Notowania

Przejdź na
zmiany w prawie pracy
15.02.2010 07:35

Po czterech latach umowa tylko na czas nieokreślony

Nowelizacja może wejść w życie jeszcze w tym roku. Ma ograniczyć zatrudnianie na czas określony. Okres wypowiedzenia przy takich umowach wynosi tylko dwa tygodnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Endostock/Dreamstime)

Umowy o pracę na czas określony będzie można zawierać z pracownikami do 4 lat. Pracodawca zatrudniający na dłużej będzie musiał decydować się na umowę na czas nieokreślony. Toczone są w tej sprawie negocjacje w komisji trójstronnej pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi.

Z rozmów, jakie _ Dziennika Gazeta Prawna _ przeprowadziła z członkami komisji wynika, że uda im się wypracować kompromis. Oznacza to, że nowe przepisy mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Gazeta pisze, że wielu z 3,4 mln pracowników, którzy obecnie pracują nawet kilkanaście lat na podstawie umów na czas określony, zyska w ten sposób lepszą ochronę przed zwolnieniem. Zyskają też prawo do odprawy i możliwość przywrócenia do pracy. Będą oni mogli też odwoływać się od bezpodstawnego zwolnienia do sądu.

Obecnie mogą być zwalniani bez podawania przyczyny, a okres wypowiedzenia ich umowy trwa dwa tygodnie.

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, powiedziała _ Dziennikowi Gazecie Prawnej _, że jeśli komisja dojdzie do porozumienia, to kierowany przez nią resort przygotuje projekt odpowiedniej nowelizacji kodeksu pracy.
* ZOBACZ TAKŻE:*

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: zmiany w prawie pracy, umowy, praca, określony, 4 lata, zmiany, kodeks, pracy, fedak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz