Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jedno okienko
24.03.2009 13:58

Łatwiej założyć firmę. Tusk otwiera "jedno okienko"

Premier podkreśla, że zmiany zdecydowanie uproszczą otwarcie działalności gospodarczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Premier podkreśla, że zmiany zdecydowanie uproszczą otwarcie działalności gospodarczej. *

Rząd przyjął dziś rozporządzenie o wzorze wniosku o rejestrację firmy. Już od przyszłego tygodnia do założenia firmy wystarczy jedna wizyta w urzędzie gminy. Posiadacze podpisu elektronicznego będą mogli obejść się nawet bez niej.

Rozporządzenie było niezbędne, by zaczęła funkcjonować, wchodząca w życie 1 kwietnia, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Nowe przepisy mają ułatwić rejestrację nowych firm. Ustawa umożliwia załatwienie całej procedury rejestracyjnej poprzez złożenie jednego wniosku w urzędzie gminy. Zamiast, jak do tej pory, osobnych dokumentów w: gminie, ZUS i urzędach skarbowym oraz statystycznym.

| TAK JEST TERAZ: |
| --- |
| Osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą, musi przejść długą drogę rejestracji. Bez odpowiednich dokumentów i ściśle ustalonej kolejności wizyt w poszczególnych urzędach, proces rejestracji działalności zajmował nawet kilka tygodni. Przedsiębiorca przechodził przez poszczególne etapy rejestracji działalności gospodarczej: - złożenie w Urzędzie Miasta i/lub Gminy wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej; - złożenie w Głównym Urzędzie Statystycznym wniosku o nadanie numeru REGON; - założenie firmowego rachunku bankowego; - zgłoszenie działalności do Urzędu Skarbowego; - zgłoszenie działalności do ZUS. |

Od przyszłego wtorku samo złożenie prawidłowego wniosku będzie równoważne z niezwłocznym wpisem firmy do ewidencji.

Złożenie wniosku nie będzie nawet wymagać wizyty w urzędzie. Na stronie internetowej pojawią się odpowiednie druki, których wypełnienie wystarczy do rozpoczęcia procedury rejestracyjnej.

Posiadacze kwalifikowanego podpisu elektronicznego w ogóle nie będą musieli pojawiać się osobiście w urzędzie. Pozostali przedsiębiorcy natomiast zostaną wezwani do podpisania wniosku osobiście w ciągu trzech dni od wypełnienia wniosku w postaci elektronicznej.

| Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Pobierz treść ustawy |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej
*Kontrole skarbowe pod kontrolą firm * Przeczytaj jakie zmiany przewiduje ustawia o swobodzie działalności gospodarczej.
Tagi: jedno okienko, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz