Notowania

praca
05.08.2010 10:47

Co dziesiąta osoba na zwolnieniu była zdolna do pracy

ZUS skontrolował ponad 150 tys. zwolnień lekarskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stangot/Dreamstime)

* *Od stycznia do czerwca Zakład obniżył lub cofnął wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 76,05 mln zł. - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od stycznia do czerwca 2010.

ZUS skontrolował 154,1 tys. zwolnień lekarskich. 15,9 tys. osobom - które były zdolne do pracy, a przebywały na zwolnieniu - ZUS wstrzymał świadczenia na kwotę 3,6 mln zł.

ZUS ograniczył kwotę wypłacanego zasiłku chorobowego do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia, np. z powodu nieopłacenia składki. Suma ograniczonych w ten sposób świadczeń to 65,6 mln zł.

ZUS ma też prawo do ograniczenia o 25 proc. kwoty wypłacanego zasiłku chorobowego i opiekuńczego, gdy chory w ciągu siedmiu dni nie przedłoży pracodawcy zwolnienia lekarskiego. Świadczenie w zmniejszonej kwocie wypłacane jest do dnia dostarczenia zwolnienia. Z tego tytułu od stycznia do czerwca Zakład obniżył świadczenia na kwotę 4,6 mln zł.

Zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy łącznie za 33 dni w roku kalendarzowym, w przypadku osób po 50. roku życia - jest to okres do 14 dni. Od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym (odpowiednio od 15. dnia) pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. Do 33 dni niezdolności do pracy zlicza się poszczególne jej okresy w roku kalendarzowym, nawet jeśli między nimi występują przerwy i jeśli pracownik w danym roku kalendarzowym był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.

ZUS prowadzi kontrole wśród osób, którym sam wypłaca świadczenia, a także na wniosek zainteresowanych pracodawców. Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób mają też możliwość samodzielnej formalnej kontroli zwolnień lekarskich oraz kontroli ich wykorzystania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t102535.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/zus;przykrecil;srube;zniknela;polowa;rencistow,208,0,648400.html) ZUS przykręcił śrubę, zniknęła połowa rencistów W dziesięć lat liczba osób pobierających renty zmalała z 2,7 do 1,3 miliona. Na ich świadczenia budżet wydaje ponad 7 mld zł mniej.
[ ( http://msp.money.pl/i/h/31/t21535.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/emeryci;wykoncza;polska;gospodarke,20,0,382740.html) Emeryci wykończą polską gospodarkę? W 2030 roku dwóch Polaków będzie musiało zapracować na jednego emeryta.
Tagi: praca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, podatki, najważniejsze, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz