treść + ewentualne zaświadczenie uzupełniające okoliczności podane w świadectwie.
2014-07-30 12:39:49 83.25.144.* | angelika1988
A jak powinno brzmiec Pismo odnosnie naruszenia przepisow ustawy I chciala bum sie starac o oszkodowanie z tytulu zmiejszenia czasu wypowiedzenia?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-30 12:42:46 83.25.144.* | angelika1988
I czy moge takie Pismo jeszcze zlosyc do sadu bo z tego co wyczytalam mialam na to 7dni:(
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-30 13:05:35 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
7 dni na odwołanie od obecnego wypowiedzenia. Pozew o naruszenie ustawy antykryzysowej moim zdaniem niemożliwy dopiero po 3 latach od zawarcia naruszającej umowy- czyli przedawnienie ogólne w KP. Ale nie jestem prawnikiem...

Pozew- jak zawsze- oznaczenie stron tj. pracownika, pracodawcy. Wskazanie roszczenia o uznanie umowy (data zawarcia, numer) za bezterminową, ze względu na to, że wraz z umowami poprzednimi (daty zawarcia, numery) został przekroczony limit, o którym mówi art. 13 ustawy już tu przytoczonej.

Jej tekst:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;1;lipca,dziennik,ustaw,2009,125,1035.html

Zastanawiam się nad kwestią taką, czy obecny brak odwołania od wypowiedzenia nie oznacza w sensie prawnym akceptacji zapisów umowy, a więc i tego że jest terminową. Czy aby nie można stąd wywodzić też akceptacji, że umowa a poprzednia była terminowa....

Roszczenie drugie- w związku z rozwiązaniem obecnej umowy- o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres równy różnicy wynikającej z zastosowanego okresu wypowiedzenia, a tego jaki wynikłaby z art. 36, par. 1 dla umowy bezterminowej. Czyli za 3 mc- 2 tygodnie- na podstawie art. 47'1.

Mam obawę, czy i tu kwestia jednak owych przekroczonych 7 dni nie będzie grała roli...
2014-07-30 13:10:06 83.25.144.* | angelika1988
A jak wyglada sprawa zwolnienia lekarskiego? Czy moge chorowac po terminie wypowiedzenia wtedy przejmuje to zus?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-30 13:29:49 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przecież to kwestia stricte ubezpieczeniowa...
Jak zawsze mówimy o faktycznej niezdolności do pracy, a nie lewym ZLA.
Jeśli niezdolność powstała przed ustaniem ubezpieczenia chorobowego, a trwa po nim (jest ciągła) to jest prawo do zasiłku chorobowego z ZUS na ogólnych zasadach.

czyli dotyczyłoby w Pani sytuacji niezdolności powstałej do soboty włącznie.

Jest niuans dotyczący wysokości podstawy, a więc i zasiłku- po ustaniu ubezpieczenia nie może ona przekraczać 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych.

Jeśli niezdolność powstanie po ustaniu ubezpieczenia- u Pani po sobocie 2 sierpnia- prawo do zasiłku jedynie jeśli niezdolność do pracy trwała będzie bez przerwy co najmniej 30 dni i powstanie nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, albo nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, jeśli okres jej wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby (kod E na ZLA).
2014-07-28 18:48:16 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Pracodawca. Do stażu zakładowego, od którego zależy długość wypowiedzenia umowy wlicza się również czas samego wypowiedzenia, a więc decyduje data rozwiązania umowy, a nie złożenia wypowiedzenia. Jak rozumiem umowa jest na czas nieokreślony. Wypowiedzenie jednomiesięczne złożone w lipcu skutkuje na 31 sierpnia. Jeśli do tego dnia włącznie staż ów osiągnie 3 lata- wypowiedzenie obowiązuje już trzymiesięczne.

Oczywiście ów okres może być skrócony porozumieniem stron w trybie art. 36, par. 6 KP.
2014-07-14 21:11:05 89.71.166.* | Ola365
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [3]
Witam ,
07.07. Otrzymałam od pracodawcy wypowiedzenie umowy, które skończy sie dnia 26.07 , pracodawca wysłał mnie na przymusowy urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia ( żeby wypłacić mi mniejszy ekwiwalent ) nadmienię iż miesiąc wcześniej złożyłam wniosek o urlop, na którym nie byłam od 2 lat - pracodawca mi tego nie umożliwił zasłaniając sie małą ilością pracowników, więc mam zaległy urlop za ostanie 3 lata i dostałam odmowę, czy jeśli dostarczę L4 to uratuje ono chociaż część mojego urlopu , za który mi się należy ekwiwalent ? i który pracodawca zobowiązał się wypłacić umieszczając taką informację na wypowiedzeniu ?
2014-07-14 21:46:54 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wypowiedzenie jak rozumiem dwutygodniowe.
W okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o wysłaniu na u. wypoczynkowy- czy to zaległy, czy za bieżący rok- tu złamania prawa nie ma. Skoro u. jest z aż takiego długiego okresu to i tak nie ma szans na odebranie go w całości w naturze, więc i tak ekwiwalent będzie należny, kwestia tylko za ile dni.

ZLA przerywa u. wypoczynkowy. Oczywiście mówimy o ZLA prawdziwym i stwierdzającym prawdę. Nieprawidłowości w udzielaniu urlopu po stronie pracodawcy tj. takie nagromadzenie u. zaległego nie usprawiedliwia lewego chorobowego teraz.
Dlaczego już dawno nie walczyła Pani o swoje prawo do corocznego urlopu ?
2014-07-15 09:54:15 89.71.166.* | Ola365
Walczyłam , skończyło się wręczeniem mi wypowiedzenia , najwidoczniej byłam "zbyt świadomym" swoich praw pracownikiem. Z kolei kwestia ile pracodawca wypłaci mi ekwiwalentu jest dla mnie b.ważna gdyż z mojego punktu widzenia jest to próba oszukania mnie . Zwolnienie lekarskie nie będzie "lewe" gdyż od dwuch lat pracuję bez przerwy czy to chora czy zdrowa ,(nawet chora przychodziłam do pracy , nigdy w życiu nie byłam na L4) więc jestem zwyczajnie zacharowana . Dziękuję za odpowiedź .
2014-07-15 10:18:16 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak sama Pani pisze to odczucie subiektywne. W sensie prawnym gdy dochodzi do wypowiedzenia urlop mą tę samą wartość co ekwiwalent, stąd zresztą jego nazwa. Wypłaca się go za każdy dzień/godzinę urlopu należnego tj. bieżącego oraz zaległego (nieprzedawnionego), który nie został udzielony w naturze. No i w okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje. Wynika to z art. 167'1 i 168. Pracownik może w tym czasie dużo skuteczniej wnioskować o urlop w trybie na żądanie (do 4 dni) oraz ma prawo do 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy z art. 37.

Kończąc - jeśli ma Pani np. 47 dni u. zaległego i 12 bieżącego (u. proporcjonalny 7/12), czyli 59 dni, to nie ma oszustwa w tym, że pracodawca udzieli 10 dni w naturze, a za 49 wypłaci ekwiwalent, czy 5 w naturze + za 54 ekwiwalent czy nie udzieli w ogóle urlopu i wypłaci za 59 dni ekwiwalent.

Oszustwo wtedy, gdyby owe 59 to było mniej, niż rzeczywiste prawo do urlopu. Jeśli z wyliczeń by tak Pani wyszło- pozostaje roszczenie o wypłatę wyższego ekwiwalentu- przecież w dokumentacji pracowniczej są precyzyjne dane o liczbie dni urlopu udzielonego, o stażu pracowniczym (20 czy 26 dni) itd.

No nie mówimy o sytuacji fałszowania dokumentacji pracowniczej.
2014-07-07 08:58:09 141.0.11.* | P 24
Dostalem wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron z terminem 30.06 lecz pracodawca nie wyplacil zaleglego wynagrodzenia za okolo 2 miesiace jak postapic czy nie przyjac swiadectwa i odwolac sie do sadu pracy
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-07 11:01:09 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak za porozumieniem stron, to nie wypowiedzenie, tylko ofertę takiego sposobu rozwiązania umowy. Na ofertę nie musiał się Pan absolutnie godzić.
KP nie przewiduje odwołania od porozumienia stron- można by na zasadzie ogólnocywilnej próbować się uchylić od skutków tego porozumienia wykazując wady prawne- typu - zmuszenie Pana do podpisania, podstęp, wykorzystanie chwilowego braku rozumienia swoich czynów itd.

http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-cywilne/zawarles-umowe-pod-wplywem-bledu-uchyl-sie-od-skutkow-prawnych.html

Samo nieprzyjęcie św. pracy niczego właściwie nie wnosi- można żądać jego sprostowania jeśli stwierdza nieprawdę, ma inne błędy. A to stwierdzi zawarte porozumienie stron.

Brak wynagrodzenia jest kwestią niezależną- to naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy- kwalifikuje się do zgłoszenia do PIP, postępowania sądowego jak najbardziej.
2014-06-23 22:52:01 89.238.47.* | mario703
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
dostałem wypowiedzenie 3 miesięczne po powrocie z chorobowego i lekarz medycyny pracy nie dopuścił mnie na moje stanowisko ,zakład stwierdził że nie ma innego dla mnie i będąc na wypowiedzeniu nie będę otrzymywać wypłaty ,z czego mam żyć ja i moja rodzina bo przecież na okresie wypowiedzenie nie mogę starać się o zasiłek a żona też nie pracuje co mam robić (chorowałem -depresja ) psychiatra mnie dopuścił do pracy za to lekarz medycyny pracy nie ,i co zęby w ścianę ? mam dwójkę dzieci ,przed wypowiedzeniem nie przysługiwał mi8 zasiłek rodzinny czy dopiero po upływie wypowiedzenia mogę składac o zasiłek?
2014-06-24 10:02:41 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ze względu na potrzebę rejestracji w PUP w tej sytuacji należy po prostu teraz zaoferować pracodawcy skrócenie biegnącego już okresu wypowiedzenia na zasadzie porozumienia stron w trybie art. 36, par. 6 KP. Czyli nawet w tym samym dniu. Pracodawca na 99% się zgodzi, bo nie ma żadnego interesu w trwaniu Waszej umowy.
Umożliwi to rejestrację w PUP i uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych, jeśli spełnione będą w jej dniu ogólne warunki zasiłku uzyskania (365dni/18mc).

Co do kwestii świadczeń z ustawy o świadczeniach rodzinnych- to inna kwestia, na inny dział forum.
2014-06-12 15:32:50 mk4
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [5]
witam ,dostałam wypowiedzenie o pracę z 2 tyg.wypowiedzeniem bez podania powodu(ustnie podano powód brak kasy),czy to jest wazne wypowiedzenie?pracowałam od 2009 na czas okr do 2025 (umowa o pracę).po podpisaniu wypowiedzenia poszłam na L4 ,konczy sie 13.06 czy to oznacza ,ze juz jest koniec mego zatrudnienia czy moge byc na L4 dłużej ?Prosze o info bo różnie mówią .
2014-06-12 20:19:18 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wypowiedzenie umowy na czas określony nie wymaga podania powodu. Jest ważne, jak rozumiem nie zostało złożone podczas usprawiedliwionej nieobecności ani w okresie ochronnym.

Umowa zakończy się z upływem wypowiedzenia. Nie wiem kiedy bo nie podała Pani daty jego otrzymania. Trwające zwolnienie lekarskie nie odracza rozwiązania umowy. Jest prawo do zasiłku chorobowego również po ustaniu umowy, jeśli jest to niezdolność powstała w czasie umowy (ubezpieczenia chorobowego). Są jeszcze dwa przypadki, gdy jest takie prawo nawet jeśli niezdolność powstanie po ustaniu umowy/ubezpieczenia.

PS.1. A co za niezdolność do pracy- powstała nagle po otrzymaniu wypowiedzenia, czy też uzyskała je Pani wcześniej, a w pracy była np. w celu jego dostarczenia. Bo to zmieniałoby sytuację.
PS.2. Dlaczego przez tyle lat nie próbowała Pani ( o ile specyfika pracy tego nie uzasadnia ) przekształcić tej umowy na bezterminową w związku z jej horrendalną długością, co w orzecznictwie sądów może być kwalifikowane jako obejście przepisów prawa pracy, ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia lub zasad współżycia społecznego (art. 58 § 1 i 2 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy).
2014-06-13 10:03:28 mk4
witam
Zwolnienie -wypowiedzenie od 31.05-13.06 ,w tym czasie miałam pracowac ,ja postanowiłam pójść na l4 (pracuję -na magazynie) wiec lekarz napisał przeciazenie kregosłupa ,do tego zylaki.L4 jest tez do 13.06
co do umowy z tym właśnie różnie pierwszan na 3 miesiace cały etat,2 1/2 teatu (cięcia).3 do 2025 (cały etat),szef twierdził ,ze tak taz mozna,
2014-06-13 11:06:24 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wypowiedzenie dwutygodniowe wtedy złożone kończy się w sobotę 14 czerwca. Zwolenia wystawione po rozwiązaniu umowy już do ZUS, o ile- będzie ciągłość z dotychczasowym albo:

jeżeli niezdolność (nowa) do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstanie po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:

nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

Co do tego, czy tak można lub można było niezbędna jest informacja o konkretnych datach rozpoczęcia/końca tych umów (lub aneksu jeśli zmiana wymiaru etatu na takiej zasadzie się odbyła) oraz tego, czy umowa pierwsza na 3 miesiące miała status umowy na próbę, czy po prostu na czas określony.
2014-06-13 11:26:58 mk4
Dziekuję za odpowiedzi .
2014-06-13 11:53:00 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
A jak z tymi umowami, nie chce Pani wiedzieć, czy przypadkiem jednak w świetle prawa pracy obecna umowa nie powinna być bezterminową, a więc m.in. mieć trzymiesięczny okres wypowiedzenia ?
2014-06-04 18:42:36 82.139.190.* | sz
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Witam ,kończy mi się za miesiąc urlop wychowawczy i jak wrócę to pewnie dostanę zwolnienie.Mam umowę na czas nieokreślony i pracuję już 7 lat.Jakie najkorzystniejsze będzie dla mnie rozwiązanie umowy?Czy dostanę odprawę?Czy jest jakiś przepis który mówi o tym kiedy pracodawca nie może zwolnić po powrocie z urlopu wychowawczego?
2014-06-04 22:37:48 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Po powrocie do pracy po urlopie wychowawczym już z żadnej ochrony przed wypowiedzeniem pracownik nie korzysta. Nie ma więc określonej karencji. Korzysta jedynie z jednorazowej gwarancji zatrudnienia z art. 186'4 KP:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jaka;placa;po;powrocie;z;urlopu;wychowawczego,214,0,1165526.html

Czyli przyjęcia do pracy, zaraz potem może dostać wypowiedzenie.

Kwestia prawa do odprawy jest zupełnie niezależna od tego, czy zwalniany pracownik jest po urlopie wychowawczym- zależy od tego jakie (po czyjej stronie) są przyczyny i od wielkości pracodawcy.
2014-05-28 17:28:47 193.34.3.* | dee
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Witam,
Co jeśli mimo zatrudnienia przez okres krótszy niż 3 lata przez niedopatrzenie podpisałam umowę na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia? Czy obowiązuje mnie ten okres wypowiedzenia, czy jeśli jest on dla mnie niekorzystny powinien obowiązywać mnie ten z KP czyli 1 miesiąc?
2014-05-28 22:17:55 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Niekorzystność rozpatruje się na dzień podpisania umowy. W zdecydowanej większości takich indywidualnych przypadków, które trafiły do sądu pracy okres dłuższy niż kodeksowy był uznany za korzystniejszy.

Jeśli więc wchodzi w grę wypowiedzenie przed upływem 3 lat stażu zakładowego a Panu zależałoby na okresie krótszym ustalić z pracodawcą, czy będzie obstawał za owym okresem. Co do zasady jednak obowiązuje okres z umowy, druga strona może odwołać się od takiego wypowiedzenia podnosząc jego nieprawność.
2014-05-22 11:08:17 31.174.101.* | Adam900
Witam.Pracuję w firmie na czas nieokreślony na umowie mam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia umowy, Czy obowiązuje mnie to co jest na umowie czy 3 miesiące,
Następna sprawa jeśli chodzi o zaległy urlop z 2012 r. A szef nie chce wypłacić pieniędzy ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-05-22 12:02:29 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Rozumiem, że umowę Panu wypowiedziano wskazując na ów 2tygodniowy okres i teraz on biegnie.

Od końca.
Kwestia tego czy pracodawca chce, czy nie wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop pojawia się formalnie dopiero w ostatnim dniu biegu wypowiedzenia tj. w ostatnim dniu trwania stosunku pracy. Bo wtedy ostatecznie wiadomo ile dni urlopu zaległego i bieżącego nie udzielono w naturze i jest też ów dzień dniem wypłaty owego ekwiwalentu. Wcześniej nie ma podstaw do roszczenia o wypłatę.

Na pewno też sam urlop jeszcze nie przepadł, roszczenie przedawnia się dopiero po 3 latach. Należało zresztą już dużo wcześniej o jego udzielenie wnioskować, z drugiej strony pracodawca sam z siebie miał obowiązek udzielenia go do końca września 2013, co wynika z art. 168 KP.

Co do samego okresu wypowiedzenia. Zasadniczo jego długości definiuje art. 36 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36

Do stażu wlicza się również sam okres wypowiedzenia.

Stosowanie więc okresu 2 tygodniowego, jeśli staż wynosi więcej niż 6 miesięcy jest możliwe tylko, jeśli był on korzystniejszy dla pracownika w chwili umowy zawierania, co należałoby stwierdzić przed sądem pracy.

Jak rozumiem okres taki nie jest Panu na rękę, więc zdecydowanie należy odwołać się od wypowiedzenia jako nieprawnego.
2014-05-19 17:36:02 karol123456789
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [5]
Witam, Bardzo proszę o pomoc,

Pracuje w firmie od 25.03.2013r, mialem umowy na czas okreslony. i dzisiaj 19.05 (poniedzialek) dostalem rozwiazanie umowy za wypowiedzeniem z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia, który upłynie 07.06.2014r., dlaczego wlasnie tak??

Zwolnili mnie bez powodu,nic nie wytlumaczyli
jakie prawa mi przysluguja, co moge zrobic w takim wypadku??

Bardzo prosze o pomoc! Podpisałem już to rozwiązanie umowy.
2014-05-19 22:14:28 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przy umowie terminowej nie ma obowiązku podawania powodu. Zawsze od wypowiedzenia można się odwołać do sądu pracy, jeśli uważa się je za nieprawne. termin 7 dni. W Pana przypadku nieprawność mogłaby być jedynie 'techniczna' tj. taka, że Pana umowa w ogóle nie zawiera klauzuli o możliwości wypowiedzenia, albo że np. dokonano go w czasie zwolnienia lekarskiego itp. Nieprawność wynikająca z niezasadności jest bezprzedmiotowa.

Co do samego terminu- jest podany prawidłowo. Okres wypowiedzenia wyrażony w tygodniach zawsze kończy się w sobotę zgodnie z art. 30, par. 2'2 KP.

Podpis pod wypowiedzeniem dokumentuje jedynie datę otrzymania, nie oznacza zgody, bo wypowiedzenie nie wymaga zgody drugiej strony.
2014-05-20 10:59:05 karol123456789
a czy przysługuje mi 2 dni płatne na poszukiwanie pracy, czy mogę dostać jakąś odprawę czy coś takiego? czy są jakiekolwiek szanse, żeby "wyciągnąć" coś jeszcze od byłego pracodawcy ?

jeszcze jedna sprawa, miałem umowę z zadaniowym czasem pracy, do wczoraj przepracowałem 142 h. plus urlop na którym jestem teraz to daje razem 222 godziny przy 160 w tym miesiącu, czy za te nadgodziny pracodawca musi mi wypłacić ?
2014-05-20 13:06:38 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, 2 dni na poszukiwanie pracy z art. 37 KP. Jeśli obecny urlop wypoczynkowy wyczerpuje cały okres wypowiedzenia- wniosek o ww dni powinien być skojarzony z wnioskiem o przerwanie na ten czas u. wypoczynkowego.

Z nadgodzinami w tym systemie pracy sprawa nieprosta:
http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dla;kogo;zadaniowy;czas;pracy,35,0,675363.html

Czy w poprzednich miesiącach były wypłacane ?

Co do nadgodzin jeszcze- urlopu się do nich nie wlicza. To, czy doszło do nadgodzin tygodniowych- zależy od obowiązującego u pracodawcy okresu rozliczeniowego tj. należy je rozliczyć od początku tego okresu do dnia rozwiązania umowy.

Odprawa- gdy pracodawca duży, a przyczyna wypowiedzenia jedynie po stronie pracodawcy. Współwina pracownika- tylko przy zwolnieniach grupowych:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
2014-05-20 14:01:00 karol123456789
w takim razie w jaki sposób, jak napisać i gdzie skierować takie pismo o te 2 dni na poszukiwanie pracy ?? ponieważ jestem teraz na urlopie wypoczynkowym do 7.06, mam również pozostałą część urlopu za który pracodawca musi mi zapłacić, ale to chyba osobna sprawa.

nadgodziny nie były wypłacone i już wiem, że nie będą. jedynie co można się doczepić to system i czas pracy...

PS. szklarek - dziękuję za odpowiedzi na pytania :)
2014-05-20 20:24:50 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Do pracodawcy.

Dane swoje, data, oznaczenia pracodawcy.

Wnioskuję o przerwanie udzielonego mi urlopu wypoczynkowego na X i Y dzień maja i udzielenie w tym czasie dni wolnych na poszukiwanie pracy na podstawie art. 37 KP.

Podpis.
2014-05-16 10:34:04 89.77.59.* | młoda211
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
witam. mam umowę o pracę na czas określony do 2015 roku. ponieważ znalazłam inną pracę chcę złożyć obecnemu pracodawcy wypowiedzenie umowy. obowiązuje mnie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. którego dnia muszę ostatecznie złożyć wypowiedzenie zeby umowa o pracę zakończyła się ostatniego dnia maja czyli 31,05?
2014-05-16 11:12:03 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Obowiązuje, jeśli taki zapis jest w umowie.
Ostatni dzień na złożenie przypada jutro (sobota). Wynika to z art. 30, par. 2'1 KP.
2014-05-15 08:07:27 5.172.252.* | adia
Mam takie pytanie 14 kwietnia dostałam umowę o prace do 30 czerwca lecz zachorowało mi dziecko i od 12maja do 17 maja musiałam wsiąśćl4 tz opiekę na dziecko i w związku z tym mam pytanie czy pracodawca mi coś za to zapłaci? A moje drugie pytanie to odrazy po tym l4 chce odejść i czy obowiązuje mnie jakiś okres wypowiedzenia czy moze odbyć się to na mocy porozumienia stron? Bardzo proszę o pomoc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-05-15 09:40:46 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. Uzyska Pani w tej sytuacji za owe dni zasiłek opiekuńczy z ub. chorobowego z ZUS, w stawce takiej jak zwykłe chorobowe pracownika tj. 80% podstawy. To, czy technicznie przelew będzie z ZUS czy od pracodawcy zależy od 'wielkości' pracodawcy. Jeśli bowiem ubezpiecza on ponad 20 osób- to wypłaca zasiłki w imieniu Zakładu.

2. Porozumienia stron zawsze można próbować, bez względu na rodzaj umowy i inne okoliczności. Oczywiście pracodawca nie jest zobligowany do przyjęcia tej oferty.

Bez jego zgody pozostaje złożenie wypowiedzenia. To, czy jest ono możliwe i jaki ma okres zależy od tego, jaka obecnie trwa umowa.
Na czas określony, na zastępstwo, próbna ?
2014-04-25 13:51:19 xfx
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [3]
Witam,
moja sprawa jest nieco zawiła, ale postaram się jak najdokładniej wszystko opisać. Wygląda następująco.
Pobieram świadczenie rentowe przyznane przez ZUS, jako osoba częściowo niezdolna do pracy. Posiadam również umiarkowany stopień niepełnosprawności. Dodatkowo ponad 5 lat pracuję w jednej i tej samej firmie. Na początku na ¼ etatu a przez ostatnie 2 lata na pełen etat. Badania lekarskie o dopuszczeniu do pracy na tym stanowisku wykonane przez lekarza medycyny pracy mam ważne do 2015 roku.
25 listopada 2013 roku podczas wykonywania obowiązków służbowych zleconych przez pracodawcę uległem wypadkowi przy pracy. W związku z zaistniałą sytuacją został sporządzony protokół powypadkowy przez inspektora BHP, który jednoznacznie podkreślał, że jest to wypadek przy pracy. Zerwałem ścięgna palców operowane 8 wcześniej. Zgłosiłem się do szpitala, który wystawił mi skierowanie do kliniki. W klinice termin operacji został ustalony na 3 marca 2014. 4 marca 2014 roku przeszedłem operację naprawczą dłoni, jak również rehabilitację medyczną wykonaną podczas pobytu w szpitalu zaraz po operacji przez kolejne kilka dni.
Dodatkowo zlecono mi kolejną rehabilitację, która zakończyłem 15 kwietnia 2014. Do 28 kwietnia mam zwolnienie chorobowe. Po tym czasie chciałbym wrócić z powrotem do pracy. Wiem, że pracodawca będzie musiał mnie znów wysłać do lekarza medycyny pracy na badania dopuszczające mnie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. I tu zaczną się moje pytania.
1). Jak wygląda sytuacja, kiedy lekarz medycyny pracy nie dopuści mnie do wcześniej zajmowanego stanowiska?
Liczę się z tym, że mogę zostać zwolniony z pracy. Mam też takie przypuszczenia. Co mi się wówczas należy?
2). Jeżeli lekarz medycyny pracy dopuści mnie po badaniach do pracy a pracodawca będzie chciał mnie zwolnić z racji obaw, że znów taka sytuacja może się w przyszłości powtórzyć. Tu również mam uzasadnione powody do obaw. Co mi się należy? Jak wtedy w tych dwóch w/w przypadkach wygląda sytuacja?
Co mi wtedy przysługuje? Nadmieniam, że mam umowę na czas nieokreślony, jakie są wtedy procedury. Czego mogę się spodziewać? Mam jeszcze niewykorzystany w pełni urlop wypoczynkowy za 2013 rok jak i obecny za 2014. Dodatkowo przysługuje mi jeszcze niewykorzystany urlop ,,tacierzyński’’ do lipca 2014. Czy należy mi się jakaś odprawa z pracy, dodatkowe dni na poszukiwania pracy i jak to wszystko wygląda z płatnością?
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc odpowiedź i rady, bo przyznam szczerze, że jest to dla mnie bardzo zawiła sytuacja, a nie stać mnie obecnie na radców prawnych itd.
2014-05-15 23:31:34 89.79.170.* | mirmur5
jeśli uległ Pan wypadkowi przy pracy to po skończonym leczeniu może Pan się ubiegać o odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Potrzebne jest do tego min. zaswiadczenie od lekarzaprowadzącego na specjalnym druku ZUS ("ZUS N-9"BHP-owiec powinien wiedzieć o co chodzi) oraz wniosek do pracodawcy o skierowanie akt sprawy do ZUS celem wypłaty odszkodowania.

ad.1 niestety jeśli nie uzyska Pan zaswiadczenia od lekarza medycyny pracy to pracodawca może Pana zwolnić pomimo umowy na czas nieokreślony podając jako przyczynę utratę zdolnosci do wykonywania pracy. Okres wypowiedzenia 3 miesiące (przy stażu w tej firmie 5 lat). niestety w okresie wypowiedzenia nie zachowuje Pan prawa do wynagrodzenia. W okresie wypowiedzenia może Pan wykorzystać urlop i wtedy otrzymuje Pan wynagrodzenie za urlop. Jeśli ma Pan np. 20 dni urlopu to otrzymuje Pan wynagrodzenie urlopowe za te 20 dni a reszta wypowiedzenia jest bezpłatna.
także proszę się dobrze wyleczyc ;)
2014-05-16 10:05:37 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zwracam uwagę na to, że:
- nie wiadomo, czy uszczerbek ma/mieć będzie charakter długotrwały/stały
- jeśli pracownik jest w okresie ochronnym przedemerytalnym pojawia się kwestia zmiany jego stanowiska/charakteru pracy na takie, na jakim przeciwwskazań medycyny pracy nie będzie.
2014-05-15 09:59:42 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ad. 2.
Taka 'obawa' pracodawcy jest dość słabym powodem wypowiedzenia, moim zdaniem mało zasadnym, a więc z dużą szansą na pozytywne odwołanie w sądzie.
Wypowiedzenie z normalnym okresem wypowiedzenia 1 lub 3 miesiące w zależności od Pana stażu zakładowego.
W jego czasie to pracodawca decyduje, czy urlopu wypoczynkowego bieżącego i zaległego udzieli, kiedy, czy też zdecyduje się na ekwiwalent pieniężny. Czyli wnioskiem Pana nie będzie związany, może na urlop wysłać przymusowo.
W Pana gestii pozostanie urlop w trybie na żądanie i wnioskowanie o 2 lub 3 dni (znów zależy od stażu/długości wypowiedzenia) wolne na poszukiwanie pracy. Oraz oczywiście o urlop ojcowski.

Za niewykorzystany urlop ojcowski nie przysługuje ekwiwalent.
2014-04-25 11:54:04 31.1.252.* | Bogusia_81
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Witam,
18.04. pracodawca wręczył mi wypowiedzenie o pracę z przyczyn ekonomicznych (brak mu kasy bo ma słabą sytuacje finansową). W umowie miałam określony 2 tygodniowy okres wypowiedzenia który mija 3 maja. Czy 2 maja muszę iść do pracy skoro 1 maj jest wolny??
2014-05-15 09:48:21 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Już indywidualnie sprawa nieaktualna, ale dla innych i przyszłych sytuacji.

Okres tego wypowiedzenia kończył się w sobotę 3 maja, zatem 2 maja był normalnym dniem pracy. By dzień ten był indywidualnie wolnym- należało uzyskać po prostu urlop wypoczynkowy, choćby w trybie 'na żądanie' o ile oczywiście nie był już wykorzystany cały przysługujący proporcjonalny urlop wypoczynkowy z tej umowy lub limit 4 dni trybu 'na żądanie'.
2014-04-11 22:01:37 83.27.1.* | szkut
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
witam.mam pytanie.
otrzymalem wypowiedzenie z pracy od pracodawcy z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.
pracuje w tej firmie 12 miesiecy
wiec ja sie pytam
czy nie przysluguje mi prawo do jednomiesiecznego terminu wypowiedzenia?

czy nalezy mi sie jakas odprawa?

czy to wogole mozliwe ze pracodawca daje mi wypowiedzenie bez jakich kolwiek przyczyn?

licze na odp.na moje pytania.
dziekuje
2014-04-14 14:25:49 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli umowa jest umową na czas określony to:
- wypowiedzenie nie musi mieć podanej przyczyny
- jest w ogóle możliwe, jeśli klauzulę o tej możliwości w Waszej umowie zawarto.

Przy umowie bezterminowej- przyczyna musi być podana- jej brak czyni wypowiedzenie nieprawnym, a więc rodzi prawo do odwołania do sądu pracy. A okres wypowiedzenia powinien być już jednomiesięczny.


Kwestia odprawy jest niezależna:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
-1 spadek
2014-01-13 07:23:59 91.228.136.* | kowalsa
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Witam,
Ma umowę na czas nieokreślony, pracuje juz ponad 2 lata Podpisał tą umowę w którym napisane jest, że obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Czy to możliwe, skoro kodeks pracy mówi o 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia dla umów na czas nieokreślony?
2014-01-13 10:27:09 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zapis ten należy uznać za niewiążący i w razie wypowiedzenia jasno to drugiej strony uzmysłowić, a w razie oporu sprawę skierować do sądu pracy. Warto w związku z tym, już teraz wskazać na to pracodawcy i wezwać go do aneksowania umowy w tym zakresie tj. po prostu likwidacji tego zapisu.

O ile w przypadku umów na czas określony, albo nieokreślonych, ale z okresem wpisanym dłuższym niż kodeksowy- mogą zdarzyć się sytuacje, gdy zapis jest wiążący, bo zdaniem sądu w momencie zawierania umowy taki okres wypowiedzenia był korzystniejszy dla pracownika, o tyle w tym przypadku- wpisanie okresu minimalnego obowiązującego kodeksowo tylko przez 6 miesięcy trudno za taki uznać.
2014-01-07 14:06:06 195.136.226.* | ania1112
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
witam - dzisiaj zostałam poinformowana o wypowiedzeniu umowy ze strony pracodawcy. Jestem zatrudniona w firmie od ponad 3 lat. Jednakże wiem że w najbliższym czasie będę miała przeprowadzony poważny zabieg a po nim 5 miesięczne zwolnienie chorobowe. Pracodawca chce skrócić mi okres wypowiedzenia do niecałego miesiąca za porozumieniem stron - jaka opcja jest dla mnie korzystna. Iść na zwolnienie chorobowe podczas trwania normalnego okresu wypowiedzenia czy porozumieć się z pracodawcą?
2014-01-07 15:14:45 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie godzić się na skrócenie okresu wypowiedzenia z bardzo prostej przyczyny- maleją wtedy szanse na prawo do zasiłku chorobowego. Jeśli niezdolność do pracy powstanie bowiem PO ustaniu ubezpieczenia, a więc rozwiązania umowy- to by uzyskać w ogóle zasiłek chorobowy niezdolność ta musi trwać min. 30 dni ciągiem i powstać do 14 dni od ustania ubezpieczenia. Może też powstać później ( do 3 mc), ale tylko w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

Tak więc, jeśli nie ma Pani gwarancji, że zabieg odbędzie się do 14 dni od końca okresu skróconego wypowiedzenia- nie będzie zasiłku chorobowego. No chyba, że to owe "E", ale to już pytanie do lekarza.
2013-12-10 23:17:48 89.229.206.* | mania870
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
mam dosc pracowania w obecnej firmie , jestem tam zatrudniona od 2006 roku , jak rozumiem przysluguje mi 3 miesieczny okres wypowiedzenia , kiedy mam je wreczyc jak jestem na zwolnieniu do 16 grudnia czy ma to znaczenie ? Czy powinni mi zaplacic za te 3 miesiace ?
2013-12-11 12:34:08 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Okres wypowiedzenia w miesiącach kończy się na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego. Wypowiedzenie złożone przez Panią w jakimkolwiek dniu grudnia- skutkować będzie rozwiązaniem umowy w dniu 31 marca 2014 dopiero.

Może być ono złożone/wysłane w czasie Pani choroby. Ograniczenia w tym zakresie dotyczą wypowiedzeń ze strony pracodawcy.

Okres wypowiedzenia to właściwie normalny okres pracy, więc po prostu po zakończeniu chorobowego pracuje się na dotychczasowych zasadach, a więc i z wynagrodzeniem. Różnica jest taka, że w tym czasie pracodawca może zadecydować o terminie Pani urlopu wypoczynkowego- obecnego ( za rok 2013 ) i zaległego ( za lata poprzednie ), a po 31 grudnia również o urlopie za rok 2014- proporcjonalnym ( w tym przykładzie 3/12 ).

Jeśli Pani chce zakończyć pracę wcześniej- może Pani złożyć pracodawcy ofertę porozumienia stron o rozwiązaniu stosunku pracy w dowolnym terminie, ale pracodawca nie musi się na to zgodzić. Wtedy pozostaje pani wypowiedzenie. Jeśli się zgodzi, a nie ma Pani oferty kolejnej pracy- ten tryb rozwiązania umowy ma negatywny wpływ na prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Można też zastosować rozwiązanie pośrednie tj. po wypowiedzeniu złożyć ofertę (np. już w styczniu )porozumienia stron w zakresie skrócenia biegnącego już okresu wypowiedzenia. Tu też pracodawca nie musi się zgodzić.
2013-12-09 19:16:44 164.126.218.* | tomasz243
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
witam po 2 miesiencznym chorobowym pracodawca mie zwolnil z dwutygodniowym wypowiedzeniem mam pytanie czy mi sie nalezy odprawa pracowalem ponad 2 lata na umowe na czas okreslony
2013-12-09 21:39:05 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To zależy od 'wielkości' pracodawcy i powodu wypowiedzenia umowy, a raczej tego, po czyjej stronie wyłącznie on leżał:


Dużo więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
2013-11-28 09:56:50 89.68.101.* | basia1333
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
8stycznia 2013 zostałam przeniesiona z pracy w administracji do pracy o innym charakterze związanej z dźwiganiem, przeniesienie była z dnia na dzień ale nie otrzymałam skierowania na badania kontrolne. Miałam problemy ze zdrowiem ale mój stan zdrowia znacznie się pogorszył przebywałam na 3-miesięcznym zwolnieniu otrzymałam też stopień niepełnosprawności - UMIARKOWANY i właśnie po tym okresie dostałam skierowanie do lekarz medycyny pracy na badania po długotrwałym zwolnieniu oraz jako kontrolne.Lekarz medycyny pracy nie wyraził zgody na pracę na tym stanowisku w związku z tym zakład stwierdził, że nie ma dla mnie innej pracy więc chce rozwiązać umowę. Mam 54 lata i pracuję 20 lat w dużej firmie w chwili obecnej od 03.10.2013 jestem na zwolnieniu lekarskim 18.12.2013 mam operację - wymiana panewki biodrowej. Jestem w sporze sądowym o powrót na poprzednie stanowisko. Z czyjej winy otrzymam wypowiedzenie z pracy, czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za przeniesienie mnie na inne (gorsze) stanowisko pracy bez skierowania na badania kontrolne.
2013-11-28 11:38:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zacznijmy od tego, że zmiana stanowiska w styczniu bez wypowiedzenia zmieniającego, a więc i normalnego okresu wypowiedzenia, po którym dochodzi do zmiany była tylko możliwa na zasadzie oddelegowania- a więc maksimum na 3 miesiące, bez obniżenia wynagrodzenia i ZGODNIE z Pani kwalifikacjami ( art. 42 KP ). Tak- w tej sprawie nie było, choćby z tego 3 powodu.

Przy zgodnym z prawem pracy oddelegowaniem więc właściwie nie ma potrzeby badań kontrolnych- ze względu na podobieństwo okoliczności pracy. W Pani przypadku doszło więc do kolejnej nieprawidłowości- braku skierowania na badania stwierdzające możliwość pracy na nowym stanowisku (m.in. dźwiganie).
Obowiązek wykonania ponownie badań lekarskich na nowym stanowisku w momencie zmiany warunków pracy danego pracownika i zagrożeń występujących na nowym stanowisku pracy wynika z art. 229 § 1 KP.

Dalsze losy zależą od zakończenia sprawy w sądzie-jeśli dojdzie do przywrócenia do pracy, pracodawca będzie musiał rozstać się z Panią za porozumieniem stron, albo za normalnym wypowiedzeniem. Skoro brak stanowiska- ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia.
2013-11-05 17:56:09 5.185.159.* | Anka1005
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Umowa o pracę na zastępstwo(wypowiedzenie 3 dni).Obowiązuje 5 dniowy tydzień pracy. Kiedy złożyć wypowiedzenie,aby ostatni dzień
pracy wypadł 13 listopada 2013? 11 listopada nie wliczam-święto.Nie wiem czy sobotę 9.XI doliczać czy nie.
2013-11-05 18:19:43 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Pięciodniowy tydzień może obejmować sobotę- czyli trwać np. wtorek-sobota, więc pytanie jest nieprecyzyjne.

Natomiast zdecydowanie chodzi o 3 dni ROBOCZE, bo wynika to wprost z treści art. 33'1 KP mającego tu zastosowanie.

Zatem przy założeniu, że jednak soboty są w tym zakładzie wolne, a tydzień pracy to pon-piąt. wypowiedzenie musi być złożone we czwartek 7 listopada. Okres wypowiedzenia obejmie więc 8,12 i 13 listopada.
2013-10-28 14:57:43 5.173.65.* | ania8546895
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
zlozylam wypowiedenie droga elektroniczna w piatek 25.10. okazało sie ze żle skonstruowalam zdanie wiec zostalo ono odrzucone z poleceniem poprawy. czy moge zlozyc poprawione pismo nawiazujace do tego z 25.10 (skladam 2 dni pozniej) z data 25.10.?
2013-10-29 10:09:09 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
??? Odrzucone przez 'system', automat czy przez człowieka w drodze maila zwrotnego. CZego konkretnie dotyczył 'zarzut' skutkujący potrzebą korekty. Pomylenia dat, adresata ?

Rozumiem, że chodzi Pani o to, by pierwotnie rozpoczęty bieg okresu wypowiedzenia został zachowany- co ma znaczenie dla wypowiedzenia krótszego niż 1 mc.

Obecnie jedynie tyle można stwierdzić, że jeśli nawet z (np. w określeniu daty ostatecznego rozwiązania niezgodnej z kodeksowym określeniem końca biegu) błędami wypowiedzenie dotarło, to jest to wystarczające dla rozpoczęcia biegu wypowiedzenia i zrozumienia oświadczenia woli.

Pod względem 100% poprawności formalnej bowiem to pracodawca jest związany Kodeksem Pracy- bo przewiduje on szereg uprawnień dla pracownika w związku z nieprawnym rozwiązaniem umowy o pracę.
2013-09-09 10:41:56 37.31.234.* | Łukasz478
Witam.
Ja mam pytanie odnosnie dni wolnych na poszukiwanie pracy... Mianowicie pracodawca wypowiedzial mi umowe o prace ze skutkiem na 30/09/2013. Wypowiedzenie 3 miesieczne. Dni na poszukiwanie pracy wykorzystalem w lipcu. Z koncem sierpnia pracowawca zwrócił sie do mnie z prosbą o zgode na pozostanie w firmie i ma cofniecie wypowiedzenia. Dogafalismy się i wyrazilem zgode. Dzisiaj usłyszalem od prqcodawcy, ze trzeba by coś zrobić z tymi 3 dniami wykorzystanymi na poszukiwanie pracy i zamienic je na zwykly urlop. Czy tak można i czy jest ku temu jakas przesłanka prawna?
2013-09-10 00:13:27 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie można. Nawet zakładając uznanie zasadności takiego pomysłu pracodawcy wymagałoby to przecież sfałszowania dokumentacji pracowniczej- tj. usunięcia istniejącego wniosku o dni wolne z art. 37, podmianę go na antydatowany wniosek urlopowy.
To przestępstwo m.in. z art. 270 KK i wykroczenie przeciw art. 281 KP.

Wracając do meritum- nie ma także takich podstaw. Dnie te zostały wykorzystane zgodnie z prawem, tak zaewidencjonowane, wynagrodzenie wypłacone. W obecnej sytuacji to strata pracodawcy i brak podstaw do domagania się 'oddania' tych dni poprzez zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego.
A urlopu pracownik zrzec się nie może- art.152. par. 2 KP.
2013-09-02 21:51:58 83.9.97.* | sieradzonka
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [5]
Witam!
Dziś 02.09.2013 r szef wręczył mi rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony (umowa z dnia 09.05.2011) z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia, który ma upłynąć 30.09.2013r.
Na dokumencie widnieję data 30.08.2013..
Uważam, że szef przeoczył termin wręczenia mi wypowiedzenia i w związku z tym że otrzymałam je 02.09.2013, mój okres wypowiedzenia powinien upłynąć z końcem października.... Kto ma rację? I jak tę sprawę rozwiązać?
2013-09-03 11:03:37 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Oczywiście Pani ma rację, a w sensie formalnym wypowiedzenie jest nieprawne- z dwu powodów:
- zbyt późnego wręczenia dla podanej daty rozwiązania lub błędnej daty rozwiązania w stosunku do dnia wręczenie
- określenia okresu wypowiedzenia jako '30 dni', zamiast 1 miesiąca. (rozumiem, że w podpisanej w 2011 umowie umowie nie ma żadnej wzmianki o tak egzotycznym terminie). Bo w KP jest tu przewidziany właśnie 1 mc, a 30 dni ma inny bieg. Nawet zakładając, że wypoiwedzenie uzyskała Pani 30 sierpnia, to 30 dni oznacza koniec biegu na 28 września.

Ma Pani w zależności od emocji, sił i dotychczasowego charakteru stosunków z pracodawcą dwa rozwiązania;

- polubowne- tj. zwrócenie się o wycofanie tego nieszczęsnego wypowiedzenia (jest potrzebna Pani zgoda). Jeśli pracodawca nadal chce/musi Panią zwolnić- zastąpienie go nowym, prawidłowym, bez 'manewrów' ze wsteczną datą. Czyli np. z dniem 6 września, skuteczne na 31 października.
- odwoławcze- w trybie art. 44 i dalszych ( do 51 KP), w sądzie pracy, w ciągu 7 dni od doręczenia ( mam nadzieję, że pokwitowała pani odbiór z datą rzeczywistą, lub ma świadka ). Żądanie- albo uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, albo odszkodowanie.

Tu KP w tym zakresie:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace

i artykulik:

http://praca.money.pl/poradniki-rynek-pracy/artykul/odwolanie;sie;od;wypowiedzenia,192,0,889792.html
2013-09-03 13:00:03 94.254.197.* | sieradzonka
Witam. Dziekuje za informacje...mam jeszcze pytanie odnośnie tego ze szef w momencie gdy zwróciłam mu uwagę ze dał mi krzywdzące mnie wypowiedzenie...powiedział że jak chce iść z nim na udry...to zwolni mnie dyscyplinarnie...co w tej sytuacji...?
2013-09-03 13:05:37 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Do zw. dyscyplinarnego trzeba mieć podstawy, i od zw. dyscyplinarnego też można się odwołać do sądu i to pracodawca musi wtedy udowodnić jego zasadność. W tym przypadku przecież takich okoliczności NIE ma, i każdy sąd pracy to ustali.

Tu szeroko:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zwolnienie;dyscyplinarne;-;pracodawco;zastanow;sie,13,-1,356621.html
--------------------------------
No więc ma Pani jasność, że nie ma co bawić się w rozwiązanie polubowne....
2013-09-03 13:35:21 94.254.211.* | sieradzonka
Ja może naswietlę o co chodzi..jestem asystentką projektanta w biurze projektowym...robię projekty od zera, gromadzę dokumentację...szef to potem sprawdza i ewentualnie nanoszę poprawki...szefa często nie ma i nie zawsze zostawia mi coś do zrobienia, a jeśli zostawia to zwykle kończę to zanim wróci....no i w momentach gdy nie mam żadnej pracy czasem rysuję sobie "coś swojego"...i tym właśnie postraszył mnie mój pracodawca, że zwolni mnie dyscyplinarnie za to że w pracy robię swoje projekty...ewentualnie da mi do zrobienia coś o czym nie mam pojęcia i wtedy zwolni mnie za niewywiazywanie się z obowiązków...
2013-09-03 13:52:21 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To po stronie pracodawcy leży takie zorgnizowanie pracy, by pracownik nie miał przestojów, jeśli przestoje pracodawcy przeszkadzają. Jeśli 'swoje rzeczy' wykonuje Pani PO wykonaniu zadań etatowych, nie ich kosztem, to przyczepić się można do wykorzystania sprzętu/materiałów na prywatne potrzeby- jeśli więc np. nie dokonuje Pani wydruków na ploterze, wielostronicowych wydruków kolorowych itd. to 'strata' pracodawcy jest symboliczna.

Zupełnie inaczej wygląda to, jeśli 'swoje rzeczy' wykonuje Pani zarobkowo lub dla konkurencji. Nawet jeśli w umowie brak klauzuli o zakazie konkurencji. Wtedy oczywistym jest, że szkoda pracodawcy znacznie wykracza poza zużycie 1/3 ołówka i 3 stron papieru A-4.....

Na marginesie- takie 'groźby' zwolnienia dyscyplinarnego stanowią....mobbing. Jeśli pracodawca ma zarzut- może zdyscyplinować pracownika pozaformalnie- zwróceniem uwagi, albo formalnie- karą porządkową (nagana, kara finansowa) albo dokonać zwolnienia dyscyplinarnego, jeśli uznaje ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika.

NIE ma prawa zachowywania takich zarzutów na przyszłość, jako karty przetargowej i podstawy groźby.

Najkrócej- kara/zwolnienie - tak, straszenie karą/zwolnieniem- nie.
2013-08-26 22:24:53 193.107.250.* | staszek608
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę dyscyplinarka [1]
Witam mam pytanko pracuje 19lat w jednym zakładzie pracy z dobrom opinią od 2 lat trochę choruje zakład chce mnie zwolnic dyscyplinarnie za opżnione dostarczenie l4 nic mi nie udowodniono twierdzą rze nie muszą a bazują tylko na pomuwieniach rze w dniach chorego wykonuje jakieś fuchy bo twierdzą że mogą się opierac na pomuwieniach
co mam teras robic proszę o pomoc
2013-08-27 08:26:38 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Opóźnienie w dostarczeniu ZLA nie może być podstawa zwolnienia dyscyplinarnego, ani nawet zwykłego wypowiedzenia- są za to sankcje finansowe w postaci obniżenia wysokości zasiłku chorobowego z ub. chorobowego.
Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy zwolnienie obejmuje wszystkie dni nieobecności w pracy.

Kwestia nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia jest niezależna od ww. Taka nieprawidłowość może być podstawą dyscyplinarki, ale musi być stwierdzona przez pracodawcę/osobę przezeń upoważnioną/ZUS- a więc udowodniona.
Co więcej- kontrola zwolnienia ma swoją procedurę, protokół i możliwość odwołania się pracownika od jego treści.

http://www.money.pl/forum/kontrola-pracownika-na-zwolnieniu-t3483495.html
2013-07-02 12:04:29 159.205.124.* | Ewa996
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Dzień dobry w marcu tego roku chciałam dostarczyć do pracodawcy wypowiedzenie z 3 miesięcznym terminem wypowiedzenia ( umowa na czas nieokreslony od 2008 r), nieststy okazało się że pracodawca skrócił w piątek czas pracy - nie informując mnie o tym ( przebywałam na zwolnieniu lekarskim) i zwolnienie dotarło do niego dopiero 2 kwietnia - po świętach. Czas biegu wypowiedzenia oznaczony był od kwietnia do 30 czerwca 2013 r. - pracodawca po otrzymaniu mojego wypowiedzenia nie kontaktował się ze mną (nadal przebywam na l4) - nie sprostował mojego wypowiedzenia więc uznałąm że termin mija w dniu 30 czerwca. W dniu 01 lipca po rozmowie tel. pracodawca stwierdził że zgodnie z moją prośbą od dnia 30 czerwca nie pracuję. W dniu 02 lipca udałam się po świadectwo pracy - pracodawca poinformował mnie że mój termin wypowiedzenia upływa 31 lipca - czy to jest zgodne z prawem pracy? Co w takiej sytuacji zrobić - kontynuować l4 czy uwieżyć na słowo pracodawcy - który raz już okłamał że mogę wykorzystać urlop????
2013-07-02 12:23:09 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zasadnicze znaczenie ma to, co to znaczy "dotarło ono". Czy w związku z zamknięciem firmy w piątek, zaniosła je Pani w poniedziałek, czy zostawiła je Pani jednak w piątek w kadrach itp.

W przypadku większych firm, przecież pracodawcę reprezentuje pracownik kadrowy, zastępca itd. I dla biegu okresu wypowiedzenia ma znaczenie data dostarczenia do owego przedstawiciela, a nie prezesa/dyrektora.

Niezależnie od tego istnieje kwestia techniczna- dowodowa na potrzeby takich właśnie sytuacji- tj. potwierdzenie odbioru pisma albo istnienie świadka tego zdarzenia.
2013-06-16 15:58:12 84.205.4.* | Jakub2011
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Dzień dobry!
Po 30 latach nienagannej pracy w firmie, bez skarg i upomnień otrzymałem wypowiedzenie z tyt. likwidacji zajmowanego przeze mnie etatu. Firma została przekształcona z państwowej na spółkę podległą lokalnemu urzędowi. W tym momencie zaczęło się zatrudnianie dodatkowych pracowników rekomendowanych przez ten urząd. Przejęli oni część naszych obowiązków, co spowodowało, że ilość wykonywanych przeze mnie obowiązków zmalała. Następnie wprowadzono coś co nazwano "wielozadaniowością" i z tego tytułu musiałem się zapoznać oraz wykonywać pracę z kilku innych etatów. Po tylu latach pracy i znajomości zawodu nie było to dla mnie niemożliwe, więc się dostosowałem. Mój zakres obowiązków obejmował czynności kilku osób z innych stanowisk oraz zastępstwo na moim poprzednim stanowisku. Nedawno wręczono nam wszystkim (pracującym na tych etatach) wypowiedzenia. Praca oczywiście pozostała do wykonania i przeniosą tu innych pracowników lub stażystów. Wiem, że powinenem odwołać się do sądu, ale ze względu na możliwość szykan po ewentualnym powrocie do pracy oraz nerwy jakie to by mnie kosztowało wolałem tego nie robić. Mój problem dotyczy więc czego innego. Pracodawca postanowił nam "pomóc" i znaleźć inną pracę. Jednemu z pracowników zaproponowano pracę na trzy miesiące w innym zakładzie pod warunkiem, że podpisze rozwiązanie umowy za porozumieniem stron bez prawa do odprawy. Umowa może zostać później podpisana na dłuższy okres, ale nie musi. Myślę, że również mi to zaproponują i chciałbym wiedzieć jakie konsekwencje czekają mnie jeśli wyrażę na to zgodę.
Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam Adek
2013-06-17 12:40:08 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. a'propos jeszcze odwoływania się i szykan. Odwołujący niekoniecznie musi domagać się przywrócenia do pracy, może dochodzić odszkodowania:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/co;zrobic;gdy;nieslusznie;dostaniemy;wypowiedzenie,46,0,647470.html

2. takie trójstronne porozumienie stron (pracodawca A, pracownik, pracodawca B) o przejściu pracownika to nie przejście (części) zakładu w rozumieniu art. 23'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-i-przepisy-ogolne/art-23

Czyli żadne zobowiązania obecnego pracodawcy nie przejdą na nowego z mocy prawa, a tylko w zakresie przewidzianym w porozumieniu.
W związku z tym, u nowego pracodawcy staż zakładowy będzie naliczany od zera, co przekłada się m.in. na:
- okresy wypowiedzenia u nowego pracodawcy
- prawo do świadczenia przedemerytalnego w razie zwolnienia ( dla kilku opcji jest wymagane zatrudnienie min. 6 miesięcy )
- wysokość ewentualnej odprawy u niego ( pracowniczej, pośmiertnej).
2013-05-30 13:40:17 80.239.243.* | Marek78
Pracuje ponad 3 lata mam umowę na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia w umowie to 1 miesiąc, według kodeksu pracy wynosi 3 miesiące, więc ile mam bo chce się zwolnić,
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
-1 spadek
2013-05-22 13:53:37 82.177.168.* | Foremka
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Dzień dobry. Jestem zatrudniona na czas określony (1 rok) z zaznaczeniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Czy wręczenie wypowiedzenia w okresie krótszym niż dwa tygodnie przed wygasnięciem umowy automatycznie oznacza, że umowa zostaje przedłuzona na kolejny rok? Z góry dziękuję. Pozdrawiam. Foremka
2013-05-23 09:46:53 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Moim zdaniem- NIE, termin po ustaniu umowy jest bezprzedmiotowy, przedłużenie umowy jak i zawarcie umowy wymaga zgody dwu stron.
Więc i samo wypowiedzenie uznałby za bezprzedmiotowe. Co ważne zatem- w świadectwie pracy nie może pojawić się tryb rozwiązania za wypowiedzeniem, ale z powodu jej wygaśnięcia- czyli z art. 30, par.1, ust. 4.

Inaczej byłoby gdyby wypowiedzenie zawierało dłuższy niż kodeksowy klauzulowy termin, ale "mieszczący" się w pierwotnym okresie trwania umowy. Wtedy dłuższy termin byłby obowiązujący, gdyby pracownik nie zgodził się na korektę wypowiedzenia tj. jego wycofanie i zastąpienie właściwym.
2013-05-09 21:02:24 franka101
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
Witam i proszę o pomoc
Mam 52lata i za sobą 24 lata pracy w tym 15 lat w jednym zakładzie pracy - administracji. Dowiedziałam się właśnie, że maja zlikwidować moje stanowisko pracy. Pracodawca zaproponował mi pracę na pół etatu (wiadomo ta sama praca którą trzeba wykonać w krótszym czasie i oczywiście mniejsza pensja), prawdopodobnie na rok czasu, bo są cięcia budżetowe i tak będą likwidować stanowiska. To są zagrywki władz żeby za rok jak stanowiska będą likwidować zupełnie, nie będą musieli płacić wysokich odpraw, a pracownik zostanie bez pieniędzy i możliwości brania zasiłku z UP. Nie wiem jaką dostanę umowę do podpisania. I tu mam pytanie czy gdy nie zgodzę się na te warunki pracy dostanę odprawę i będę miała zasiłek z UP. A gdy podpisze te warunki pracy. To co za rok , gdy będę się musiała pożegnać z pracą? Nadmieniam, że mam grupę do pracy.
2013-05-10 10:17:47 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. Nieprzyjęcie obecnie nowych warunków zatrudnienia z wypowiedzenia zmieniającego, co do zasady nie pozbawia prawa do odprawy pracowniczej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/prawo;do;odprawy;w;razie;wypowiedzenia;zmieniajacego,138,0,165514.html

Nie pozbawia - tu już zdecydowanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, o ile inne warunki nabycia prawa do zasiłku zostaną spełnione w dniu rejestracji w PUP.

2. w razie kontynuacji pracy i jej zakończenia "za rok" obecna sytuacja będzie bez wpływu na kwestię odprawy i prawa do zasiłku.
Czyli- jeśli będzie to umowa terminowa i po prostu wygaśnie- nie będzie mowy prawie do odprawy. Jeśli zostanie wypowiedziana i żadna przyczyna nie będzie po Pani stronie (zw. indywidualne)- to bez względu czy terminowa czy na czas nieokreślony- prawo do odprawy będzie.

Co do zasiłku- wymiar etatu jest bez znaczenia. Znaczenie ma podstawa wymiaru ub. społecznych- nie niższa niż płaca minimalna. Oczywiście dla znacznej części zatrudnionych oznacza to brak zasiłku po dłuższym okresie pracy na 1/2 etatu, bo znaczna ich część nie ma wynagrodzenia 1600 zł. brutto.
2013-04-30 23:53:43 31.0.200.* | Krzysiek226
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [3]
mam umowę na czas nieokreślony. Złożyłem wypowiedzenie, a po nim wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia do dwóch tygodni, niestety pracodawca zgodził się jedynie o skrócenie tego czasu do 2 miesięcy. W związku z tym jeżeli podpiszę zgodę na skrócenie czasu wypowiedzenia na warunkach pracodawcy a w trakcie wypowiedzenia porzucę pracę to pracodawca może żądać odszkodowania w wysokości 3 krotnośći pensji czy dwu?
2013-05-04 08:31:26 46.170.189.* | viti44
Jeżeli umowa o prace trwała dlużej jak 3 lata to okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące dla obu stron w przypadku skrócenia jej okresu obie strony musza zawrzeć porozumienie o skróceniu okresu wypowiedzenia jak tego nie ma każda ze stron ma prawo wystąpić do sadu o odszkodowanie w wysokości jej skrócenia tj 1,2 lub nawet trzy miesiące.
2013-05-07 11:37:04 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
A co to ma do rzeczy w tym wątku ?

KP nie przewiduje odszkodowania dla pracodawcy za porzucenie pracy, a jedynie w przypadku nieprawnej 'dyscyplinarki" dla pracodawcy z art. 55, par. 1'1 KP.

Za porzucenie pracy pracodawca może dochodzić odszkodowania w ramach art. 119 KP, do wysokości 3-krotnego wynagrodzenia i szkodę taką rzeczywistą musi wykazać.

Przysługujący okres wypowiedzenia NIE ma tu znaczenia.
2013-04-06 08:09:43 81.219.71.* | karina 1281
Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę [1]
WiTam
Od 2010 r. byłam zatrudniona na umowę stażową, pół roku później na zastępstwo imienne przez rok potem zastępstwo do czasu rozstrzygnięcia naboru. Bęąc na zwolnieniu lekarskim (ciąża) został przeprowadzony nabór do którego ponoc zostałam zgłoszona, niestety nie mogłam do niego przystapić z przyczyn zdrowotnych, zwolnienie przeciągnęło sie do porodu i macierzyński. Teraz chcialam wrócić z macierzyńskiego niestety nie mogę zostałam nieoficjalnie poproszona o wykorzystanie urlopu zaległego bowiem w przygotowaniu jest kolejna dla mnie umowa na zastepstwo tym razem znowu imienna. Czy umowa na zastepstwo do rozstzrygnięcia nabory wygasła w momencie przeprowadzenia naboru, czy w zwiazku z tym że przebywałam na zwolnieniu lekarskim przestała ona obowiazywać w dniu porodu (czy pracodawca powinien mnie o tym poinformować???). A jeżeli tak to czy pracodawca (zatrudnienie powyzej 100 osób) wypłacajac mi nadal wynagrodzenie jako zasiłek + bon mikołajkowy bezposrednio od pracodawcy nie zwarł ze mną domniemanej umowy tj. umowy na czas nieokreślony???????
2013-04-06 10:04:23 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Dokładnie na to wygląda- tj. tu będzie 'mądrze':

#Zawarcie umowy o pracę może być dokonane per facta concludentia, czyli w sposób konkludentny (dorozumiany ). Zezwala na to art. 60 Kodeksu cywilnego w powiązaniu z art. 300 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) . W artykule tym ustawodawca podaje: "(...) wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny#

Potwierdza to również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 maja 1976 r. (I PR 79/76), choć zaznaczam, że dotyczy sytuacji, gdy upłynął okres wypoiwedzenia, a praca jest świadczona nadal.

Wracając do Pani sytuacji- umowa na zastępstwo NIE jest z mocy prawa (KP) przedłużana do dnia porodu z art. 177 KP.
Pani umowa powinna była być rozwiązana na skutek owego naboru, kwestią doprecyzowania byłoby to, czy w dniu jego przeprowadzenia, czy w dniu rozpoczęcia pracy, przez osobę która nabór 'wygrała'.

I od tego dnia powinna Pani była przejść na zasiłek chorobowy z ZUS, bez prawa do zasiłku macierzyńskiego- bo poród nastąpiłby po ustaniu stosunku pracy- czyli ub. chorobowego.

Akurat 'mikołajkowym' bym się nie sugerował, bo świadczenie z ZFŚS może być przyznawane również byłemu pracownikowi, za ostatni rok pracy tj. rok, w którym stosunek pracy ustał.

Co więcej o dalszym trwaniu stosunku pracy świadczy zalecenie wykorzystania u. wypoczynkowego. Gdyby umowa ustała- powinna Pani była uzyskać ekwiwalent i św. pracy o czym jeszcze nie wspomniałem.