Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
08.01.2007 12:26

Wybierz swój OFE, bo Cię wylosują

Do środy osoby, które ostatnio rozpoczęły pracę mają czas na samodzielny wybór funduszu emerytalnego. Tym, którzy nie zdążą ZUS wylosuje OFE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Mareike Günsche)

*Tylko do najbliższej środy osoby, które ostatnio rozpoczęły pracę ale nie zawarły dotąd umowy z żadnym funduszem emerytalnym mają czas na jego samodzielny wybór. Kto nie zdąży, zostanie przydzielony do funduszu losowo wybranego przez ZUS. *
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, każdy, kto urodził się po 31 grudnia 1968 r. jest zobowiązany do zawarcia umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli najczęściej od dnia podjęcia pierwszego zatrudnienia (obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie).

| KIEDY LOSUJĄ? |
| --- |
| Jeżeli nie zawrzemy umowy z OFE, ZUS wezwie nas do tego w terminie: - 10 stycznia, przy czym jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 lipca, - 10 lipca, przy czym jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 stycznia. W grudniu 2006 r. wysłane zostały 281 234 listy z przypomnieniem o obowiązku przystąpienia do OFE. |

Jeżeli ubezpieczony mimo przypomnienia nie podpisze umowy we wskazanych terminach, ZUS przydziela go do Otwartego Funduszu Emerytalnego w drodze losowania. "Biorą w nim udział wyłącznie fundusze, które uzyskały stopy zwrotu wyższe niż średnie ważone stopy zwrotu w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych, i których aktywa na koniec drugiego okresu rozliczeniowego z roku poprzedniego nie przekraczały 10 proc. wartości aktywów netto wszystkich otwartych funduszy. Obecnie warunki te spełniają OFE Polsat, OFE Generali, OFE AIG, OFE DOM, OFE Pekao i OFE Pocztylion." - informuje Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

Tagi: zus, emerytury, wiadomości, porady
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz