Nowy pracownik otrzyma informację o układzie zbiorowym w zakładzie pracy. Poza tym pracodawca poinformuje go o warunkach powrotu do kraju, jeśli podejmuje on prace w którymś z krajów UE - to tylko niektóre planowane zmiany w prawie pracy. Wchodzą one w życie 5 sierpnia br.
Zmienią się przepisy kodeksu pracy w zakresie informowania pracowników o warunkach zatrudnienia. W umowie o pracę - która nadal ma mieć formę pisemną - pracodawca będzie musiał zamieścić informację o tym, kto jest stroną takiej umowy. Dotychczas kodeks pracy tego nie wymagał. Wskazywał jednak, że pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi informować go (nie później niż w ciągu 7 dni od zawarcia z nim umowy o pracę) w przekazanej mu informacji o warunkach zatrudnienia.
Przedsiębiorcy przyklejali więc lub przepisywali do takiego dokumentu przepisy kodeksu pracy. Teraz w takiej informacji będą mogli jedynie wskazać odpowiednie przepisy prawa o tym mówiące.
Nie zmienił się jednak zakres warunków zatrudnienia, o którym pracownik musi wiedzieć. Pracodawca nadal będzie musiał informować go o obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, a także o tym, jak często będzie mu wypłacać w ciągu miesiąca wynagrodzenie. Nie zmieniają się także zasady powiadomienia pracownika o wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego ani o obowiązującej go długości okresu wypowiedzenia.
Pracodawca nie będzie jednak teraz mógł pominąć informacji przekazywanej nowo zatrudnionej osobie o układzie zbiorowym pracy, którym po przyjęciu do pracy zostanie objęta. Będzie musiał też powiadamiać wszystkich pracowników o zmianach takiego układu (nie później niż w ciągu miesiąca od wejścia w życie jego zmienionych postanowień). Gdyby z którąkolwiek z zatrudnionych w jego firmie osób chciał rozwiązać stosunek pracy, a wcześniej w jego przedsiębiorstwie zostałby zmieniony układ zbiorczy, to będzie musiał niezwłocznie zawiadomić o tym zwalnianego pracownika, ale nie później niż do dnia rozwiązania z nim umowy o pracę.
Pracodawca będzie miał też nowe obowiązki informacyjne w stosunku do osób skierowanych do pracy do kraju nienależącego do Unii Europejskiej. Będzie musiał bowiem powiadomić pracownika o warunkach jego powrotu do kraju. Dotychczas musiał powiadamiać go o świadczeniach przysługujących mu z tytułu skierowania do pracy za granicą m.in. o zwrocie kosztów przejazdu oraz zapewnienia zakwaterowania. Jeżeli będzie zmieniał takiemu zatrudnionemu warunki pracy, musi powiadomić go o tym na piśmie. W tym przypadku jednak może wskazać tylko numery odpowiednich przepisów prawa.
Musi przy tym pamiętać o tym, by informację taką przekazać pracownikowi niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian. W przypadku rozwiązywania z takim pracownikiem stosunku pracy, jeszcze przed dniem rozwiązania z nim umowy o pracę, będzie zobowiązany powiadomić go o ewentualnych zmianach jego dotychczasowych warunków zatrudnienia.
KOMENTARZ