Notowania

płace
05.09.2008 06:28

Państwowe firmy lepiej płacą

Pracownik sektora publicznego zarabia średnio o 644 zł więcej niż zatrudniony w firmie prywatnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

*W sektorze publicznym pensje są znacznie wyższe niż w sektorze prywatnym - pisze _ Puls Biznesu _. W dodatku wynagrodzenia w tym sektorze rosną szybciej, więc różnica w zarobkach powiększa się. *

W lipcu, przeciętny pracownik instytucji lub firmy państwowej zarobił o 644 złotych więcej niż pracownik sektora przedsiębiorstw prywatnych. Rok temu dysproporcja była o 160 złotych mniejsza - wynika z danych przedstawionych przez dziennik.

Według danych GUS, w lipcu pensja przeciętnego pracownika sektora publicznego wyniosła ponad 3 tysiące 800 złotych, była więc o 498 złotych wyższa niż przed rokiem. To jedna z najwyższych dynamik w tej dekadzie. Tymczasem pracownik zatrudniony w sektorze przedsiębiorstw zarobił przeciętnie 3,23 tysiące złotych.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kosztowne rotacje w państwowych firmach ]( http://news.money.pl/artykul/kosztowne;rotacje;w;panstwowych;firmach,141,0,351373.html )
* [ Rosnące pensje groźne dla firm? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/rosnace;pensje;grozne;dla;firm,25,0,316953.html )

Jak pisze dziennik, większość państwowych firm jest nierentowna lub osiąga minimalne zyski. Mimo to rozdaje pieniądze. Według gazety, najlepszym na to przykładem są spółki górnicze. Mimo koniunktury na świecie i wysokich cen węgla rentowność kopalń jest bardzo niewielka.

Pensje górników rosną jednak w zawrotnym tempie.

Tagi: płace, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz