Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola skarbowa nie dłużej niż pół roku

0
Podziel się:

Inspektor będzie miał sześć miesięcy na doręczenie decyzji sprawdzanemu przedsiębiorcy. Jeśli nie zdąży, firma nie będzie musiała płacić odsetek za zwłokę za okres kontroli.

Kontrola skarbowa nie dłużej niż pół roku
(PAP/Andrzej Grygiel)

_ Rzeczpospolita _ dotarła do przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej.

Ministerstwo chce zmobilizować ospałych inspektorów skarbowych, którzy prowadzą kontrole miesiącami, a nawet latami. Ustawa ma chronić podatników przed skutkami przewlekłych postępowań - odsetki za zwłokę nie będą naliczane jeśli decyzja nie zostanie doręczona w terminie sześciu miesięcy od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego.

Druga zmiana, o której informuje _ Rzeczpospolita _ dotyczy sprzedających na szerszą skalę przez Internet, którzy podają nieprawdziwe dane lub ukrywają je i nie płacą przy tym podatków. Organy dysponują jedynie ich numerami konta albo adresami IP. Już wkrótce Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej (GIKS) lub dyrektor urzędu kontroli skarbowej będzie mógł wystąpić do instytucji finansowych (np. banku), by udostępniły i przekazały dane identyfikujące posiadaczy rachunku bankowego.

Nowelizacja wprowadzi też zmiany w ustalaniu odpowiedniego dla kontrolowanego podatnika urzędu kontroli skarbowej. Niezależnie od przepisów poszczególnych ustaw podatkowych, które różnie to regulują, właściwość urzędu określana będzie według miejsca zamieszkania lub adresu siedziby kontrolowanego.

Ministerstwo Finansów proponuje również wprowadzenie zmian ułatwiających dyrektorowi urzędu kontroli skarbowej zmianę inspektora lub pracownika prowadzącego kontrolę. Dziś jest to możliwe tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Po wejściu w życie nowelizacji, dyrektor urzędu, który upoważnia konkretnego inspektora czy pracownika do kontroli, będzie mógł go również zmienić.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)