Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zatrudnienie w firmach
07.12.2009 13:13

Trzy czwarte firm nie będzie zatrudniać w I połowie 2010 r.

Zmniejszenie zatrudnienia w tym czasie deklaruje 11 proc. firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(monkeybusinessimages/<br>iStockphoto)

72 proc. pracodawców nie planuje zmieniać zatrudnienia w pierwszym półroczu 2010 roku - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP.

Zmniejszenie zatrudnienia w tym czasie deklaruje 11 proc. firm, a jego zwiększenie - 14 proc. przedsiębiorstw.

Wyniki zaprezentowano na konferencji w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Dyrektor zarządzający firmy Randstad Kajetan Słonina podkreślił na poniedziałkowej konferencji , że przedsiębiorstwa, które planują wzrost zatrudnienia, najczęściej chcą jednocześnie zwiększyć wynagrodzenia. Chodzi przede wszystkim o duże firmy działające w przemyśle, a także transportowe i zajmujące się pośrednictwem finansowym.

Słonina ocenił, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy najłatwiej będzie znaleźć pracę w centralnym i północnym regionie Polski. _ - Dla pracowników i poszukujących pracy najatrakcyjniejsze są firmy z kapitałem zagranicznym i obsługujące inne przedsiębiorstwa _ - podkreślił.

Z badania wynika, że spada odsetek firm, które planują zmniejszyć zatrudnienie pracowników tymczasowych. 83 proc. przedsiębiorstw zamierza pozostawić to zatrudnienie na obecnym poziomie.

67 proc. pracodawców nie przewiduje wzrostu wynagrodzeń w pierwszym półroczu 2010 r. Ich obniżenie deklaruje 5 proc. firm, a podwyższenie - 23 proc.

Ponad połowa badanych spodziewa się w najbliższych sześciu miesiącach stagnacji w polskiej gospodarce, wzrostu oczekuje 28 proc. firm, a recesji 12 proc.

_ - We wzrost gospodarczy wierzą przede wszystkim firmy z kapitałem zagranicznym. Przedsiębiorstwa z polskim kapitałem są mniej optymistyczne _ - podkreślił Słonina.

Według 29 proc. firm, w Polsce nie ma kryzysu. Niepewne co do przyszłości są głównie firmy budowlane.

Jeśli koszty pracy w Polsce zostałyby obniżone, to 45 proc. firm zdecydowałoby się na inwestycje we własny rozwój. Chodzi o przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz innych firm, pośrednictwa finansowego oraz przemysłowe. 25 proc. badanych przeznaczyłaby środki na zakup nowych narzędzi dla pracowników. 9 proc. firm, w tym głównie handlowe, usługowe i transportowe, zdecydowałoby się zatrudnić nowych pracowników.

Badanie _ Plany pracodawców na pierwsze półrocze 2010 r. _ przeprowadzono w listopadzie Br. Wzięło w nim udział 300 firm.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: zatrudnienie w firmach, zatrudnienie, firmy, płace, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz