Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria już nie jest rajem podatkowym

0
Podziel się:

Firmy podejrzane o oszustwa podatkowe nie będą podlegać tajemnicy bankowej.

Szwajcaria już nie jest rajem podatkowym
(Nicholas/iStockphoto)

Szwajcaria została zdjęta z _ szarej listy _ rajów podatkowych po podpisaniu 12 umów międzynarodowych dotyczących wymiany informacji podatkowych - poinformowała agencja AFP, powołując się na Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Od tej pory Szwajcaria widnieje na _ liście białej _, na której znajdują się kraje przestrzegające zasad współpracy podatkowej. Dołączyła w ten sposób do 11 innych krajów i terytoriów, które skreślono z _ szarej listy _ od czasu jej opublikowania na początku kwietnia przez OECD. Są to: Antyle, Aruba, Austria, Bahrajn, Belgia, Bermudy, Kajmany, Luksemburg, Monako, San Marino i Wyspy Dziewicze.

12. umowę o wymianie informacji Szwajcaria zawarła z Katarem w czwartek wieczorem. Jej prezydent Hans-Rudolf Merz podpisał ją z premierem Kataru szejkiem Hamadem ibn Dżasimem ibn Dżabr as-Sanim na marginesie obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
ZOBACZ TAKŻE:Jak założyć firmę w raju podatkowym?
Wcześniej Szwajcaria porozumiała się w tej sprawie z USA, Danią, Luksemburgiem, Francją, Norwegią, Austrią, Wielką Brytanią, Meksykiem, Finlandią, Wyspami Owczymi i Hiszpanią.

Jedyną przeszkodą, jaka może się teraz pojawić, byłoby odrzucenie przez Szwajcarów któregoś z porozumień w ogólnonarodowym referendum, co zmusiłoby rząd do ponownego przeprowadzenia negocjacji.

Zgodnie z umowami Szwajcaria nie może już utrzymywać tajemnicy bankowej, jeśli któryś z sygnatariuszy zwróci się do niej o przekazanie informacji dotyczących osób lub firm podejrzanych o oszustwa podatkowe. Zastrzegła sobie jednak, że żądanie przekazania informacji powinno w jasny sposób określać osobę i bank, których dotyczy.

W opublikowanym w czwartek komunikacie OECD informującym, że Szwajcaria zostanie przeniesiona w piątek z szarej listy, sekretarz generalny organizacji Angel Gurria napisał o _ znaczącym postępie _ tego kraju i pogratulował jego władzom.

Z szarej listy w ostatnich tygodniach zostały również zdjęte San Marino, Monako i Austria. Nastąpiło to przed szczytem grupy G20 w Pittsburghu, który kończy się w piątek i którego tematyka obejmuje między innymi walkę z rajami podatkowym.

Raport Money.pl
*Czy raje podatkowe przestaną kusić? * Rocznie państwa tracą ok. 124 mld dolarów dochodów podatkowych w wyniku działania rajów podatkowych. Czytaj w Money.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)