*Zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny ustawa o wywiadzie skarbowym powróci? Ministerstwo Finansów uważa, że bez wyposażonych w specjalne środki inwigilacji superagentów skarbowych nie można poradzić sobie z szarą strefą. *
Ustawa o kontroli skarbowej, uchwalona w Sejmie poprzedniej kadencji przyznawała skarbowym organom kontrolnym prawa znacząco ograniczające nasze, obywatelskie uprawnienia. Takie, jak prawo do tajemnicy korespondencji oraz prawo do poufności.
Została ona zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Trybunał podzielił wątpliwości skarżacych, uznającNowa ustawa o kontroli skarbowej jest bardziej restrykcyjna niż jej pierwowzór, zaskarżony przez PiS do TK.. ustawę za niezgodną z Konstytucją. Prezentowana obecnie nowelizacja, która ma uwzględniać zgłoszone przez TK zastrzeżenia, nie wprowadza jednak wielu zmian na lepsze. Opracowana przez PiS-owski rząd nowelizacja jest w niektórych punktach nawet bardziej restrykcyjna. Poza uprawnieniami, które wywiadowi skarbowemu przyznawała poprzednia ustawa, dostać ma on dodatkowo prawo do kontroli korespondencji podatników.
Jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny: "ustawodawca nie precyzuje jasno zakresu podmiotowego warunków ani przesłanek, które muszą wystąpić, aby wywiad skarbowy mógł podjąć działania w stosunku do konkretnej osoby. Trybunał doszedł do przekonania, że uprawnienie do uzyskiwania, gromadzenia przetwarzania i wykorzystywania informacji o osobach pozostawia pracownikom wywiadu skarbowego nadmierną swobodę wkraczania w sferę prywatności obywateli".Jednak projekt nowelizacji przewiduje w kwestionowanej ustawie zmiany zaledwie kosmetyczne. Jak twierdzą eksperci, jest bardzo prawdopodobne, że nowa ustawa także może zostać uznana za sprzeczną z konstytucją. Za przykład może tu służyć przyjęte na wniosek TK rozwiązanie, dotyczące możliwości złożenia zażalenia na prowadzone czynności operacyjno - rozpoznawcze.
"Wprowadzone rozwiązania mają stanowić mechanizmy pozwalające na skontrolowanie czy podjęte działania były uzasadnione oraz pozwalające na weryfikację sposobu ich prowadzenia" - zapowiada w uzasadnieniu projektu ministerstwo. Jednak nowa ustawa nie przewiduje trybu powiadomienia podatnika o prowadzonych wobec niego czynnościach operacyjnych.