Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Okres ochronny przed emeryturą winny bezrobociu

Okres ochronny przed emeryturą winny bezrobociu

Fot. Nantucketphotoart/Dreamstime

Nadmierna ochrona starszych pracowników zamiast pomagać, szkodzi im - twierdzą pracodawcy. Wszystko przez czteroletni okres ochronny przed emeryturą. Dlatego apelują o skrócenie tego okresu przynajmniej do dwóch lat.

W przeciwnym wypadku osoba po pięćdziesiątce nie znajdzie pracy - podkreśla Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Ledwo kobieta przekroczy 50 lat, wchodzi w wiek ochronny i staje się ogromnym zagrożeniem dla pracodawcy. Doprowadziliśmy do absurdalnej sytuacji. W przypadku mężczyzny to też ma miejsce, ale pięć lat później - tłumaczy Mordasewicz.

Ekonomista Piotr Kuczyński z Xeliona nie jest zdziwiony niechęcią zatrudniania osób zbliżających się do wieku ochronnego. Według niego dobrym wyjściem byłoby umożliwienie takim osobom całkowitej rezygnacji z okresu ochronnego. Dotyczyłoby to tylko osób, które poszukują pracy, a do okresu ochronnego pozostało im niewiele czasu - zaznaczył ekonomista.

SPRAWDŹ, JAK ZMIENIAŁA SIĘ STOPA BEZROBOCIA:

Eksperci prawa pracy uważają, że przy zmianie przepisów kodeksu pracy byłoby to możliwe. Przed zmianą byłoby to niezgodne z prawem - wyjaśnia Arkadiusz Sobczyk z katedry prawa pracy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ekspert podkreślił, że taka zmiana prawa prosta nie będzie, gdyż przeszkodą mogą być przepisy antydyskryminacyjne. Obecny ustawowy wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Mężczyzna jest więc chroniony po ukończeniu 61 roku życia, kobieta zaś po ukończeniu 56 roku życia.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Podwyższenie wieku emerytalnego. Kto na tym zyska?
Minister finansów ujawnia prawdziwy cel reformy.
Tak będzie po reformie emerytur. Symulacja
Takie skutki wydłużenia wieku emerytalnego zobaczymy w PKB Polski
"Demografia za chwilę się o nas upomni"
Reforma emerytur w Polsce: starszy pracownik ma przede wszystkim doświadczenie.
emerytura, bezrobocie
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
b.cyka.
78.9.5.* 2013-11-21 13:34
To jest manipulacja.Nie okres ochrony winny bezrobociu,winni pracodawcy.Pracodawca mając kilka ofert na dane stanowisko w tym 60 latka,to ten ostatni nie ma szans na prace, a szczególnie jeśli chodzi o pracowników fizycznych.I TEN MORDASIEWICZ O TYM DOSKONALE WIE, [...] To my osoby w tym wieku poszukujący prace ,wiemy z własnego doświadczenia jak nas się traktuje.Zmieniło się to że jeszcze przed 10 laty wielu pracodawców wprost mówiło i okazywało niechęć przyjęcia do pracy osoby w starszym wieku, teraz załatwia się bardziej kulturalniej,nie mówi się nic nie okazuje się niechęci do osób starszych,tylko mówi się proszę czekać na telefon bo więcej jest ofert,oddzwonimy,choć z góry wiadomo że decyzja,negatywna już zapadła przez pracodawce,widząc w CV WIEK KANDYDATA. Jak już ktoś oddzwoni,to miły głos w słuchawce "bardzo cenimy pana kwalifikacje,duże doświadczenie ale przykro nam mieliśmy dużo ofert,z tym doświadczeniem na pewno pan znajdzie prace życzę powodzenia.Lewiatan to niebezpieczna organizacja,która małymi kroczkami chce odebrać wszystkie prawa pracownicze. Masz być niewolnikiem bez żadnych praw wystarczy że zarobisz na chleb i sól, po to by oni mogli pomnażać swoje majątki.[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
thrt
83.175.131.* 2012-06-04 14:27
Jak można takie bzdury wygadywać panie Wmordasewicz - chyba trzeba być zakłamanym do szpiku kości. Wy tak czy tak nie przyjmiecie do pracy starego natomiast jak jaki uchowa się do okresu ochronnego to chcielibyście go zwolnic wampiry kapitalistyczne
jacek991
85.89.184.* 2012-04-08 19:41
Pracodawcy to zrozumiałe, ze nie chcą mieć żadnych ograniczeń przy zwalnianiu starszych osób oni by chcieli mało płacić i zwalniać z byle powodu.
Ale nie piszcie takich bzdur, że okres ochronny działa
przeciw pracownikom, to absolutnie nie jest prawdą,bez okresu ochronnego skazujecie starszych ludzi na śmierć głodową, bo nikt nie przyjmie do pracy ale ludzie ,którzy pracują długo w jednej firmie zasługują na ochronę.
Zobacz więcej komentarzy (26)