Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wolne w trzech króli
19.01.2011 14:04

Pracodawcy zaskarżyli święto Trzech Króli

Złożyli wniosek by Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy nowe święto jest zgodne z konstytucją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Khz/Dreamstime)

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją przepisów ustanawiających święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy.

Podstawą skargi Lewiatana jest brak porozumienia rządu i Stolicy Apostolskiej w sprawie wprowadzenia w Polsce kolejnego dnia wolnego od pracy - wyjaśnił ekspert prawny PKPP Lewiatan Wojciech Błaszczyk.

Zaznaczył, że doszło do złamania procedury ustanawiania świąt wolnych od pracy określonej w umowie międzynarodowej ratyfikowanej przez Polskę. _ - Nie konsultowano zmian z Watykanem, a to wymóg, który zapisany jest w konkordacie - _ mówi Błaszczyk.

POSŁUCHAJ WOJCIECHA BŁASZCZYKA:

Lewiatan posiłkowo argumentuje swój wniosek niekorzystnymi skutkami ekonomicznymi ustawy. Jak zaznaczył Jeremi Mordasewicz, w efekcie wprowadzenia ustawy budżet państwa traci miliard złotych, a polskie przedsiębiorstwa około 400 milionów złotych złotych. Jeremi Mordasewicz przyznał, że ustawa, choć wprowadza dzień wolny 6 stycznia, to jednocześnie znosi przepis o konieczności oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Zapis ten jednak nie łagodzi skutków skracania czasu pracy dla firm.

Od złożenia wniosku do wydania orzeczenia przez Trybunał upływa średnio 17 miesięcy. Przedsiębiorcy z Lewiatana mają więc nadzieję, że od 2013 roku 6 stycznia może być ponownie dniem pracującym.

Ustawę zamierza zaskarżyć także NSZZ _ Solidarność _. Związkowcom nie podoba się przepis, zgodnie z którym pracodawca nie musi już oddać pracownikowi wolnego w innym terminie, jeśli święto wypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, czyli w przysłowiową sobotę.

Tagi: wolne w trzech króli, lewiatan, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, wiadmości, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz