Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo do pierwszego urlopu

0
Podziel się:

Wyjaśnienie likwidacji dotychczasowej zasady nabywania prawa do urlopu z upływem roku pracy oraz interpretacja obecnych zasad nabywania prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego.

Zmieniony art. 153 K.p. przewiduje odmienne od dotychczasowych zasady nabywania prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego. Przede wszystkim pominięto dotychczasową podstawową zasadę nabywania prawa do urlopu z upływem roku pierwszej pracy.

Zgodnie z art. 153 § 1 K.p.:

  • pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy,
  • w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę ,
  • uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca,
  • w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowanym roku.

W obecnym stanie prawnym, urlop wypoczynkowy, chociaż nadal jest świadczeniem corocznym, rozumianym w sposób kalendarzowy, bo na to wskazuje art. 152, w związku z art. 153 § 2 K.p., to jednak ustawodawca zrezygnował z zasady nabywania prawa do urlopu z upływem roku pracy .

Jedynym wyjątkiem jest art. 153 § 1 K.p., w którym użyto sformułowania „w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego mu po przepracowaniu roku”. Zwrot ten należy jednak rozumieć w zakresie prawa do wymiaru urlopu. Po dojściu do tej konkluzji, niewątpliwie odpada zarzut dokonania wykładni w sposób pozbawiający określonych zwrotów użytych w art. 153 § 1 K.p. znaczenia prawnego, co czyniłoby postawioną tezę wykładniową niedopuszczalną.

Wskazany sposób rozumienia tego przepisu sprawdza się na przykładach praktycznych, które najlepiej weryfikują każde teoretyczne twierdzenie. Pracownik zatrudniony po raz pierwszy od 1 października 2004 r. nabędzie za październik 1/12 z 20 dni urlopu, za listopad i grudzień 2004 r. tak samo, natomiast z dniem 1 stycznia 2005 r. nabędzie prawo do pełnego urlopu za 2005 r., ponieważ ustawodawca wyraźnie, ogranicza urlop miesięczny cząstkowy do roku kalendarzowego w którym pracownik rozpoczął pracę.

W konsekwencji, mechanizmem opisanym w art. 153 § 1 K.p., z punktu widzenia gramatycznego brzmienia przepisu, nie może być już objęty następny rok kalendarzowy. Poprzednio, krytykowane były przypadki, kiedy to w razie podjęcia pracy np. 1 lutego danego roku, pracownik przepracowywał 23 miesiące posiadając jedynie prawo do jednego urlopu.

Z uwagi na to, że zgodnie z art. 18 ustawy nowelizującej Kodeks pracy, do pracowników, którzy do dnia 1 stycznia 2004 r. nie nabyli prawa do kolejnego urlopu, stosuje się do czasu nabycia prawa do kolejnego urlopu art. 153 K.p. w dotychczasowym brzmieniu, pracownicy ci nabywają prawo do urlopu na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r .

Oznacza to, że pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy pracy, w wymiarze połowy wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Nie jest to jednoznaczne stwierdzenie. Zachodzi bowiem konkretne pytanie, jak postąpić z pracownikiem, który podjął pracę po raz pierwszy np. 15 grudnia 2003 r.?

Moim zdaniem, zakres czasowy stosowania przepisów poprzednich zawiera się w stwierdzeniu, że chodzi tutaj o pracownika, który przepracował już co najmniej miesiąc do dnia 31 grudnia 2003 r. Jeżeli bowiem pierwszy miesiąc pracy upłynie w dniu 1 stycznia 2004 r. lub później, wówczas pracownik nabędzie prawo do urlopu z upływem pierwszego miesiąca pracy na zasadach obecnie obowiązującego art. 153 § 1 K.p. i fakt podjęcia pierwszej pracy w grudniu 2003 r. nie będzie miał znaczenia.

W przypadku jednak, gdy pracownik podejmie pierwszą pracę np. 10 grudnia 2004 r., wówczas za 2004 r. nie nabędzie prawa do urlopu, natomiast z dniem 1 stycznia 2005 r. nabędzie prawo do urlopu za 2005 r. w pełnym wymiarze, właśnie dlatego, że ustawodawca zlikwidował zasadniczo nabywanie prawa do urlopu z upływem roku pracy.

Różnice wykładniowe w podanych dwóch stanach faktycznych wynikają stąd, że w pierwszym przypadku musimy uwzględnić skutki wynikające z wejścia w życie nowelizacji kodeksu z dniem 1 stycznia 2004 r., podczas gdy w drugim przypadku tej okoliczności już nie uwzględniamy.


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat urlopu wypoczynkowego, zobacz
e-book – Urlop wypoczynkowy

kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)