Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Można już zawieszać działalność

0
Podziel się:

Dziś wchodzi w życie nowelizacja. Jednoosobowe firmy mogą zawiesić funkcjonowanie.

Można już zawieszać działalność
(PAP/Piotr Polak)

Przedsiębiorcy mają od dziś możliwość zawieszenia działalności na dwa lata bez płacenia w tym czasie podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Instytucja zawieszenia działalności dotyczy jednak tylko firm jednoosobowych - czyli nie zatrudniających pracowników.

Zawieszenie bez obaw

Zawieszenie działalności to rozwiązanie prawne, na którego ustawowe określenie polski biznes czekał już od kilku lat. Wprawdzie funkcjonowało ono w sposób niesformalizowany, umożliwiając firmom po złożeniu odpowiedniego oświadczenia, zawieszenie opłacania składek na ubezpieczenia spoleczne, jednak podejmujący taka decyzję przedsiębiorca narażał się każdorazowo na dowolność interpretacji urzędniczych - często więc, dla pewności wolał zlikwidować firmę.

Przy niesformalizowanym zawieszeniu pojawiały się też problemy ze strony NFZ-u, do którego przekazywane są składki na ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Zdrowia wychodził mianowicie z założenia, że skladka zdrowotna powinna być uiszczana za każdy miesiąc istnienia zarejestrowanej firmy, nie zaś za każdy miesiąc prowadzonej działalności.

Zrzeszeni w Konfederacji Pracodawców Prywatnych przedsiębiorcy zadowoleni są z wprowadzonych zmian, jednak uważają, że mogłyby one obejmować większą grupę firm .

_ - Przedsiębiorcy, ale wyłącznie niezatrudniający pracowników, będą mieli możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Wielokrotnie wskazywaliśmy potrzebę wprowadzenia do naszego porządku prawnego tej instytucji. Uważamy jednak, że powinna ona przysługiwać wszystkim przedsiębiorcom _- mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.

_ - W niektórych przypadkach trzeba bowiem zatrudniać pracowników także w okresie zawieszenia działalności - by utrzymać przedsiębiorstwo w należytym stanie. Trzeba choćby konserwować maszyny czy chronić obiekty _ - dodaje.

Łatwiej o interpretację

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalnosci gospodarczej wprowadza tez możliwość uzyskania interpretacji przepisów dotyczących ZUS. Dotychczas można było zwrócić się jedynie o interpretację przepisów podatkowych. Przedsiębiorcy będą mogli występować o wydanie wiążącej interpretacji tych przepisów, z których wynika dla nich obowiązek zapłaty podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba będzie złożyć do właściwego organu wniosek w tej sprawie.

Interpretacja będzie zawierać stanowisko urzędu razem z uzasadnieniem. Ma zostać wydana bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż po 30 dniach - jej koszt to 40 zł. Po tym terminie, stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku, zostanie uznane za prawidłowe.

Interpretacja nie będzie wiążąca dla przedsiębiorcy. Ale przedsiębiorca, który się do niej zastosował, nie będzie mógł być obciążony jakimikolwiek sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami. Wiążąca będzie natomiast dla organów państwowych właściwych dla przedsiębiorcy i będzie mogła zostać zmieniona wyłącznie po wznowieniu postępowania. Jeśli przez jej zastosowanie powstały nieodwracalne skutki prawne, interpretacji nie będzie można zmienić.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)